Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Мовознавство -> Словотвірна семантика фемінітивів художнього стилю української мови XVII століття

Словотвірна семантика фемінітивів художнього стилю української мови XVII століття

Назва:
Словотвірна семантика фемінітивів художнього стилю української мови XVII століття
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
38,06 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Словотвірна семантика фемінітивів художнього стилю української мови XVII століття


ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ І. Словотвірна семантика
в центрі сучасних лінгвістичних досліджень 7
РОЗДІЛ ІІ. Словотвірна семантика фемінітивів 14
2.1. Типи словотвірних значень фемінітивів 14
2.2. Семантика і словотвір фемінітивів
художньої мови ХVІІ століття 25
2.3. Дериваційна семантика фемінітивів
художньої мови ХVІІ століття 31
РОЗДІЛ ІІІ. Словотвірна семантика
фемінітивів у контексті словотвору 37
фемінітивів української мови ХVІ-ХVІІ століть
ВИСНОВКИ 43
СЛОВНИК ФЕМІНІТИВІВ 47
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 53


ВСТУП
Словотвір як окрема лінгвістична дисципліна виокремився приблизно в 60-х роках ХХ століття. Основоположник української дериватологічної науки І.І.Ковалик виділи такі три напрями в дослідженні словотвору: синтаксичний (трансформаційний), пов'язаний із дослідженням Н.Холмського, який розглядав структуру й семантику похідних як результат породження різних синтаксичних конструкцій; ономасіологічний, започаткований дослідженнями чеського мовознавця М.Докуліла, який проаналізував словотвір з погляду номінації; функціонально-семантичний, що синтезує досягнення трансформаційного та ономасіологічного підходів і на передній план виносить проблеми, пов’язані із семантикою, функціонуванням і творенням слів у живому мовленні Ковалик І.І. Вчення про словотвір. – Вип. 1. – с.43..
Питання словотвірної семантики, розглядувані ще до І.І.Ковалика і самим професором Коваликом, набули особливої актуальності в сучасних лінгвістичних студіях, адже усім мовознавцям відомо, що будь-який мовний процес відображає не тільки зміни у структурі лінгвістичних одиниць, а й зміни в їх семантиці. Тому й проблема словотвірної семантики дериватів займає одне із визначальних місць в сучасній дериватології. На сьогодні залишається багато нез’ясованого і суперечливого в розумінні закономірностей формування значень дериватів, сутності і природи словотвірної семантики, особливостей її структурування і співвідношення з лексичною та граматичною, засобів вираження словотвірного значення і способу його існування. Зумовлено це різними аспектами вивчення словотвору, завданнями і метою досліджень, застосуванням різних концептуальних засад, а також наявністю у словотвірній системі різноманітних за ступенем узагальнення й абстрагування та функціональним навантаженням одиниць, семантично релевантних у словотворі.


Вагомими дослідженнями зі словотвірної семантики в українській лінгвістиці є праці В.В.Грещука, І.І.Ковалика, Н.Ф.Клименко, В.О.Горпинича, М.П.Лесюка, Г.П.Циганенко та інших, в зарубіжному мовознавстві – М.Догуліла, Г.Винокура, В.Лопатіна, О.Земської, І.Улуханова, М.Янценецької, О.Кубрякової та інших. Вони давали визначення словотвірному значенню, досліджували структуру й сутність словотвірної семантики, типи словотвірних значень, етимологічну, словотвірну, семантичну структуру різних дериватів.
Однак теоретичні питання словотвірної семантики до сьогодні остаточно не розв’язані, і не досліджені повною мірою словотвірні значення різних за структурою дериватів впродовж усього періоду розвитку української мови.
Однією із малодосліджених на рівні словотвірної семантики груп слів на сучасному етапі є іменники зі значенням жіночої статі. Такі слова були уже неодноразово об’єктом окремих дериватологічних досліджень (див. праці І.Ковалика, І.Фекети, І.Олійника, І.Фенька, П.Білоусенка, О.Загнітка, С.Семенюк, М.Брус, Я.Пузиренко та інших). Натомість до словотвірної семантики фемінітивів майже не зверталися в українській лінгвістиці. Разом з тим, деякі вчені не оминали повністю у своїх дослідженнях цієї проблеми. Так, глибоко проаналізовані семантичні особливості словотвору фемінітивів на основі пам’яток XVI-XVII століть у роботах М.П.Брус Див.: Брус М.П. Загальні жіночі особові номінації в українській мові XVI-XVII століть: словотвір і семантика. Дисертація на здобуття наук. ступеня канд. філол. наук.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 Дипломна робота на тему: Словотвірна семантика фемінітивів художнього стилю української мови XVII століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок