Головна Головна -> Інше українською -> Хімія -> Одержання аміачної селітри та її аналіз

Одержання аміачної селітри та її аналіз

Назва:
Одержання аміачної селітри та її аналіз
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,43 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Лабораторна робота № 3.
1. ТЕМА: Одержання аміачної селітри та її аналіз.
2. МЕТА: Практичне вивчення процесу нейтралізації азотної кислоти aміаком, визначення виходу аміачної селітри по азотній кислоті і вмісту азоту в амонійній формі.
Суть методу одержання аміачної селітри полягає в нейтралізації азотної кислоти аміаком з одержанням білого туману з подальшим конденсуванням до розчину аміачної селітри
НNО3+ NН3= NН4NО3+144,9 кДж (1)
Для нейтралізації як правило застосовують 47-54 %-ву кислоту. Утворений розчин випарюють до майже безводного плаву, який гранулюють. Тому намагаються використовувати кислоту більш високої концентрації, що зменшує затрати на випарювання розчину аміачної селітри. У виробничих умовах нейтралізацію азотної кислоти аміаком ведуть в апаратах, які використовують теплоту нейтралізації (ИТП), в яких одночасно відбувається часткове випарювання розчину. Такий принцип роботи дозволяє доводити концентрацію розчину аміачної селітри на виході із апарату ИТП до 65% при використанні кислоти з концентрацією 47-49 % і до 80 % при використанні 54%-вої кислоти. Наступне випарювання розчину проводять під вакуумом у першій ступені у вертикальних апаратах з висхідною або падаючою плівкою рідини і до випарювання на другій ступені в кожухотрубних апаратах або в комбінованих, які мають в нижній частині декілька масообмінних тарілок. Плав NН4NО3, що містить після випарки всього 0,1 % Н2О, при 160 °С направляється у грануляційні башти.
3. РЕАКТИВИ І ОБЛАДНАННЯ
3.1 48-60 %- вий розчин НNО3; 25 %- вий розчин NН3*, 25 %- вий розчин формаліну, 0,1 н і 0,5 н розчини NaOH; фенолфталеїн.
3.2 Установка для одержання аміачної селітри (рис. 1), ареометри для визначення густини НNО3 i NН4ОH , піскова баня, аналітична вага, мірна колба ємністю 250 см3, мірний циліндр ємністю 500 см3, конічні колби місткістю 100 і 250 см3, фарфорова чашка, лакмусовий папір.
4. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОБОТИ
Аміачну селітру одержують на установці представленій на рис. 1
Перед початком роботи перевіряють концентрацію азотної кислоти і аміаку по густині, яку визначають ареометром. Далі за довідником визначають концентрацію азотної кислоти і аміаку.
В крапельну лійку 1 наливають розраховану кількість азотної кислоти, а в колбу В’юрца 6 - розчин аміаку. Колбу В’юрца закривають корком і нагрівають на пісковій бані 7, коли почне виділятися газоподібний аміак через трійник З в нейтралізатор 2 треба починати нейтралізацію.
Для цього відкривають кран крапельної лійки і повільно по краплях пропускають азотну кислоту в нейтралізатор. Аміачна селітра одержується у вигляді білого туману, конденсується і безперервно стікає в нижню частину реактора, а звідти в попередньо зважену фарфорову чашку 4. Тут нейтралізатором служить скляна трубка діаметром 50-60 мм і висотою 300-400 мм з припаяними внизу і вверху відводами для приєднання колби В’юрца.
Верхній і нижній кінець трубки відтягують. В нижню частину трубки вкладають скловату і на неї насаджують скляну насадку. Закінчивши пропускати кислоту закривають край крапельної лійки і продовжують ще деякий час пропускати аміак. Далі перевіряють кислотність розчину лакмусовим папером. Якщо розчин має кислу реакцію, то його переливають в крапельну лійку і знову пропускають через нейтралізатор, подаючи аміак.
Цю операцію проводять до появи лужної реакції. Якщо реакція розчину лужна, припиняють подачу аміаку, ополіскують крапельну лійку 3-4 рази порціями дистильованої води по 5 см, а далі цією водою промивають нейтралізатор. Проводи зливають до розчину аміачної селітри в фарфорову чашку. Фарфорову чашку з розчином ставлять на піскову баню. Помішуючи розчин скляною паличкою, випарюють його до появи білої пари. Після охолодження та кристалізації аміачної селітри зважують чашку і вираховують масу одержаної селітри.
Рис. 1. Установка для одержання аміачної селітри:
1,5 - крапельні лійки;
2 - нейтралізатор;
3 - трійник;
4 – фарфорова чашка;
6 – колба В’юрца;
7 - піскова баня.
Визначають вихід аміачної селітри, виходячи з кількості взятої азотної кислоти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Одержання аміачної селітри та її аналіз

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок