| Назва: | Творення слів |
| Тип: | Реферати |
| Мова: | Українська |
| Розмiр: | 7,15 KB |
| Скачувань: | 5 |
Творення слів
Тема уроку: Творення слів.
Мета уроку: повторити, узагальнити й схематизувати знання про будову слова і словотвір, відомості з морфології та орфографії.
Розвивати вимову та слухову культуру, дикцію, увагу пам'яті, культуру усного і писемного мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати вивчений матеріал, виховувати патріотичні почуття, любов до рідного слова, національну свідомість.
Обладнання уроку: схеми-опори “Будова слова”, “Словотвір”, тексти-опори “Пісня Марусі Чурай”, таблиця “Способи словотворення”, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель пропонує повторити пам'ятку-аутотренинг, якою учні користуються впродовж усього курсу вивчення української мови.
Я - старшокласник
Я - особистість творча.
Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження.
Я хочу знати.
Я поважаю себе і свого вчителя.
Музикотерапія (5хв.) , звучить народна пісня.
Учитель називає тему уроку, зачитує епіграф, знайомить учнів з метою уроку.
Учні записують епіграф:
Ой, що росте без кореня?
Камінь росте без кореня?
Народна творчість
Запитання до класу:
- Як епіграф пов'язується з темою й метою заняття?
Відбувається короткий діалог між учителем і учнями.
Учитель остаточно умотивовує тему, формує мету і завдання уроку.
ІІ. Повторення вивченого.
Бесіда з запитаннями:
Як називається розділ мовної науки, що вивчає творення слів?
Що називається твірною основою?
Яка основа називається непохідною? Похідною?
Які є способи словотворення?
Назвіть неморфологічні способи словотворення.
Які способи творення слів називають морфологічними?
Учні закріпляють теоретичний матеріал за таблицею “Способи словотворення” та за схемою-опорою “Будова слова. Словотвір”, наводять приклади.
ІІІ. Тренувальні вправи на осмислення знань, формування умінь і навичок.
Завдання 1. До кожного зазначеного в таблиці способу словотвору самостійно дібрати по 2-3 приклади.
Завдання 2. З а поданими схемами дібрати слова (у початковій формі).
1.
2.
3.
4.
5.
Вибірковий диктант
Виписати з вірша-пісні Марусі Чурай “За світ встали козаченьки” слова, утворені суфіксальним способом.
(учні запишуть і зроблять морфемний аналіз слів: козаченьки, Марусенька, Марусенько, миленького, доріженьку, синочку, неділеньки).
Завдання 3. Відтворити текст пісні “За світ встали козаченьки” усно і записати слова у творені префіксальним способом. (Учні запишуть слова: похід, заплакала, помолися, забувайте. Зроблять взаємоперевірку).
Розподільний диктант. Записати слова префіксальним способом у дві колони.
(учні почергово виразно читають текст на окремих листках).
Запитання до класу:
1.Назвіть стиль твору
2.Які ще стилі відомі
Самодиктант. Запишіть 4-5 слів, утворених способом основоскладання.
Проводиться взаємоперевірка виконаної роботи.
Мовленнєва ситуація. Учитель пропонує учням послухати билицю “Сценка із життя”.
Сочі. Пляж. Люди. Дві жінки з хлопчиками однакового віку.
“Васильку” - зве молода жінка українка синочка, стоячи на березі моря.
“Вася слышишь как красиво звучит твое имя по-украински?” - із захопленням проговорила молода росіянка витираючи рушником сина, хлопчика років чотирьох.
Запитання до класу.
1. Як утамовувати зміст бувальщини з темою заняття?
2. Для чого прочитано цю бувальщину?
3. Що я хотіла цим сказати?
(Учитель пропонує дітям при звертанні один до одного використовувати слова за допомогою суфіксів із значенням пестливості. Наприклад: Іринко, Софійко, Петрик).
Завдання 4 (усно). Пояснити спосіб творення слів: розлучили, сказала, прехороший, добрий вечір, пісні-вірші, піснетворка.
Завдання 5 (усно). Від яких твірних основ і за допомогою яких значущих частин утворено подані слова: замолоду, проклинання, біг, полу ночі, додому?
Диктант-диспут. У класі виникла дискусія. Частина учнів твердила: у реченні я знаю що ви скажете: що виступає сполучником, інші доводили: що - сполучне слово.
- Хто із них має рацію?
Диктант з коментуванням. Учні пояснюють правопис українських імен по-батькові. Творення прізвищ та їх написання орфограми.
Текст диктанту.
Українська Сафо.
1625 року в урядника Полтавського полку Гордія Чурая народилася дочка Маруся. За йменням батька її називали Марія Горді(-ївна), за прізвищем Чура(-ївна).
Маруся була піснетворною, мала чудовий голос. Народжена для любові, вона не знала її радощів. Маруся полюбила Гриця Бобренка, але Грицькова мати Бобрен(-чиха) повстала порти кохання. Безвольний Грицько Бобренчи(-шин) одружився з Галею Вишняк(-іваною), дочкою осавули Вишняка...
Усі свої надії все любляче серце по краплині Маруся сточила в неперевершені пісні.
Завдання 6
Назвати вивченні орфограми.
Зробити морфологічний розбір останнього речення.
Пояснити пунктограми в основному реченні.
Зробити синтаксичний розбір останнього речення.
дібрати спільнокореневі слова до іменника голос.
Тема уроку: Творення слів.
Мета уроку: повторити, узагальнити й схематизувати знання про будову слова і словотвір, відомості з морфології та орфографії.
Розвивати вимову та слухову культуру, дикцію, увагу пам'яті, культуру усного і писемного мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати вивчений матеріал, виховувати патріотичні почуття, любов до рідного слова, національну свідомість.
Обладнання уроку: схеми-опори “Будова слова”, “Словотвір”, тексти-опори “Пісня Марусі Чурай”, таблиця “Способи словотворення”, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель пропонує повторити пам'ятку-аутотренинг, якою учні користуються впродовж усього курсу вивчення української мови.
Я - старшокласник
Я - особистість творча.
Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження.
Я хочу знати.
Я поважаю себе і свого вчителя.
Музикотерапія (5хв.) , звучить народна пісня.
Учитель називає тему уроку, зачитує епіграф, знайомить учнів з метою уроку.
Учні записують епіграф:
Ой, що росте без кореня?
Камінь росте без кореня?
Народна творчість
Запитання до класу:
- Як епіграф пов'язується з темою й метою заняття?
Відбувається короткий діалог між учителем і учнями.
Учитель остаточно умотивовує тему, формує мету і завдання уроку.
ІІ. Повторення вивченого.
Бесіда з запитаннями:
Як називається розділ мовної науки, що вивчає творення слів?
Що називається твірною основою?
Яка основа називається непохідною? Похідною?
Які є способи словотворення?
Назвіть неморфологічні способи словотворення.
Які способи творення слів називають морфологічними?
Учні закріпляють теоретичний матеріал за таблицею “Способи словотворення” та за схемою-опорою “Будова слова. Словотвір”, наводять приклади.
ІІІ. Тренувальні вправи на осмислення знань, формування умінь і навичок.
Завдання 1. До кожного зазначеного в таблиці способу словотвору самостійно дібрати по 2-3 приклади.
Завдання 2. З а поданими схемами дібрати слова (у початковій формі).
1.
2.
3.
4.
5.
Вибірковий диктант
Виписати з вірша-пісні Марусі Чурай “За світ встали козаченьки” слова, утворені суфіксальним способом.
(учні запишуть і зроблять морфемний аналіз слів: козаченьки, Марусенька, Марусенько, миленького, доріженьку, синочку, неділеньки).
Завдання 3. Відтворити текст пісні “За світ встали козаченьки” усно і записати слова у творені префіксальним способом. (Учні запишуть слова: похід, заплакала, помолися, забувайте. Зроблять взаємоперевірку).
Розподільний диктант. Записати слова префіксальним способом у дві колони.
(учні почергово виразно читають текст на окремих листках).
Запитання до класу:
1.Назвіть стиль твору
2.Які ще стилі відомі
Самодиктант. Запишіть 4-5 слів, утворених способом основоскладання.
Проводиться взаємоперевірка виконаної роботи.
Мовленнєва ситуація. Учитель пропонує учням послухати билицю “Сценка із життя”.
Сочі. Пляж. Люди. Дві жінки з хлопчиками однакового віку.
“Васильку” - зве молода жінка українка синочка, стоячи на березі моря.
“Вася слышишь как красиво звучит твое имя по-украински?” - із захопленням проговорила молода росіянка витираючи рушником сина, хлопчика років чотирьох.
Запитання до класу.
1. Як утамовувати зміст бувальщини з темою заняття?
2. Для чого прочитано цю бувальщину?
3. Що я хотіла цим сказати?
(Учитель пропонує дітям при звертанні один до одного використовувати слова за допомогою суфіксів із значенням пестливості. Наприклад: Іринко, Софійко, Петрик).
Завдання 4 (усно). Пояснити спосіб творення слів: розлучили, сказала, прехороший, добрий вечір, пісні-вірші, піснетворка.
Завдання 5 (усно). Від яких твірних основ і за допомогою яких значущих частин утворено подані слова: замолоду, проклинання, біг, полу ночі, додому?
Диктант-диспут. У класі виникла дискусія. Частина учнів твердила: у реченні я знаю що ви скажете: що виступає сполучником, інші доводили: що - сполучне слово.
- Хто із них має рацію?
Диктант з коментуванням. Учні пояснюють правопис українських імен по-батькові. Творення прізвищ та їх написання орфограми.
Текст диктанту.
Українська Сафо.
1625 року в урядника Полтавського полку Гордія Чурая народилася дочка Маруся. За йменням батька її називали Марія Горді(-ївна), за прізвищем Чура(-ївна).
Маруся була піснетворною, мала чудовий голос. Народжена для любові, вона не знала її радощів. Маруся полюбила Гриця Бобренка, але Грицькова мати Бобрен(-чиха) повстала порти кохання. Безвольний Грицько Бобренчи(-шин) одружився з Галею Вишняк(-іваною), дочкою осавули Вишняка...
Усі свої надії все любляче серце по краплині Маруся сточила в неперевершені пісні.
Завдання 6
Назвати вивченні орфограми.
Зробити морфологічний розбір останнього речення.
Пояснити пунктограми в основному реченні.
Зробити синтаксичний розбір останнього речення.
дібрати спільнокореневі слова до іменника голос.