Головна Головна -> Дипломні роботи українською -> Астрономія, авіація, космонавтика -> АСТОРОНОМІЯ:ВІД СПОСТЕРЕЖЕНЬ ДО ТЕОРІЇ

АСТОРОНОМІЯ:ВІД СПОСТЕРЕЖЕНЬ ДО ТЕОРІЇ

Назва:
АСТОРОНОМІЯ:ВІД СПОСТЕРЕЖЕНЬ ДО ТЕОРІЇ
Тип:
Дипломна робота
Мова:
Українська
Розмiр:
5,76 KB
Завантажень:
124
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
НА ТЕМУ:
АСТОРОНОМІЯ:
ВІД СПОСТЕРЕЖЕНЬ ДО ТЕОРІЇ


Спостереження. Експеримент. Теорія. Одне з основ-них положень теорії пізнання діалектичного матеріа-лізму полягає в тому, що процес пізнання людиною навколишнього світу проходить у напрямі від живого споглядання до абстрактного мислення, а від нього — до практики.
Вихідним моментом наукового пізнання є спостере-ження різних об'єктів і природних процесів. Ці спосте-реження можуть здійснюватись як за допомогою органів чуттів, так і за допомогою різних приладів та інструмен-тів, що розширюють можливості цих органів. Безпосе-редньо чи за допомогою спеціальних пристроїв: елек-тронних мікроскопів, телескопів, радіотелескопів, інших вимірювальних приладів — дослідник спостерігає плин тих чи інших природних процесів, реєструє події, що відбуваються, проводить потрібні вимірювання.
Маючи органи зору, що здатні сприймати видиме світло, люди почали вивчати Всесвіт з тих об'єктів, які вони могли безпосередньо спостерігати на небі. І протя-гом багатьох століть астрономія залишалася виключно оптичною наукою. А основним інструментом дослідників Всесвіту був телескоп — прилад, що в багато разів збільшує чутливість людського ока.
Однак можливості астрономічних спостережень об-межені натуральним ходом природних процесів. Скажі-мо, планету Марс дослідники Всесвіту можуть спостері-гати у телескопи з наземних обсерваторій лише протя-гом кількох місяців у межах кожних двох років. У решту часу Марс губиться в яскравих променях Сонця і прак-тично недоступний для телескопічних спостережень. А великих протистоянь Марса, коли ця планета най-ближче підходить до Землі, доводиться чекати роками.
У не менш складному становищі опиняються вчені при спостереженні сонячної корони — зовнішньої оболонки нашого денного світила. З наземних обсерваторій у звичайних умовах корону не видно: її слабке сяйво гу-биться у променях сонячної фотосфери — найбільш яскравого шару сонячної поверхні, який ми й спосте-рігаємо на небі у вигляді сліпучого диска.
Звичайно, всередині телескопа можна встановити спеціальну заслінку, що перекривав фотосферу. Але цей метод дає результати тільки на гірських обсерваторіях. Найкращі умови для вивчення сонячної корони вини-кають тільки під час повних сонячних затемнень, коли диск Місяця перекриває яскраву фотосферу. Але, по-перше, повні сонячні затемнення відбуваються досить рідко, їхніх повторень інколи доводиться чекати рока-ми, а в одному й тому самому місці повні сонячні затем-нення звичайно повторюються лише через багато сотень років. Так, за весь час існування Москви, тобто майже за 850 років, у цьому районі відбулося лише три повні затемнення, а чергове спостерігатиметься лише 16 жовт-ня 2126 року.
По-друге, повна фаза затемнень, під час якої тільки й можна спостерігати сонячну корону, триває лише кілька хвилин.
Десятиріччями, а іноді й століттями доводиться очі-кувати появи яскравих комет, проходження Меркурія по диску Сонця, спалахів наднових зір у нашій Галак-тиці. І таких труднощів при вивченні космічних явищ є чимало.
На відміну од спостерігача експериментатор має мо-жливість безпосередньо активно впливати на об'єкт, що вивчається (нагрівати його, піддавати дії хімічних ре-човин, механічних навантажень, електричних і магнітних полів тощо), змінювати його стан і спостерігати наслідки таких змін. Експеримент, у принципі, може бути повто-рений у будь-який час і яку завгодно кількість разів. Крім того, в процесі дослідження експеримент можна видозмінювати, вносити у його постановку певні поправ-
ки і тим самим діставати принципово нові резуль-тати.
Таким чином, експеримент — дійовіший і ефективні-ший спосіб наукового дослідження, ніж спостереження.
Поширеною в думка, що астрономія — наука пасив-но-спостережна і в ній, принаймні до створення дослід-них космічних апаратів, не було місця для експерименту. Однак це помилкове уявлення.
Зрозуміло, дистанційний характер астрономічних до-сліджень накладав на вивчення космічних явищ певну специфіку, але, з другого боку, астрономічні спостере-ження, незважаючи на величезні відстані, що відділя-ють дослідника від об'єктів, які він вивчає, зовсім не такий вже пасивний спосіб вивчення природи, як може здатися на перший погляд.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Дипломна робота на тему: АСТОРОНОМІЯ:ВІД СПОСТЕРЕЖЕНЬ ДО ТЕОРІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок