Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Мовознавство -> Мова як чинник розвитку етнічної ідентичності

Мова як чинник розвитку етнічної ідентичності

Назва:
Мова як чинник розвитку етнічної ідентичності
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
62,51 KB
Завантажень:
163
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38 
Мова як чинник розвитку етнічної ідентичності


ЗМІСТ
Стор.
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ПРОБЛЕМИ ЕТНІЧНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ 6
1.1. Етнічна ідентичність як предмет наукового аналізу 6
1.2. Структура та детермінанти етнічної ідентичності 17
1.3. Вплив мови на формування етноідентичності 29
Висновок до розділу 1 40
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ПСИХОЛОГІЧНИХ ЧИННИКІВ ФОРМУВАННЯ ЕТНІЧНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ СУЧАСНОЇ МОЛОДІ 43
2.1. Методичне забезпечення дослідження 43
2.2. Порівняльний аналіз основних тенденцій розвитку етнічної ідентифікації в сучасних школярів 52
Висновок до розділу 2 63
ВИСНОВКИ 65
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 68
ДОДАТКИ 75


ВСТУП
Актуальність проблеми. На рубежі тисячоліть у перехідних суспільствах з надзвичайною гостротою постала проблема суспільного та індивідуального вибору, особливо молодого покоління. Зі зміною соціально-економічної ситуації відповідно наступає зміна у світоглядних позиціях, орієнтаційних системах людей. Тому перед науками гуманітарного профілю, що в своїй сукупності складають вчення про людину, про її природу та існування, постає проблема теоретичного з’ясування новітніх тенденцій в орієнтаціях людської свідомості та поведінки. Відтак дедалі більша увага звертається на дослідження різних аспектів феномену ідентичності.
Актуалізація даної проблеми в сучасному суспільстві зумовлена не тільки розвитком людської індивідуальності, а й демократичними змінами в постсоціалістичних країнах, зростанням міжетнічної напруженості й конфліктів, посиленням міграційних процесів. В Україні, в зв’язку з особливостями її історичного розвитку, проблема ідентичності має поряд із загальносоціальним яскраво виражене етнічне та національне забарвлення. При цьому особливої уваги потребує з’ясування етнічної та національної ідентичності української молоді з огляду на те, що саме молодь у найближчому майбутньому стане визначальною силою у збереженні й подальшому розвитку національної державності. В міру занепаду старого режиму, розмивання старих відносин і зростання загального почуття невпевненості і невизначеності люди вбачають в спільності мови і культури якусь абсолютну певність та цінність, де на уламках соціальної стабільності і планової економіки мова стає потужним чинником інтеграції у роздробленому, аморфному суспільстві, етнічна ідентифікація відіграє особливо велике значення.
Щоб здобути впевненість та цінність, люди можуть ідентифікувати себе з певними соціальними групами, такими як політичні партії, релігійні та професійні об’єднання, неформальні об’єднання молоді тощо. Але за допомогою включення в ці групи прагнення до психологічної стабільності може бути не завжди реалізоване. Опора може виявитися не надто стійкою, оскільки склад цих груп постійно змінюється, їх існування обмежене в часі, саму людину можуть виключити з групи за якісь проступки. Всіх цих недоліків позбавлена етнічна спільнота. Щоб належати до певної нації чи етнічної спільноти, від людини нічого не вимагається. З цієї спільноти не можна вигнати, виключити. Людина об’єктивно в ній існує від народження і залишається в ній. В процесі пошуку орієнтирів в перенасиченому інформацією і нестабільному світі це робить привабливою таку спільноту в свідомості людини. Відтак дослідження етнічної особливостей ідентифікації молоді; впливу мови на формування етноідентичності є надзвичайно актуальним завданням сучасної науки.
Незважаючи на те, що дана проблема знайшла своє висвітлення у ряді наукових праць, деякі аспекти означеної проблематики, пов’язані з розвитком етнічної ідентичності сучасної української молоді, залишилась недостатньо дослідженими, що й зумовило вибір теми нашого дослідження.
Об’єкт дослідження – соціально-психологічні чинники формування етнічної ідентичності.
Предмет дослідження – мова як провідний чинник етнічної ідентифікації сучасного молодого українця.
Мета – вивчення чинників та особливостей формування етнічної ідентичності сучасної української молоді; ролі і місця мови в цьому процесі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38 Дипломна робота на тему: Мова як чинник розвитку етнічної ідентичності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок