Головна Головна -> Інше українською -> Культура -> Безкоштовно інша робота скачати: Читаючи Монтеня

Загрузка...

Читаючи Монтеня / сторінка 9

Назва:
Читаючи Монтеня
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
25,94 KB
Завантажень:
14
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
У той час, коли Монтень працював над «Дослідами», у Франції спостерігався розквіт інквізиції, тому автор не міг відкрито відповісти на питання: чи існує Бог. Однак у працях досить чітко і зрозуміло подана позиція філософа Сум'яття думок викликає в Монтеня сумнів в ідеї божества взагалі. Монтень опинився перед серйозними протиріччями: якщо Бог існує, то він є істотою одухотвореною, якщо він істота одухотворена, то має органи чуттів, а якщо він має органи почуттів, то він зазнає розбещуючого впливу пристрастей. Якщо ж він не має тілесної сутності, то не має й душі, а, отже, не може й діяти; якщо він має тіло, то він не врятований від загибелі.

Відокремивши релігійну істину від розуму і реального життя, Монтень перетворює свого Бога на абстрактну сутність, яка не має конкретних рис, але є вічною, позачасовою, не наділеною ніякими атрибутами.

Об'єктивно це призвело до розчинення ідеї Бога в нескінченному, невизначеному, тобто в природі. За ідеєю Бога Монтень визнає, отже, значення якоїсь незбагненної першопричини. Але відокремивши цю першопричину від усього земного й мирського, він приходить до безмежної волі людини в справах земних.

Торкаючись проблеми безсмертя душі, Монтень вирішує її у дусі матеріалізму, доводячи, що стан тіла тісно пов'язаний з душею. Так, наприклад, укус скаженого собаки потрясає душу людини надзвичайно сильно. Монтень не згодний з теорією Платона, який обіцяє «благодаті в майбутньому житті», тому що, на його думку, хто буде відчувати ці насолоди, уже не буде колишньою людиною, це буде щось зовсім інше. «Говорять, що з попелу фенікса народжується хробак, а потім інший фенікс; чи можна гадати, що цей другий фенікс не відрізнятиметься від першого. Ми бачимо, що шовковичний хробак вмирає й засихає і з нього утворюється метелик, а з нього, у свою чергу, інший хробак, якого безглуздо було б приймати за першого. Те, що один раз припинило існування, того більше немає. І коли в іншому місці ти, Платоне, говориш, що цими благами в майбутньому житті насолоджуватиметься духовна частина людини, то ти говориш щось неймовірне. Тому що той, хто відчуватиме цю насолоду, не буде більше людиною, а отже, це будемо не ми; адже ми складаємося з двох основних Частин, поділ яких і є смертю й руйнуванням "нашої істоти. Не говоримо ж ми, Що людина страждає, коли хробаки точать частини її колишнього тіла або коли воно гниє в землі».

Монтень переконаний, що релігія служить лише прикриттям у міжусобній боротьбі Франції, де кожна партія використовує її у своїх інтересах, «однаково творячи розбій і беззаконня». На переконання Монтеня вплинули громадянські війни, а також ті події, свідком яких він став. Випробування, що отрясли країну, змусили письменника багато чого передумати, він приходить і до такого висновку, що до всіх політичних і соціальних потрясінь слід ставитися обережно, тому що вони можуть призводити до непередбачених ^Наслідків. Приклад тому — релігійна реформація, наслідком якої виявилася

руйнівна тридцятирічна громадянська війна, що відкинула країну на кілька десятиліть назад. Монтень прагнув до єдності країни, виступаючи проти фанатизму ворогуючих партій. Як і в питанні про пізнання, він схильний прагнути тут до пошуку якоїсь першопричини, першозакону, який залишається непорушним протягом тривалого часу: «І тільки ті закони заслуговують справжнього шанування, яким Бог забезпечив існування настільки тривале, що ніхто вже того не знає, коли вони виникли і чи були до них які-небудь інші. А поки що, оскільки ми самі встановлюємо правила нашого поводження, ми приречені на неймовірний хаос».

Про закони

У житті людини існують установлені «вічні» цінності й біблійні заповіді, що виникли дуже давно: «не вбий», «не вкради», «не побажай чужої дружини» й інші.

Монтень висловлює думку, що вчинки, які раніше вважалися незаконними, незабаром узаконюються, і навпаки, законні й виправдані дії в один прекрасний день перетворюються на свою протилежність. Споконвічно досить важко з повною впевненістю судити, «що таке добре і що таке погано», тому що «добро і зло — те саме».
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Інше на тему: Читаючи Монтеня

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок