Головна Головна -> Інше українською -> Біологія -> Умовні рефлекси

Умовні рефлекси

Назва:
Умовні рефлекси
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,05 KB
Завантажень:
304
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Урок з біології
“Умовні рефлекси”
УРОК ІЗ ТЕМИ «УМОВНІ РЕФЛЕКСИ»
Мета уроку.
Освітня: сформувати в учнів поняття про умовні рефлекси як набутий механізм регуляції поведінки; ознайомити з умовами і механізмом утворення умовних рефлексів. Розкрити роль І.П.Павлова у дослідженні умовних рефлексів. Установити подібність і відмінність між безумов-ними і умовними рефлексами.
Розвивальна: розвивати далі розумові здібності учнів, чуттєве сприймання, активність, спосте-режливість, увагу, самостійність.
Виховна: сприяти виробленню корисних зви-чок у дітей.
Учні повинні знати: що таке умовний рефлекс, механізм його утворення, що таке тимчасовий зв'язок і як він утворюється.
Учні повинні вміти: порівнювати безумовний і умовний рефлекси, характеризувати механізм утворення умовних рефлексів, малювати схему рефлекторної дуги умовного рефлексу.
Обладнання: таблиці «Головний мозок», «Утворення і зовнішнє гальмування умовних рефлексів», діафільм «Головний мозок, його функції», дидактичний матеріал, підручник, епідіаскоп.
ХІД УРОКУ
І етап. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів
Завдання 1. Який рефлекс називається безумовним? Наведіть приклади, використайте таблицю.
Завдання 2. Намалюйте схему рефлекторної дуги безумовного слиновидільного рефлексу. Назвіть основні n ланки. Покажіть стрілкою шлях передачі нервових імпульсів.
Завдання 3. Розгляньте фрагмент діафільму «Будова і функції головного мозку. Його ос-новні відділи та їх функції». Покажіть відділи головного мозку, з якими пов'язане утворення безумовного слиновидільного рефлексу.


Схема 1
БЕЗУМОВНІ РЕФЛЕКСИ
Завдання 4. Оберіть правильну відповідь:
1. Види нейронів: а) чутливі; б) рухові; в) вставні.
2. Функції нейронів:
а) сприймають подразнення і передають імпульси від органів чуття до ЦНС;
б) здійснюють зв'язок між чутливими і ру-ховими нейронами;
в) передають імпульси від ЦНС до робочих органів.
3. Місце розміщення нейронів:
а) тіла та їх відростки зібрані в ЦНС;
б) тіла нейронів розміщені у вузлах, що ле-жать на шляху до ЦНС;
в) тіла нейронів розміщені в спинному мозку, а їх довгі відростки — за його межами.
Завдання 5. Визначте за алгоритмом харак-терні ознаки безумовного рефлексу (схема І).
Завдання 6. Біологічний диктант.
Визначте серед названих рефлексів харчові або захисні.
1. Кашель.
2. Ковтання.
3. Соковиділення на подразнення рецепторів в порожнині рота.
4. Цуценя обнюхує незнайомий предмет.
5. Людина оглядає нову квартиру.
6. Кліпання повік.
7. Чухання.
Робота з термінами. Дидактична гра «Ромашка».
На «пелюстках» із картону написано терміни («пелюстки» кріпляться на магнітній дошці).
Один учень дає означення поняття, інший — зриває «пелюстку» з відповідним терміном.
Правильність відповіді перевіряється за до-помогою сигнальних карток, якими голосують решта учнів: зелена картка — правильна відповідь; червона картка — неправильна відповідь.
Учні під керівництвом учителя роблять такі висновки.
1. Нервова система утворена нервовою ткани-ною, вона здатна відтворювати подразнення і про-водити збудження.
2. В основі нервової діяльності лежать реф-лекси.
II етап. Мотивація навчальної діяльності
Учитель звертає увагу учнів на те, що
безумовні рефлекси не можуть щоразу забезпе-чувати пристосування до змінених умов життя, тому постає запитання: яким чином людина при-стосовується до змінених умов життя? Повідомляються тема і мета уроку.
III етап. Засвоєння нових знань
Розглядаються такі питання.
1. Що таке умовні рефлекси, їхнє біологічне
значення (термінологічна робота, записи в зошиті, бесіда).
2. Порівняльна характеристика безумовних і умовних рефлексів (бесіда на основі складеної таб-лиці з використанням підручника).
3. Умови утворення умовних рефлексів (роз-повідь з елементами бесіди, заповнення схеми).
4. Механізм утворення умовних рефлексів (розповідь з елементами бесіди, робота з підруч-ником).
З'ясовуючи перше питання, учитель пояснює етимологію і семантику терміну «умовний реф-лекс».
Учні записують у зошитах означення понят-тя.
Далі звертається увага учнів на те, що понят-тя умовного рефлексу значно ширше, і для його розкриття треба порівняти безумовні й умовні рефлекси.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Інше на тему: Умовні рефлекси

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок