Головна Головна -> Інше українською -> Культура -> ВТІЛЕННЯ НОВАЦІЙНИХ ІДЕЙ ДМИТРА КОТКА У ХОРОВОМУ МИСТЕЦТВІ ГАЛИЧИНИ 1930–1939 РОКІВ

ВТІЛЕННЯ НОВАЦІЙНИХ ІДЕЙ ДМИТРА КОТКА У ХОРОВОМУ МИСТЕЦТВІ ГАЛИЧИНИ 1930–1939 РОКІВ

Назва:
ВТІЛЕННЯ НОВАЦІЙНИХ ІДЕЙ ДМИТРА КОТКА У ХОРОВОМУ МИСТЕЦТВІ ГАЛИЧИНИ 1930–1939 РОКІВ
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
11,87 KB
Завантажень:
475
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 78.087.68
ББК 85.314.1 (4 Укр)
Тарас Кметюк
ВТІЛЕННЯ НОВАЦІЙНИХ ІДЕЙ ДМИТРА КОТКА У ХОРОВОМУ МИСТЕЦТВІ ГАЛИЧИНИ 1930–1939 РОКІВ
У статті автор розглядає діяльність мистецьких хорових колективів під керівництвом Дмитра Котка у період 1930–1939 років. Д.Котко – відомий хоровий диригент, музично-громадський діяч, засновник першого професійного хору у Західній Україні. Також у науковій розвідці висвітлено новаційні пошуки митця у галузі хорового мистецтва Галичини вищевказаного періоду.
Ключові слова: інтонація, хорова партія, репертуар, концертна діяльність, хоровий стрій, виконавство.
Історія українського хорового співу – це історія, насамперед, особистостей, які своєю творчістю й життям утверджували одвічні духовні цінності. Одним із таких професійних митців України був Дмитро Котко – колишній сотник УНР, диригент, прекрасний знавець фольклору, організатор і керівник багатьох професійних хорових колективів Західної України.
У 20-х роках ХХ сторіччя Д.Котко сформував на території Західної України й Польщі перший західно-український професійний хор. Напрочуд вдалий добір голосів, артистизм, чистота інтонації, ритмічна вивіреність учасників хорового колективу викликали захоплення у слухачів. Спів хору здобув найвище визнання у світі.
У 1930–1936 роках, після припинення діяльності «Українського Наддніпрянського хору», Дмитро Котко працює педагогом та піднімає авторитет хорів у Малій Львівській духовній семінарії та Львівській українській жіночій гімназії, куди його запрошує митрополит Андрей Шептицький. А в 1935–1939 роках організовує ще один хоровий колектив, що носив різні назви свого часу і який став одним з найпопулярніших мистецьких гуртів Західної України.
Непересічну вартість діяльності Котка вищезазначеного періоду ще не розкрито належним чином. Тому актуальність теми зумовлена потребою заповнення прикрої прогалини в історії української музики, осмислення справжнього масштабу творчої постаті диригента Дмитра Котка, значно багатограннішої, ніж це видається з наявної літератури.
Проблема дослідження творчої діяльності Д.Котка у період 1930–1939 років постійно цікавила вітчизняних музикознавців. Об’ємний огляд музичного життя диригента зробив С.Стельмащук у книжковому виданні «Дмитро Котко та його хори». Серед наявних публікацій про Дмитра Котка та його творчість домінують статті в періодичній пресі (автори – С.Стельмащук, О.Вітенко, В.Барвінський, М.Кравчук, В.Паздрій, П.Сов’як, Р.Кирчів, І.Бугаєвич, І.Бермес, Р.Климовський, Т.Кашлюк, М.Черепанин, Л.Кияновська).
Цікавими доповненнями до наукової розвідки про педагогічну діяльність Котка у духовній семінарії та жіночій гімназії є спогади доктора музикознавства, довголітнього мистецького керівника «Візантійського хору» в Утрехті (Голландія) Мирослава Антоновича (який співав у хорі Малої духовної семінарії під керівництвом Д.Котка, що стало для нього першою школою диригентської майстерності) і артиста одного з хорових колективів Дмитра Котка – М.Бойка.
Метою є висвітлення новаційних пошуків та ідей Д.Котка у хоровому мистецтві Галичини 1930–1939 років, виявлення органічного зв’язку його діяльності з процесами розвитку національної культури. Новизною є перше детальне простеження культуротворчої діяльності митця вищевказаного періоду, аналіз його ініціативної артистичної практики. Наведення багатої аргументації, введення до наукового обігу архівних матеріалів дають достатні підстави для перегляду уявлень про розвиток хорового мистецтва вказаного періоду та новаційні ідеї диригента у цій галузі.
Життя і творчість Д.В.Котка свідчить, що на початку ХХ сторіччя цей непересічний талант яскраво проявив себе у царині української музичної культури. Людина, цілковито віддана справі розвитку української хорової культури, виявила власне музичне бачення оточуючого світу і по-своєму реалізувала художньо-естетичні та суспільні завдання свого часу. Рухаючись в напрямку кристалізації національного ідеалу в музиці через синтезування національно-суспільних мотивів з індивідуальними музично-стильовими інтерпретаціями, цей митець відчув на собі віяння нової доби з багатообіцяючою силою творення та всепоглинаючою енергією руйнації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Інше на тему: ВТІЛЕННЯ НОВАЦІЙНИХ ІДЕЙ ДМИТРА КОТКА У ХОРОВОМУ МИСТЕЦТВІ ГАЛИЧИНИ 1930–1939 РОКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок