Соціокультурне виховання як чинник всебічного виховання особистості. / сторінка 33
Назва:
Соціокультурне виховання як чинник всебічного виховання особистості.
Соціалізація на цій основі полягає у засвоєнні досвіду соціуму, його цінностей, норм, установок і входження у систему зв’язків з їх безпосереднім досвідом.
Переборенню суперечностей між смислом буття як фактом духовного світу людини й можливими варіантами його усвідомлення сприяє мистецтво. Мистецтво як ідеальна форма пам’яті культури зумовлює самостійну внутрішню діяльність індивіда, що викликає думку як вчинок, пошук нових смислів буття і форм діяльності, саморозвитку, формування загалом способу свого життя. Тяжіння дітей до конкретно-образної форми мислення сприяє вихованню їх засобами образності, мистецтва, у першу чергу засобами художнього слова, фольклору.
Усна народна творчість, особливо ті її твори, які відносяться до дитячого фольклору і близькі дітям й зрозумілі за віковим світосприйняттям, викликають у них відчуття задоволення і взаєморозуміння від знайомства з ними, що збуджує продуктивне мислення, вводить мікросоціум твору з його художньо змодельованим життям у їх мотиваційну сферу, робить своїх адресатів співучасниками уявного, художньо модельованого дійства..
Таким чином, соціокультурний розвиток особистості дитини може бути представлений як процес входження в культуру, у нове соціальне середовище й інтеграції в ньому, що здійснюється в певній соціальній ситуації розвитку. Система освіти й виховання як соціальний інститут, що забезпечує соціокультурне становлення нових поколінь, покликана враховувати особливості взаємин особистості й суспільства, бути націлена на інтелектуальний розвиток особистості й освоєння соціокультурного досвіду, що обумовлює підвищення ресурсу життєздатності дитини й суспільства в цілому.
Соціокультурне виховання у початковій школі України на сьогодні має достатні методологічні основи для свого розгортання на базі сучасних розробок у галузі вітчизняної філософії, соціології, культурології, психології, педагогіки й етнопедагогіки.
РОЗДІЛ ІІ
СОЦІОКУЛЬТУРНЕ ВИХОВАННЯ 6-7 РІЧНИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ УКРАЇНСЬКОГО ФОЛЬКЛОРУ
2.1. Педагогічні умови соціокультурного виховання учнів засобами українського фольклору
Теоретико-методологічний аналіз проблеми соціокультурного виховання молодших школярів засобами українського фольклору, визначення сутності та специфіки соціокультурного виховання учнівської молоді в сучасних умовах, змістовне представлення єдності соціальних та культурних чинників соціокультурного виховання дозволяє обґрунтувати педагогічні умови, що забезпечують ефективність процесу соціокультурного виховання засобами українського фольклору:
створення педагогічного простору соціокультурного розвитку молодших школярів, що включає макро- та мікросередовища розвитку „соціумності”, узгодження мети та змісту діяльності початкової школи з соціокультурним оточенням;
включення молодших школярів у різні за змістом та емоційно-привабливі за формою види навчальної та культурно-дозвіллєвої діяльності з використанням українського фольклору з метою інтенсивного проживання різних соціальних ролей, збагачення індивідуального життєвого досвіду учнів, розширення меж власних можливостей;
надання соціокультурному простору початкової школи діалогічності, відкритості, активності;
комплексного використання засобів українського фольклору як системоутворюючого чинника процесу соціокультурного виховання дітей.
Життя переконує, що особливу роль на сьогодні у здатності молоді до набуття соціального досвіду як невіддільна складова культури, соціокультурного простору, у якій воно розвивається, відіграє мистецтво. Воно спрямоване на виявлення у розвитку особистості суперечностей, на їх розв’язання за допомогою її свідомості й волі.
Звернення до фольклорної спадщини як умови соціокультурного виховання важливо це й тому, що порушення ідентичності, пов’язане насамперед із переоцінкою цінностей, збільшує напругу, фрустрацію людей. Такий психологічний стан заважає сприйняттю нового, в тому числі й нових ідей, нових форм активної діяльності. Активізація зв’язку з позитивним минулим досвідом, з культурою дає можливість подолати цей бар’єр або знизити його значення.
Дипломна робота на тему: Соціокультурне виховання як чинник всебічного виховання особистості.