Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Географія -> Скачати дипломна робота безкоштовно: Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області

Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області / сторінка 8

Назва:
Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
682,05 KB
Завантажень:
630
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Спеціальними називаються методи, які обґрунтовуються певною наукою і використовуються головним чином у ній самій. У СГ це методи : галузевий, міжгалузевий, енерговиробничих циклів, територіально-виробничих комплексів, економічного чи соціально-економічного районування. Наприклад, теорія ТВК, економічного районування , концепції міжгалузевих комплексів і ЕВЦ.

Галузевий метод (підхід) – це засіб вивчення компонентної (в т.ч. компонентно-функціональної) структури ТВК регіону чи національного комплексу. Це традиційний метод , що дає змогу вивчати передусім склад ТВК і міжгалузевого комплексу за великими галузями, секторами і сегментами.

Міжгалузевий метод (метод міжгалузевих комплексів) – вживається для вивчення компонентної і компонентно-функціональної структури ТВК, а також національних комплексів. Від галузевого він відрізняється тим, що окрема галузь тут трактується не як окремий компонент аналізу, а як елемент складнішого утворення – міжгалузевого комплексу.

Міжгалузевий комплекс – це сукупність кількох галузей, тісно пов’язаних як за функцією, використанням ресурсів (як правило, природних) і за розв’язанням первинної територіальної проблеми. Прикладом є агропромисловий комплекс, паливно-енергетичний комплекс та інші.

Метод енерговиробничих циклів (ЕВЦ). ЕВЦ - це сукупність виробничих процесів, що послідовно розгортаються у великому економічному районі на основі поєднання певного виду сировини і енергії, починаючи від їх виготовлення і закінчуючи виробництвом продукції, придатної для кінцевого споживання. Приклади ЕВЦ : лісоенерговиробничий, агроіндустріальний, електропромисловий та інші.

Метод ТВК застосовується для установлення функціональної структури економічного чи соціально-економічного району. Це ніби вищий ступінь у порівнянні з методами МК чи ЕВЦ. При цьому використовується положення теорії функціонально-компонентної структури ТВК [ 43 ] .

Метод економічного і соціально-економічного районування – це застосування відповідних теорій для вивчення територіальної (геопросторової) структури національного комплексу.

Таким чином, сучасна система методів суспільно-географічних досліджень включає найрізноманітніші засоби одержання наукової істини. У процесі вивчення конкретного об’єкта найчастіше застосовується деяка сукупність методів і прийомів, що дає змогу найповніше і з оптимальними зусиллями досягнути поставленої мети [ 43 ].

1.4 Методи математико-географічного дослідження

На сучасному етапі в науку широко впроваджуються математичні методи дослідження. Застосування математичних методів і прийомів отримало назву математизації науки.

Математизація в широкому розумінні – це застосування в науці принципів і положень методологічного і формального апарату власне математики і математичної логіки.

Оскільки математика – наука про форми та відношення, які розглядаються абстраговано від їх змісту, то використання математичних методів можливо в кожній науці. Отже, математизація наук, широке впровадження в їх дослідження математичного мислення, математичної логіки, математичних методів узагальнення фактів – усе це на сучасному етапі перетворюється у важливий засіб інтеграції наук.

Передусім важливе значення має сама математична мова. Вона дає змогу розкрити структурну однорідність, єдність ряду загальних закономірностей у таких галузях дійсності, які за своєю природою дуже відрізняються.

У процесі математизації науки математичні методи не тільки щораз більшою мірою охоплюють різноманітні галузі наукових знань, а й дедалі інтенсивніше проникають у кожну науку.

Застосування математичних методів у науці, в т.ч. і в економічній географії, не змінює її фундаментальних основ. Воно повинно випливати з уже сформованих теоретичних засад науки, зі специфіки, характеру взаємодії головних для певної науки явищ, об’єктів дослідження. Математичні методи не нівелюють особливостей кожної науки, не “розчиняють” її у математиці, а посилюють її теоретичні основи і практичне застосування.

Виділяють три рівні математизації економічної географії :

1. Впровадження кількісних показників і мір – для суспільної географії традиційний. Він включає різноманітні “обсягові показники”, наприклад, розміри площ території країни ( району ), кількість і густоту її населення, процентну структуру в розрізі галузей тощо. Останнім часом з’явились дещо ускладнені за обчисленням показники територіальної концентрації виробництва і населення, локалізації і диверсифікації (різноманітності) виробництва, міри форми території, її конфігурації.

Впровадження кількісних показників ґрунтується на можливості кількісного подання предметів, їхніх властивостей і відношень. Воно здійснюється за допомогою процедур ( операцій ) підрахунку, впорядкування і вимірювання [ 42 ].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Дипломна робота на тему: Математико-географічна характеристика промисловості Львівської області

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок