Головна Головна -> Інше українською -> Економічні теми -> Теоретичні основи й інноваційна практика в Україні та її регіонах

Теоретичні основи й інноваційна практика в Україні та її регіонах

Назва:
Теоретичні основи й інноваційна практика в Україні та її регіонах
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
7,87 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Теоретичні основи й інноваційна практика в Україні та її регіонах.
Основою соціально-економічного і духовного розвитку будь-якої країни, регіону чи навіть окремого підприємства був і залишається, науково-технічний прогрес, тобто еволюційний і поступовий розвиток науки і техніки. Дещо ширше поняття містить у собі „інновація”. В Законі України про інноваційну діяльність” (див. Голос України, 9.08.2002 р.) дається таке його трактування: інновації – новостворені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентноздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери. Інноваційна діяльність трактується як: „діяльність, що спрямована на використання і комерціоналізацію результатів наукових досліджень та розробок і зумовлює випуск на ринок нових конкурентноздатних товарів і послуг”, а інноваційний продукт, як: „результат науково-дослідної і (або) дослідно-конструкторської розробки...”.
Ще на початку минулого століття інноваційні процеси, зокрема нової техніки і технологій, що впроваджувалася у виробництво, трактувалася, як надбудова , а не окремий фактор виробництва. Як базовий чинник соціально-економічного розвитку.
Нове теоретичне трактування ролі інновацій сформулював фундатор „інноватики” Й. Шумпетер (1883-1950). Він обґрунтував правомірні і донині концептуальні положення про інноваційно-технологічну діяльність, як універсальну функцію будь-якої формації, „фактор творчого руйнування”, „нестабільної стабільності”, головну рушійну силу розвитку економічної системи (1. с. 197). Значний вклад у розвиток інноваційної теорії внесли український дослідник М. Туган-Барановський (в фундаментальній праці „Промислова криза в сучасній Англії, іі причини та вплив на народне життя”). Подальшого розвитку інноваційна теорія набула у працях Ф. Хайка, М. Кондратьєва (теорія довгих хвиль); Вернадського (ноосферна теорія); Т. Веблена („соціотехнічна революція”); Дж. Голберта, Д. Белла та інших (теорія „технологічного детермінізму-конвергенізацій”).
Сучасні наукові дослідження та інтерпретації інноваційних теорій викладено в працях Р. Слой, Г. Менша, Дж. Досі, Г. Роседжера, С. Фрімана. В своїх теоретичних дослідженнях вони доказали необхідність поступового переходу від технічної до техноекономічної, а нині до соціотехноекономічної парадигми. Вона базується на уявленні про господарський розвиток, як про нерівномірний хвилеподібний процес, основу якого становлять інноваційно-технологічні та соціально-інституційне середовище. Цю парадигму характеризує діалектичний характер. Вона відкриває можливість вірогідного моделювання глобального цивілізованого розвитку (1. с. 198).Обов’язковою основою і базою розвитку інновацій є науково-технічний матеріал, тобто сукупність усіх засобів науково-технічної діяльності, її ресурсів і в першу чергу накопичений інтелектуальний капітал.
Нажаль в Україна за останнє десятиріччя суттєво зруйновано як науково-технічний, так і інтелектуальний потенціал. Його руйнування відбулося двома шляхами: різким зниженням інвестицій (темпи спаду інвестицій в основний капітал майже у два рази перевищували темпи спаду валового суспільного продукту і не дивлячись на незначний їх ріст з 1998 року вони склали у 2001 р. 30 % від рівня 1990 р.) та значним скороченням мережі проектних та науково-дослідних організацій та чисельності науковців. (Тільки за 1991-1993 роки мережа проектних та науково-дослідних організацій скоротилась вдвічі, а чисельність науковців на третину). Президент України Л. Кучма так оцінив цю ситуацію в 1994 році: „В країні відбувається активна деінструалізація, розпочався фізичний розпад продуктивних сил з випереджаючим руйнуванням науково-технічного та інтелектуального потенціалу суспільства, і з повним зниженням інноваційних стимулів до продуктивної праці, масовою декваліфікацією кадрів, відтоком енергійної молоді із галузей науки та техніки, освіти та культури (2.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Інше на тему: Теоретичні основи й інноваційна практика в Україні та її регіонах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок