Головна Головна -> Інше українською -> Геологія -> інша робота українською мовою: Магістерська робота Оцінка якості ґрунтів міста Івано-Франківська методами біотестування

Магістерська робота Оцінка якості ґрунтів міста Івано-Франківська методами біотестування / сторінка 13

Назва:
Магістерська робота Оцінка якості ґрунтів міста Івано-Франківська методами біотестування
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
30,95 KB
Завантажень:
313
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 
Тому наступним етапом роботи було визначення відносної тривалості кожної стадії та розподілу проліферуючих клітин за фазами мітозу.
Установлено, що при дії ґрунтових чинників різнофункціональних зон урбоекосистеми Івано-Франківська в клітинах тест-об’єкта статистично достовірно змінювалася пропорція між кількістю клітин у різних фазах мітозу порівняно з фоновими значеннями (рис. 4.1).
Рис. 4.1. Розподіл клітин за фазами мітозу в апікальній меристемі первинних корінців Allium cepa L., експонованих на ґрунтах різних районів Івано-Франківська.
У меристемах первинних корінців цибулі городньої, що формувалися на ґрунтах південного та південно-східного районів, спостерігається достовірне збільшення клітин на стадіях метафази та телофази. Метафазний індекс меристематичних тканин первинних корінців A. cepa L. при експозиції на ґрунті із південного району складає 33,60±0,25%, а телофазний – 12,32±0,11%, що на 3,58 та 1,86% перевищує відповідні фонові значення. Для апікальних меристем, що експонувалися на ґрунтах південно-східного району, зазначені індекси перевищують фонові показники на 4,00 та 2,89% відповідно й сягають числових значень 34,09±0,26 і 13,45±0,06%.
Тенденція до збільшення метафазного індексу прослідковується також для меристематичних тканин A. cepa L., що проростали на ґрунтах північно-східного району міста.
Накопичення в тканинах великої кількості метафазних клітин є наслідком затримки каріокінезу на цій стадії та пов’язано із порушенням функції веретена поділу [1].
Достовірне зростання телофазного індексу має місце в меристематичних тканинах, що формувалися на ґрунтах усіх районів урбоекосистеми, окрім північно-східного. Затримка мітотичного поділу на стадії телофази вказує на порушення процесу формування фрагмопласту [1].
Характерною особливістю перебігу мітозу у меристемах біотестора при експонуванні на ґрунтах Івано-Франківська є достовірне збільшення кількості профазних клітин у більшості аналізованих варіантів. Максимальне збільшення відсоткової частки клітин, що знаходяться на стадії профази, порівняно із фоновою територією відмічено у центрально-міському районі та індустріальному передмісті.. Профазний індекс на зазначених територіях становив відповідно 56,52% і 62,20%.
Збільшення кількості клітин на стадії профази часто пов’язують із зростанням її тривалості [1].
Таким чином, комплексна дія ґрунтових факторів урбоекосистеми Івано-Франківська має виражений інгібуючий вплив на мітотичну активність корінців Allium cepa L. і порушує нормальну динаміку клітинного циклу. Інтенсивність впливу визначається рівнем антропогенного пресингу. Так, максимальні показника ушкодження індикатора мають місце за умови інтенсивного транспортного забруднення та зоні впливу найпотужніших діючих промислових об’єктів міста.
4.3. Кластогенність ґрунтів урбоекосистеми Івано-Франківська
Для встановлення кластогенних властивостей ґрунтів Івано-Франківська застосовували метод ана-телофазного аналізу клітин апікальної меристеми первинних корінців A. cepa L. На мікропрепаратах визначали відсоток аберантних клітин та клітин із мікроядрами при експонуванні на ґрунті кожного дослідженого району міста.
З’ясовано, що в клітинах апікальних меристем цибулі ріпчастої, пророщеної на ґрунті фонової території, середньогрупова частота аберантних ана-телофаз становила 1,34±0,09, що достовірно не відрізняється від значення відповідного контрольного показника. Ґрунти різних районів Івано-Франківська володіють вираженим мутагенним ефектом різної інтенсивності, про що свідчить зміна цитогенетичних показників тест-об’єкта порівняно з фоном (табл. 4.3).
Мінімальні показники пошкодження біоіндикатора спричинював комплекс ґрунтових чинників південного району міста. Частка аберантних ана-телофаз становила тут відповідно 2,18±0,11%, що відповідає «нижче середнього» рівню ушкодження за уніфікованою шкалою.
У північному районі міста частка аберантних ана-телофаз сягає значення 3,25±0,06%, а умовний показник ушкодження – 0,40.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 
Інше на тему: Магістерська робота Оцінка якості ґрунтів міста Івано-Франківська методами біотестування

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок