Загрузка...
Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Політологія -> Позиція В.Чорновола щодо формулювання питання про політичне майбутнє України в „Декларації принципів УГС”

Загрузка...

Позиція В.Чорновола щодо формулювання питання про політичне майбутнє України в „Декларації принципів УГС”

Назва:
Позиція В.Чорновола щодо формулювання питання про політичне майбутнє України в „Декларації принципів УГС”
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
78,67 KB
Завантажень:
366
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42 
Позиція В.Чорновола щодо формулювання питання про політичне майбутнє України в „Декларації принципів УГС”
У кінці 80-х – на початку 90-х років ХХ ст. відбулися грандіозні події, що змінили політичну карту Євразії та вплинули на подальший хід всесвітньої історії. Значною мірою натхненниками й реалізаторами тих перемін стали колишні політичні в’язні радянських концтаборів, які спрямували здобуті в „тюремних університетах” знання щодо ліквідації „імперії зла” – Радянського Союзу. В результаті впливу комплексу причин держава, що подавляла особисті й національні права своїх громадян, припинила своє існування, внаслідок чого постали нові державні утворення, змінилося співвідношення політичних сил у світі.
Для багатьох колишніх політв’язнів, як і для інших мешканців СРСР, крах цієї держави виявився несподівано швидким. Реформаторські заходи Горбачова більшість політв’язнів сприймали як спроби модернізувати, зміцнити імперію, за якими можна було очікувати чергові репресії виявлених «небезпечних» елементів. Тому нарощування власних сил для протидії радянському режимові здійснювали, щоб бути готовими до ймовірних ударів з боку влади. Враховуючи тодішній незадовільний рівень національної свідомості значної частини українців, наявність достатньої сили з боку правлячої компартії для придушення невдоволення з боку опозиції, будителі національної свідомості постійно балансували на грані можливого і дозволеного, намагаючись збільшити силу свого авторитету.
Першою українською організацією, що акумулювала і спрямовувала боротьбу не лише за національно-культурні, економічні, а й за політичні права українського народу, стала Українська гельсінська спілка (далі – УГС), створена 7 липня 1988 р.
Історія її виникнення та діяльність розглядається у багатьох статтях і книжках, зокрема О.Бойком, О.Гаранем, В.Кафарським, А.Русначенком [1]. У них тією чи іншою мірою піднімається питання участі В.Чорновола в розробці програмних документів УГС. Хоча слід зауважити, що постать В.Чорновола розглядається інтегрованою поміж інших суб’єктів тогочасного політичного життя, без ґрунтовного розгляду його персонального внеску у формування УГС. Винятком у цьому є хіба що праця Б.Гориня [2].
Взагалі постать В.Чорновола залишається недостатньо розкритою в наукових студіях, а також у публіцистичних працях. Донедавна їх, по суті, не було, окрім одного з розділів спогадів М.Хейфеца [3]. Останнім часом з’явилися окремі книжки та статті-спогади про В.Чорновола [4]. Велику цінність має десятитомне видання праць В.Чорновола, ініційоване Міжнародним благодійним фондом В’ячеслава Чорновола.
Зважаючи на значний вплив цієї особистості на процес українського національного самовизначення і державотворення, зацікавлення його постаттю в українському суспільстві, необхідно більш докладно вивчати його погляди та діяльність. У цій статті намагаємось проаналізувати внесок В.Чорновола у формулювання питання про політичне майбутнє України в „Декларації принципів УГС”, а також його ставлення до політичного майбутнього України.
Позиція в цьому питані остаточно сформувалась у В.Чорновола ще в 1960-х роках і полягала у прагненні проводити діяльність по відновленню політичної незалежності України. Враховуючи ж політичну ситуацію кінця 1980-х років, він не міг публічно її висловлювати серед широкої громадськості. У 1987 р. у відкритому листі до Генерального секретаря КПРС М.Горбачова В.Чорновіл заявив про фіктивний характер державності неросійських народів у складі СРСР та про те, що необхідно розширювати права союзних республік у політичному, економічному й культурному житті. Він закликав М.Горбачова розпочати усунення цих недоліків, зауважуючи, що інакше народи самі стануть боротися за свої права [5, 16–17]. Відкритий виступ із такими зауваженнями і вимогами, хоч і без підняття питання про незалежність України, дисонував із застійною ситуацією в Україні. Він викликав зацікавлення та активне обговорення в масах, а з іншого боку – перестороги й тиск влади, які були викликані ще й відновленням В.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42 
Дипломна робота на тему: Позиція В.Чорновола щодо формулювання питання про політичне майбутнє України в „Декларації принципів УГС”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок