Головна Головна -> Інше українською -> Хімія -> Поліконденсація фенолів з формальдегідом в кислому середовищі.

Поліконденсація фенолів з формальдегідом в кислому середовищі.

Назва:
Поліконденсація фенолів з формальдегідом в кислому середовищі.
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
5,13 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Лабораторна робота № 10
1. ТЕМА:?Поліконденсація фенолів з формальдегідом в кислому середовищі.
2. МЕТА: Синтезувати термопластичну (новолачну) фенолформальдегідну смолу способом поліконденсації в розчині, розрахувати її вихід на взяті мономери, визначити швидкість затвердження одержаного новолака уротропіном.
Фенолоальдегідні смоли належать до групи конденсаційних смол. Вони утворюються в результаті реакції альдегідів з фенолом або його похідними. У промисловості фенолоальдегідні смоли виробляють, головним чином із фенолу, крезолу і ксиленолу.
Із альдегідів найбільшого практичного використання набув формальдегід. Поряд з ним можуть застосовуватися фурфурол і оцтовий альдегід. Широке використання мурашиного альдегіду для виробництва конденсаційних смол пов'язане з певними властивостями даної сполуки. Передусім дана сполука проявляє високу реакційну здатність в реакціях конденсації з фенолами. По-друге формальдегід порівняно з іншими альдегідами, є дешевшим і виробляється в промисловості у великій кількості. Водночас в умовах реакції конденсації він не здатний вступати в побічні реакції.
Утворення конденсаційних смол зумовлено присутністю у фенолах активного водню (в орто- і пара- положеннях відносно фенольної ОН- групи). При синтезі таких смол відбуваються такі хімічні реакції:
1. Реакція приєднання сполуки, що містить метилольноактивні водень похідні
У випадку реакції приєднання залежно від функціональності фенолу (число активних воднів у молекулі), молярного співвідношення вихідних речовин, а також умов проведення реакції, можуть утворюватися одно- , дво- або більше метилольні похідні. Такі похідні отримали назву метилольиих похідних і здебільшого можуть бути виділені як окремі продукти.
Метилольнопохідні сполуки легко вступають в реакції поліконденсації (або конденсації у випадку монофункціональних сполук), утворюючи смолоподібні речовини. Поліконденсацію проводять до утворення на початку лінійних або розгалужених продуктів невисокої молекулярної маси (800-1000 в. о.) типу олігомерів. Далі отриманий на першій стадії продукт переводять в просторово зшитий стан і при цьому продукт стає нерозчинним в розчинниках. Розгалужені і зшиті полімери отримують у випадку, коли реакційна суміш містить вихідні речовини, які мають функціональність більшу ніж два.
Переважно готові вироби з конденсаційних смол - це зшиті продукти, тобто полімери просторово-зшитої будови. Виробництво конденсаційних виробів складається з двох основних операцій:
1.
Отримання смоли;
2.
Затвердівання смоли.
Затвердіння смоли настає під впливом подальшого нагрівання або дії відповідного каталізатора, а потім під впливом обох згаданих чинників одночасно. На практиці затвердіння проводять після надання смолі форми відповідного виробу (лакового шару).
Смолу просторово зшитої будови можна подати так:
Поряд з так званими метиленовими містками (-СН2-) в деяких смолах можуть знаходитися також двометиленові містки (-СН2-О~СН2-) що утворюються в процесі реакції поліконденсації. Реакцію поліконденсації прискорюють каталізатори (кислоти або основи). Варто однак, звернути увагу на те, що обидва типи каталізаторів активують тільки реакцію приєднання, тоді як реакцію конденсації, а також затвердіння прискорюють тільки кислі каталізатори. Основні каталізатори використовують для синтезу деяких типів смол.
Залежно від будови і молярного співвідношення вихідних речовин, а також умов проведення процесу, в результаті реакції фенолу з альдегідами можна отримувати два види фенолформальдегідних смол:
1)
новолачні смоли;
2)
резольні смоли.
Новолачні смоли (новолаки) належать до термопластичних полімерів, тоді як резольні (резоли) - до термореактивних. Незалежно від типу отримуваних фенолоальдегідних смол першими продуктами реакції фенолу з формальдегідом є метилольні похідні:
В даній реакції фенол, завдяки присутності трьох активних атомів водню в орто- і пара- положеннях є трифункціональною сполукою. Залежно від кількості використаного формальдегіду можуть утворюватися одно-, дво- і триметилольні похідні фенолу.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Інше на тему: Поліконденсація фенолів з формальдегідом в кислому середовищі.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок