Головна Головна -> Інше українською -> БЖД -> Визначення тимчасово допустимих концентрацій хімічних сполук у повітрі робочої зони (ТДКр.з.).

Визначення тимчасово допустимих концентрацій хімічних сполук у повітрі робочої зони (ТДКр.з.).

Назва:
Визначення тимчасово допустимих концентрацій хімічних сполук у повітрі робочої зони (ТДКр.з.).
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,28 KB
Завантажень:
212
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Лабораторна робота №1
Тема: Визначення тимчасово допустимих концентрацій хімічних сполук у повітрі робочої зони (ТДКр.з.).
Мета: Ознайомити студентів з розрахунковими методами визначення
допустимих концентрацій хімічних речовин у повітрі робочої
зони.
Теоретична частина
ТДКр.з. (ОБРВ) – тимчасово допустима концентрація ( орієнтовно безпечний рівень впливу) хімічної речовини у повітрі робочої зони, мг/м3, встановлюється розрахунковим шляхом і є тимчасовим нормативом (термін дії: 2-3 роки).
Використання розрахункових методів для обгрунтування ТДК продиктовано прагненням усунути розрив між ростом кількості нових хімічних сполук, які потрапляють у навколишнє середовище і реальними можливостями встановлення для них експерементально обгрунтованих ГДК.
ГДКр.з.- гранично допустима концентрація хімічних речовин у повітрі робочої зони, мг/м3. Ця концентрація при щоденній роботі (крім вихідних днів) протягом 8 год., або іншій тривалості, але не більше 41 години у тиждень, протягом усього робочого стажу не повинна викликати захворювання або відхилення у стані здоровґя, які можна виявити сучасними методами досліджень, у процесі роботи або у віддаленні строки життя сучасного і наступних поколінь.(Робочою зоною називається простір висотою до 2 м над рівнем підлоги або ділянки, на якій знаходиться місце постійного або тимчасового перебування працюючих).
Безперечно, що розрахункові методи не можуть повністю замінити експериментальне обгрунтування ГДК, однак, як показує досвід, для багатьох хімічних сполук розраховані за формулами значенняТДК дуже близькі до узаконених ГДК. З кожним роком по мірі накопичення токсикометричного матеріалу, збільшення кількості порівнювальних при регресивному аналізі значень ГДК, точність ТДК стає вищою. Є всі обгрунтування вважати, що подальший розвиток розрахункових методів при регламентуванні хімічних сполукт в об’єктах навколишнього середовища поступово зітре різницю між регламентованими, одержаними у результаті повного токсикологічного дослідження і розрахунковими величинами, одержаними при використанні простіших показників.
Для обгрунтування ТДК- недостатньо лише рішень математичного рівняння, необхідний ціленаправлений підбір формул, вибір найбіль репрезентативних вихідних показників, а яко їх немає, то – проведення відповідних токсикометричних досліджень. Термін дії ТДК може бути продовженим, а при надходженні додаткового матеріалу може розглядатися питання про його зміну на ГДК.
Формули для розрахунку ТДК хімічних сполук у повітряному середовищі робочої зони виведені методом регресивного аналізу. Узаконені ГДКр.з. порівнювались з різними показниками токсичності і фізико – хімічними властивостями речовин.
Для визначення ТДКр.з. летких органічних сполук використовують формули, в яких використовуються значення молекулярних мас досліджуваних речовин:
lgТДКр.з.= 0,91 lgЛК50 – 2,7 + lgМ, (2.1)
lgТДКр.з.= 1,53 lgЛД50 –5,7 + lgМ, (2.2)
де ЛК50 – середньосмертельна концентрація речовин, яка викликає при вдиханні (миші – 2 год., криси – 4 год.) загибель 50% тварин, мг/л (мг.молек./л – мМ/л);
ЛД50 – середньосмертельна доза хімічної речовини, яка викликає загибель 50% тварин мг/кг (або Мм/кг, або мг-атомах/кг, мА/кг).
Для розрахунків значень ТДКр.з. висококиплячих органічних сполук 9пестицидів), які потрапляють у повітряне середовище робочої зони у вигляді аерозолей, слід використовувати рівняння, які опираються на ЛД50 для мишей або крис при введенні досліджуваних речовин через рот.
lgТДКр.з. =lgЛД50 –3,1+ lgМ (2.3)
Або у спрощеному вигляді:
ТДКр.з.= 0,0008ЛД50 (2.4)
Для аерозолей металів, їх оксидів і малорозчинних сполук металів ТДКр.з. може бути розрахована:
lgТДКр.з. = 0.85 lgЛД50 – 3,0 + lgМ – lgN, (2.5)
а для розчинних сполук металів:
lgТДКр.з. = 1,1 lgЛД50 – 2,0 +lgM – lg N. (2.6)
У формулах (2.5) і (2.6) середньосмертельна доза у мишей одержується при введенні у живіт і виражається у мг-атомах на кг маси тіла (мА/кг),
N- кількість атомів металу у молекулі речовини
Для органічних сполук, які володіють загальнотоксичною дією ТДКр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Визначення тимчасово допустимих концентрацій хімічних сполук у повітрі робочої зони (ТДКр.з.).

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок