Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Педагогіка -> Скачати дипломна робота на тему: Використання малюнкових текстів як засобів збагачення словникового запасу першокласників

Використання малюнкових текстів як засобів збагачення словникового запасу першокласників / сторінка 10

Назва:
Використання малюнкових текстів як засобів збагачення словникового запасу першокласників
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
37,00 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Для цього такі слова завжди записую на дошці. Спочатку закріплюю вимову, перевіряю, чи запам’ятали школярі їх значення, а після цього приступаємо до виконання граматичних завдань з ними: діти вживають їх при складанні речень, розповідей.
Одним з найважливіших у системі лексичних понять є “пряме і переносне значення слова”. Усвідомивши його, молодші школярі успішно засвоюють багатозначність слова, синонімію, антонімію рідної мови.
Формування поняття про пряме і переносне значення слова на уроках мови в початкових класах залежить від опорних уявлень в молодших школярів. Значення загальновживаних словосполучень, де переносний смисл “зітерся”, типу “сніг іде”, “виправити оцінку” в основному зрозумілі учням завдяки їхньому життєвому досвіду, мовному чуттю.
Введення до програми з української мови в початкових класах понять “пряме і переносне значення слова” потребує узагальнення досвіду з цієї проблеми, визначення етапів формування вказаного поняття, розробки відповідної методики.
Учні часто плутають пряме і переносне значення слова і тому роблять помилки, вживаючи слова з переносним значенням. Нашим завданням є начити школярів:
розрізняти пряме і переносне значення слів;
вживати слова з переносним значенням у мовленні.
Пряме значення слова безпосередньо співвідноситься з явищами об’єктивної дійсності. Воно відбиває не просто реальні предмети, явища, відношення між ними, а сукупність загальних і найістотніших ознак того класу предметів і явищ, про який складається назване поняття. Тому молодші школярі вчаться встановлювати впіввідносність між словом і позначуваним ним об’єктом, визначати найістотніші ознаки предмета, узагальнювати їх.
Значення слів пояснюється у тлумачних словниках. В нинішній час почали друкувати тлумачні словники і для початкових класів, також вміщені невеликі словники у варіативних букварях. [30, 22]
Якщо діти добре розуміють пряме значення слова, то мають успішно засвоїти і переносне. Процес такого усвідомлення становить послідовні етапи:
виявлення в тексті слова, вжитого в преносному значенні;
з’ясування його прямого значення, визначення найістотніших ознак предмета (явищ), названого слова;
порівняння ознак предмета (явища), названого словом у переносному значенні, з ознаками предмета (явища), що позначаються тим же словом, вжити у контексті; встановленням спільних ознак, на основі яких перенесено найменування;
з’ясування значення слова у повному контексті;
введення слова, вжитого у переносному значенні, в самостійно складне словосполучення, речення.
Практичне ознайомлення школярів із прямим і переносним значенням слова починається із спостереження над спеціально дібраними реченнями чи текстом, яке організовує вчитель.
Поряд із вправами які виконуються під керівництвом учителя, слід пропонувати дітям завдання на самостійне вишукування у реченнях чи текстах слів – різних частин мови з переносним значенням.
З метою самостійного вживання дітьми слів із переносними значеннями пропонуються вправи на зміну прямого значення слів синонімічними словами або виразами, що мають переносне значення, а також вправи на самостійне складання речень із словами у певному значенні. Такі вправи не тільки збагачують словниковий запас дітей, а й виховують у них уважне становлення до слова, розвивають мовне чуття.
Розширенню і активізації словника учнів, розвитку їх мислення сприяють спостереження за багатозначністю слів.
Робота над вивченням багатозначності слів передбачає:
а) усвідомлення учнями того, що слово може мати не одне, а й кілька значень;
б) точність уживання багатозначних слів у мовленні.
Розпочинаючи опрацювання матеріалу про багатозначні слова, можна пропонувати дітям для аналізу речення із багатозначними словами. Діти з’ясовують, про які предмети, названі одним словом йде мова.
Іншим варіантом такої роботи може бути вивішена таблиця, на якій зображені журавель-птах, журавель-колодязь. Учні розглядають малюнки і усвідомлюють: назви виникли на основі подібності предметів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Дипломна робота на тему: Використання малюнкових текстів як засобів збагачення словникового запасу першокласників

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок