Головна Головна -> Інше українською -> Культура -> Скачати інша робота: Читаючи Монтеня

Читаючи Монтеня / сторінка 4

Назва:
Читаючи Монтеня
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
25,94 KB
Завантажень:
14
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
З розвитком будь-якого суспільства природно виникають конфлікти й проблеми, що вимагають вирішення Звідси випливає, що «примітивність» суспіль них відносин не постійна, вона зникне, як тільки з'являться перші причини для розвитку суспільства, а отже, можливе й виникнення різнорідних «штучних» обмежень, які накладаються на людину, і навряд чи таке змінене суспільство викликає захват у філософа.

Незважаючи на висловлене замилування укладом життя «чистого суспільства», Монтень все-таки розуміє тимчасовість його благоденства «Вони починають війну не заради завоювання нових земель, тому що продовжують насолоджуватися родючістю незайманої природи, що постачає їх. без будь-якого зусилля з їх боку, усім необхідним для життя в такому достатку, що їм немає потреби розширювати власні межі Вони перебувають у тому благословенному стані духу, коли в людині ще немає бажань понад викликаними його природними потребами; усе те, що перевершує ці потреби, їм ні до чого. Усіх своїх однодумців, які приблизно однакового з ними віку, вони називають братами, молодших — своїми дітьми, а старших — батьками. Ці останні залишають своє майно в спадщину всій громаді, без розподілу і без будь-якого іншого права на володіння ним, крім того, яке дарує своїм створінням, породжуючи їх, природа. Якщо їхні сусіди, перейшовши через гори, нападають на них і здобувають перемогу, то вся здобич переможця полягає тільки в славі й усвідомленні власної переваги в силі й доблесті; їм немає справи до майна переможених, і вони повертаються у свою область, де їм не бракує нічого, а головне того найбільшого блага, яке полягає в умінні насолоджуватися своєю долею і задовольнятися нею Так само чинять, у свою чергу, і вони самі, коли їм трапляється бути переможцями».

Монтень вважає жорстокість цих, у буквальному значенні слова, канібалів більш виправданою, ніж жорстокість сучасників. Монтень критично ставиться до інквізиції, порівнюючи її з канібалізмом і навіть ставлячи на ступінь нижче, де людину за життя піддають жорстоким катуванням, тіло її спалюють, коли канібалізм більш «чесний»: людину смажать і з'їдають після того, як вона помре. Мабуть, з цим можна і потрібно погодитися, порівнюючи мораль часу інквізиції і звичаї дикого племені канібалів; хоча, зрештою, і сьогодні гуманність є не найпоширенішою властивістю душі сучасних цивілізацій, і в наш час вистачає жорстокості, не тільки щодо тварин, але й людей.

Монтень захоплюється культурою й способом життя цих дикунів. Чудові міста, розвинуте ремесло, вироби з дорогоцінних каменів і металів виконуються ними з великим смаком і майстерністю і не гірше, ніж це роблять європейці. Але, як не дивно, європейці не можуть зрівнятися з дикунами, коли справа .стосується «благочестя, дотримання законів, доброти, щедрості, чесності, щирості». Монтень з болем говорить про ціну, яку заплатили аборигени за спілкування з європейцями: «До чого ж легко було б завоювати душі настільки незаймані, настільки жадібні до сприйняття всього нового, здебільшого з прекрасними задатками, вкладеними в них природою! Ми ж вчинили зовсім інакше, скористалися їх незнанням і недосвідченістю, щоб тим легше схилити їх до зрадництва, розкоші, жадібності й до різнорідної нелюдськості й жорстокості за образом подобою нашої власної аморальності. Хто коли-небудь купував за таку ціну послуги, що надаються торгівлею й обміном товарами? Стільки міст зруйновано вщент, стільки народів винищено до останньої людини, стільки мільйонів людей перебито нещадними завойовниками, і найбагатша й найпрекрасніша частина світу перевернена догори дном заради торгівлі перцем і перлами: безглузда перемога!» Виходить, що чим розвиненіше суспільство, чим більше в ньому спокус, тим слабкішою й нещаснішою стає сама людина.

Ця тема актуальна й сьогодні, напевно, вона навіть набула жахливіших форм, тому що з розвитком цивілізації зросли й попити людства, а щоб одержати бажане, доводиться бути хитрішим і жорстокішим.

Головне - людина

Монтень не раз звертає увагу читача, що предмет, який його цікавить, про який він розмірковує, — це людина, її особистість, життя й доля. Усім відомо, що для об'єктивної оцінки чого-небудь потрібно абстрагуватися від власного «я», тільки після цього з являється можливість наблизитися до істини. Але зовсім іншого підходу вимагає пошук і дослідження людської особистості. Тут шукач повинен стати тонким психологом, намагатися вловити буття, яке стрімко змінюється щосекунди.. Щоб не потрапити в бистрину буття, дослідник повинен розглядати речі щодо конкретного моменту часу й конкретного простору, або ж провести порівняльний аналіз між об'єктами, які існують (або існували) у різних часових і просторових площинах.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Інше на тему: Читаючи Монтеня

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок