Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Географія -> дипломна робота: Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області

Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області / сторінка 2

Назва:
Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
682,05 KB
Завантажень:
630
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Галузевий аспект передбачає вивчення галузей промисловості та їх компонентів. Кожна галузь промисловості характеризується певною виробничо-технічною єдністю. Вона являє собою сукупність підприємств, що об’єднані виробництвом певної продукції, сировиною, яку використовують, технікою та технологією виробництва, професійним складом кадрів і умовами праці, а також за факторами розміщення [ 41 ] .

Суть поняття “ галузь промисловості “ має вже визначений зміст. Окреме підприємство ще не створює нової галузі промисловості, бо галузь складається з групи ( сукупності ) пов’язаних підприємств. Але не всяка сукупність підприємств утворює галузь. Для цього необхідно, щоб вона принципово відрізнялась за своєю суттю від вже існуючих галузей і мала достатньо крупні масштаби виробництва з точки зору потреб національного господарства і населення. Таким чином слід розрізняти галузі і групи спеціалізованих підприємств.

Відповідно до цієї схеми класифікації галузі можна поділити на такі ступені : основна група галузей промисловості, група галузей промисловості, галузь промисловості, групи спеціалізованих підприємств, що не відносяться до галузей промисловості.

Для сучасної промисловості характерна тенденція, що зумовлена розвитком суспільного поділу праці і науково-технічним прогресом: з однієї сторони відбувається формування і виділення нових галузей та виробництв, а з іншої – більш тісними і поширеними стають міжгалузеві і внутрігалузеві зв’язки.

Процес об’єднання властивий і для територіальної організації промисловості – просторовий поділ будь-якої галузі за технологічними стадіями виробництва супроводжується об’єднанням підприємств різних галузей в територіально-виробничі поєднання. Відповідно, як структурно, так і територіально, промисловість диференціюється. Поряд з цим можна спостерігати й інтеграцію виробництв [ 41 ] .

При виробничо-технічній єдності підприємства тієї чи іншої галузі відрізняються між собою масштабами виробництва, конструктивними і технологічними особливостями, положенням відносно джерел сировини, паливно-енергетичних ресурсів, районів концентрації робочої сили, районів споживання готової продукції.

Місце галузей промисловості ( точніше, відповідних груп підприємств ) в складі ТВК різного порядку і значення визначається мірою їх участі у територіальному поділі праці і характером існуючої взаємодії.

У цьому відношенні відмінності між галузями залежать від таких моментів : 1) рівня розвитку, масштабів і ефективності виробництва; 2) міри відповідності місцевим економічним і природним особливостям; 3) масштабів і ефективності використання природних, матеріальних і трудових ресурсів ; 4) впливу на навколишні виробничі сили; 5) характеру зв’язків з іншими галузями промисловості та господарства ; 6) здатності до формування промислових комплексів; 7) ступеня участі в міжобласному обміні сировиною, паливом, енергією, готовою продукцією.

Якщо оцінити різні галузі будь-якого району ( області) за цими ознаками, то всі вони можуть бути поділені перш за все на міжрайонні (міжобласні) та внутрірайонні ( внутріобласні) .

Галузі міжрайонного значення визначають спеціалізацію обласного ТВК, його місце в загальній системі територіального поділу праці всередині району і країни. Їх характерна особливість – участь в міжобласних зв’язках, робота на зовнішній ринок. Ці галузі відіграють вирішальну роль в процесі районоформування.

Галузі міжрайонного значення поділяються на :

- профілюючі для району ( області ), ті, що займають провідне положення в структурі промисловості ;

- допоміжні – інші галузі.

Особливість галузей внутрірайонного ( внутріобласного) значення полягає у задоволенні потреб даного районного ( обласного ) ТВК. Ці галузі забезпечують розвиток галузей спеціалізації, створюючи разом з тим умови для найбільш повного і всестороннього використання ресурсів. Серед них виділяють обслуговуючі галузі ( відносно міжрайонних ( міжобласних ) галузей промисловості, сільського господарства, транспорту, населення і т.д.) ; суміжні галузі , тісно пов’язані з галузями спеціалізації ( головним чином профілюючими) ті, що забезпечують їх необхідними матеріалами та ін; супутні галузі, зайняті переважно використанням продукції або виробничих відходів галузей міжрайонного ( міжобласного ) значення ( в основному профілюючих).

Залежність між галузями , що виконують різні функції в межах того чи іншого району ( області ), може бути виявлена не тільки якісно, але й з допомогою кількісних оцінок. В першу чергу це відноситься до визначення рівня регіональної спеціалізації галузей.

З даного питання в літературі знайшли відображення дві концепції. Одна з них умовно називається “виробничою”, а інша “вивізною”.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Дипломна робота на тему: Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок