Головна Головна -> Інше українською -> Екологія -> Карпатський біосферний заповідник

Карпатський біосферний заповідник

Назва:
Карпатський біосферний заповідник
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,34 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Гармонія людини і природи
Цього тижня Карпатський біосферний заповідник відзначив своє 35-річчя
За цей період він став визнаним на міжнародному рівні екологічним та науковим центром, де активно реалізуються ідеї сталого розвитку гірського регіону, генератором природоохоронних наукових ідей, що мають загальнодержавне значення. Ризикуючи бути звинуваченим у нескромності, все ж зауважу, що ми є одним з найбільших та найцікавіших об'єктів природно-заповідного фонду України, чия історія бере початок від перших резерватів Габсбурзької монархії. Маємо могутній родовід та солідну наукову школу. Отож у 1968 році згідно з постановою уряду тодішньої УРСР 12,7 тис. гектарів найкращих лісів Українських Карпат було вилучено з господарського користування та передано у підпорядкування нашого заповідника.
За три з половиною десятиліття чимало зроблено для розширення площі природоохоронного об'єкта. Сьогодні вона сягає понад 53,6 тис. гектарів територій Виноградівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів Закарпаття. Відповідно до Закону України "Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки" впродовж найближчих місяців розраховуємо приростити до своїх володінь ще 10 тис. гектарів. Чи не це є красномовним свідченням великої уваги уряду до збереження природних екосистем, у тому числі і гірських лісів Карпат.
Маємо казковий куточок не сплюндрованого людською діяльністю довкілля - передгірні діброви, гірські букові, мішані та смерекові ліси, субальпійські та альпійські луки з сосново-вільховим криволіссям та скельно-лишайниковими ландшафтами. Саме Карпатський біосферний заповідник (КБЗ) представляє біологічне та культурне різноманіття Українських Карпат у Міжнародній мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Тут оберігається 1248 видів вищих судинних рослин, 66 - ссавців, 189 - птахів, 9 - плазунів, 13 - земноводних, 26 - риб та близько 15000 - безхребетних тварин.
Масиви заповідника служать місцем проживання великої кількості флори і фауни, занесених до Європейського Червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення. Це, зокрема, 38,8 відсотка зникаючих у Європі видів ссавців, 21,4 - видів риб тощо. У найпотаємніших куточках заповідника зустрічаються життєздатні популяції карпатського бурого ведмедя, рисі звичайної, дикого кота, вовка, беркута, полоза лісового, тису ягідного, медунки філарської та інших рідкісних видів рослин і тварин. Це, на мою думку, наше національне надбання, котре слід оберігати й примножувати.
82,3 відсотка території КБЗ, або 44 тисячі гектарів, вкрито лісами, серед яких 75,5 відсотка, або 33,3 тис. гектарів, природного походження, в т. ч. 14,6 тис. га відносяться до пралісів, які становлять найбільшу цінність не тільки заповідника. Адже лише вони можуть служити еталоном для формування біологічно стійких і високопродуктивних лісових угруповань. Особливе значення посідають букові праліси Угольсько-Широколужанського масиву, де збереглось майже 10 тисяч гектарів лісових екосистем, у яких практично ніколи не проводилось господарювання. Про подібне набагато заможніші від нас країни Західної Європи можуть лише мріяти.
Принагідно зауважу, що прийнята нещодавно резолюція Кабінету Міністрів Ради Європи ще раз підтвердила правильність цілей довгострокового екологічного менеджменту, які реалізуються адміністрацією КБЗ. На їх забезпечення також спрямований Проект організації території та охорони його природних комплексів. Поділ біосферного заповідника на заповідну зону, яка включає 33,7 відсотка його території, буферну (відповідно 31,9), антропогенних ландшафтів із традиційним господарюванням (29,7) та регульованого заповідного режиму (4,8) дозволяє поєднати зацікавленість збереження природних екосистем з інтересами місцевого населення.
У нас, за винятком заповідної зони, ведеться екологічно безпечна господарська діяльність, розвивається інфраструктура туризму і рекреації, здійснюються необхідні природоохоронні та лісогосподарські заходи. Не на шкоду довкіллю щорічно випасається близько однієї тисячі голів великої рогатої худоби та близько десяти тисяч голів овець.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Карпатський біосферний заповідник

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок