Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Смерть Емпедокла (Фрідріх Гельдерлін)

Переказ скорочено Смерть Емпедокла (Фрідріх Гельдерлін)

Назва:
Переказ скорочено Смерть Емпедокла (Фрідріх Гельдерлін)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,11 KB
Завантажень:
9
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Смерть Емпедокла (Фрідріх Гельдерлін)
У центрі незакінченої п'єси - образ давньогрецького мислителя, державного діяча, поета, цілителя Емпедокла, який жив у рр.. До н. Е.. Дія відбувається на батьківщині філософа - у містечку Агрігента на Сицилії.
Весталка Пантея потайки призводить до будинку Емпедокла свою гостю Рею, щоб та змогла хоч здалека глянути на чудової людини, яка відчуває себе богом серед стихій і слагающего божественні співи. Саме йому зобов'язана Пантея зціленням від важкої хвороби. Вона захоплено розповідає про мудреця, якому відомі всі таємниці природи і людського життя, з якою чуйністю приходить він на допомогу стражденним, як багато зробив він для блага своїх співгромадян. Рея здогадується, що подруга закохана в Емпедокла, та та й не приховує своїх почуттів. Панте турбує, що останнім часом Емпедокл похмурий і пригнічений, вона передчуває, що дні його полічені.
Помітивши наближення батька Панте - архонта Крития і головного жерця Гермократ, дівчата зникають.
Чоловіка із зловтіхою міркують: здав Емпедокл, і так йому й треба. Занадто багато загордився себе, відкрив черні божественні таємниці, яким належало залишатися надбанням одних жерців. Шкідливим був його вплив на народ - всі ці зухвалі промови про нове життя, яка повинна замінити старий, звичний побут, заклики не коритися споконвічним звичаям і традиційним віруванням. Людина не повинна порушувати покладені йому межі, бунтарство обернулося для Емпедокла поразкою. Оскільки він віддалився від всіх, пройшла чутка, що боги взяли його живим на небо. Народ звик вважати Емпедокла пророком, чарівником, напівбогом, необхідно скинути його з п'єдесталу, вигнати з міста. Нехай співгромадяни побачать його зломленим духом, таким, що втратив колишнє красномовство і незвичайні здібності, тоді нічого не буде коштувати відновити їх проти Емпедокла.
Емпедокл мучиться - схоже, гординя згубила його, безсмертні не пробачили йому спроби стати з ними нарівні, відвернулися від нього. Він відчуває себе безсилим і спустошеним - він підпорядкував собі природу, опанувавши її таємницями, але після цього видимий світ втратив у його очах краси і чарівності, все в ньому здається тепер дріб'язковим і не вартим уваги. До того ж він так і залишається незрозумілим співвітчизниками, хоч ті йому і поклоняються. Йому так і не вдалося підняти їх на висоту своєї думки.
Учень Павсаній намагається підбадьорити Емпедокла - той просто втомився, про яке життєвому поразку може йти мова, адже саме він вдихнув в державу сенс і розум. Але Емпедокл невтішний.
Гермократ і Критий приводять жителів Агрігента поглянути на поверженого кумира і його страждання. Філософ вступає в суперечку з Гермократ, звинувачуючи його і всю жрецьку братію в лицемірстві та фальші. Народу незрозумілі многоумние мови, агрігентяне все більше схиляються до того, що у Емпедокла скаламутився розум. А тут ще Гермократ твердить про ниспосланном на зухвалого заколотника прокляття богів і небезпеки подальшого спілкування з тим, кого відкинули безсмертні. Емпедокла прирікають на вигнання з рідного міста. На прощання філософ розмовляє з Критием, він радить архонту переїхати жити в інше місце, якщо йому дорога дочка, - вона божественно прекрасна, сама досконалість і зачахне в Агрігента.
Залишаючи отчий дах, Емпедокл відпускає на волю рабів, караючи їм прихопити те, що їм подобається в будинку, і постаратися більше не потрапляти у неволю. Обурена жахливої несправедливістю співгромадян по відношенню до Емпедоклу, Пантея приходить попрощатися з філософом, але вже не застає його.
Емпедокл і Павсаній, подолавши гірські стежки, просяться на нічліг в селянську хатину, але господар насторожено зустрічає подорожніх, а дізнавшись, хто вони, з прокльонами проганяє геть. Павсаній засмучений, а Емпедокл втішає юнака. Він вже вирішив для себе: вихід з власника! Духовної кризи полягає в тому, щоб повернутися до «батька-ефіру» і розчинитися в природі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Переказ скорочено Смерть Емпедокла (Фрідріх Гельдерлін)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок