Головна Головна -> Інше українською -> Хімія -> Одержання олефінів каталітичною дегідратацією спиртів.

Одержання олефінів каталітичною дегідратацією спиртів.

Назва:
Одержання олефінів каталітичною дегідратацією спиртів.
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,83 KB
Завантажень:
212
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Лабораторна робота № 8.
1. ТЕМА: Одержання олефінів каталітичною дегідратацією спиртів.
2. МЕТА: Провести в лабораторних умовах процесу каталітичної дегідратації ізопропілового спирту, вивчити вплив температури на ступінь дегідратації спирту і визначити вихід ізобутену.
Найбільш розповсюдженим способом одержання олефінів в лабораторних умовах є дегідратація (відщеплення води) спиртів:
Подібні реакції відщеплення позначаються символами Е1 і Е2 (реакції елімінування першого або другого порядку.
В якості каталізаторів дегідратації використовуються різні кислоти (сірчана і фосфорна), кислі солі (КHSO4), ангідриди кислот (Р2О5), оксид алюмінію, солі алюмінію і ін.
Дегідратація спиртів може протікати внугрішньомолекулярно з утворенням олефіну і міжмолекулярно з утворенням простого ефіру
Напрям реакції залежить від будови спирту і температури процесу. Вторинні і третинні спирти дегідратуються тільки в олефіни. Первинні спирти зі збільшенням молекулярної маси і температури процесу також переважно утворюють олефіни. По легкості до гідратації одноатомні спирти можна розкласти в ряд:
Порядок відщеплення води у більшості випадків визначається правилом Зайцева: при утворенні води найбільш легко відщеплюється водень від сусіднього найменш гідрогенізованого атома вуглецю. Цей водень найбільш рухливий
В процесі дегідратації часто відбувається переміщення подвійного зв’язку і будова одержаного вуглеводню не відповідає будові вихідного спирту. Так наприклад при дегідратації ізоамілового спирту, як правило, одержуються три вуглеводні:
В присутності каталізатора, наприклад Н2SО4 реакція протікає через проміжну стадію утворення алкілсірчаної кислоти, наприклад
При подальшому нагріванні етилсірчана кислота розкладається на алкен і сірчану кислоту:
Сірчана кислота грає каталітичну роль, однак дегідратуюча дія її зменшується при розбавленні водою, що виділяється в процесі реакції.
В промисловості процес дегідратації здійснюють як в рідкій так і у газовій фазі. Дегідратацію в рідкій фазі проводять в тих випадках, коли вихідні або кінцеві продукти при високих температурах є нестабільними (наприклад, при одержанні діоксану, морфоліну, кротонового альдегіду і ін.). Процес здійснюють в інтервалі температур 100-120 °С у присутності найчастіше сірчаної або фосфорної кислоти і фосфатів.
Технологія газофазної дегідратації спиртів більш проста, але вона використовується тільки тоді, коли вихідні і кінцеві продукти стабільні за підвищених температур (наприклад, при одержанні бутадієну-1,3, стиролу, диетилового ефіру і ін.). Процес ведуть в інтервалі температур 225-450 °С у присутності фосфорної кислоти на носіях; оксиду алюмінію і фосфатів.
3. РЕАКТИВИ І ОБЛАДНАННЯ
3.1. Ізопропіловий спирт, активований оксид алюмінію.
3.2. Установка для дегідратації спиртів (рис. 1), хроматограф з детектором по теплопровідності, ділильна лійка ємністю 20 см3, газова піпетка, колби.
4. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОБОТИ
Дегідратацію проводять, над активованим оксидом алюмінію
Ізобутиловий спирт дегідратують на установці, схема якої представлена на рис. 1. Вона складається із крапельної лійки 1, перехідника 3, реактора 5, електропечі 6, термопари 10, мілівольтметра 12 з температурною шкалою, манометра 13, трьохходового крану 14, зворотного холодильника 15, прямого холодильника 16, автотрансформатора 17, льодової бані 18, приймача 19 і градуйованого газометра 21. Перед початком досліду перевіряють правильність зборки і герметичність всіх з'єднань установки. Градуюють крапельну лійку, готують льодову баню, заповнюють газометр водою і встановлюють ємність під злив газометра (кран 22).
Рис. 1 Установка для дегідратації спиртів:
1 - крапельна воронка, 2,4,20,22 - крани, 3 - перехідник, 6 - електропіч, 7 – інертна насадка, 8 - каталізатор, 9 - чохол для термопари, 10 - термопара, 11 - виступи, 12 - мілівольтметр, 13 - водяний манометр, 14 - трьохходовий кран, 15 – зворотній холодильник, 16 - холодильник, 17 - автотрансформатор, 18 - льодова баня, 19 - приймач, 21 - газометр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Одержання олефінів каталітичною дегідратацією спиртів.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок