Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Хосров і Ширін (Гянджеві Нізамі)

Переказ скорочено Хосров і Ширін (Гянджеві Нізамі)

Назва:
Переказ скорочено Хосров і Ширін (Гянджеві Нізамі)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
9,37 KB
Завантажень:
282
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Короткий переказ твору Хосров і Ширін (Гянджеві Нізамі)
Про правдивість цього перекази свідчать Бісутунская скеля з висіченими на ній зображеннями, руїни Медаіна, сліди молочного струмка, пристрасть нещасного Фархада, поголос про десятиструнній сазе Барбада ...
У давньому Ірані, ще не осяяного світлом ісламу, царює справедливий цар Хормуз. Всевишній дарує йому сина, подібного чудовій перлині, виловленої з «царственого моря». Батько нарікає його Хосровом Парвізом (Парвіз - «висить біля грудей» придворних годувальниць).
Хосров росте, мужніє, вчиться, осягає всі мистецтва, стає красномовний. У десять років він - непереможний воїн, влучний стрілець. У чотирнадцять став вдумуватися в зміст добра і зла. Наставник Бузург-Умід навчає дитину багатьом премудростям, відкриває йому таємниці землі і небес. У надії, що настільки гідного спадкоємця буде даровано довголіття, шах став суворішим карати злочинців, всіх розпусників і грабіжників. Країна благоденствує, але сталася біда ... Одного разу Хосров, який виїхав у степ на полювання, робить привал на зеленому лузі. Всю ніч він п'є з друзями, а вранці похмеляються.Кінь царевича за потраву спійманий мешканцями сусіднього селища. Один із рабів Хосрова зриває в чужому винограднику декілька кистей незрілого винограду, думаючи, що він дозрів. Шаху доносять, що Хосров творить беззаконня і не страшиться царя царів. Хормуз велить підрізати коневі сухожилля, винного раба видати власнику виноградника, а трон царевича передати власнику будинку, який дав притулок гуляк. Ламають ноги музиканту, який порушив нічний спокій, і обривають струни на Чанг.Правосуддя - одне для всіх.
Розкаюваний Хосров надягає саван і з мечем у руках падає ниць перед батьківським троном. Сиві старці волають про прощення. Серце шаха чіпали.Він цілує сина, прощає і призначає ватажком війська. Лик Хосрова тепер «випромінює справедливість», на обличчі проступають «царствені риси». Уві сні він бачить свого великого діда Анушірвана, що звіщає, що за те, що онук упокорив гординю, він буде нагороджений. Скуштувавши кислого винограду без кислої міни, він отримає в обійми красуню, солодше якої світ не бачив.Смиренний з втратою коня, він добуде вороного скакуна Шабдіза. Ураган не наздожене навіть пилу з-під копит цього коня. Натомість трону, відданого селянинові, царевич успадкує престол, подібний «золотому древу».Втративши чангіста, Хосров знайде чудового музиканта Барбада ...
Друг Хосрова Шапур, з'їздили світ від Магрибу до Лахора, суперник Мані в живописі і переможець Евкліда в кресленні, оповідає про чудеса, побачених на березі Дербентського моря. Там править грізна цариця Шеміра, що іменується також мехина Бану. Вона велить Арраном аж до Вірменії, а брязкіт зброї її війська чути в Ісфахані. У мехина Бану немає чоловіка, але вона щаслива. Квітучою весною живе в Мугані, влітку - у вірменських горах, восени полює в Абхазії, зимою царицю тягне в милу Бардо. З нею живе лише племінниця. Чорні очі дівчини - джерело живої води, стан - срібляста пальма, коси - «два негра для збору фініків». Шапур захоплено змальовує красу дівчини, губи у якої - сама насолода, а ім'я її - «Солодка» Ширін. Сімдесят луноликих спокусників із знатних родів служать Ширін, що живе в розкоші.Дорогоцінний ж усіх скарбів мехина Бану - чорний, як рок, кінь Шабдіз, стриножений золотим ланцюгом. Хосров, захоплений розповіддю одного, втрачає сон, думає лише про невідомої пери. Нарешті він посилає Шапура до Вірменії за Ширін. Шапур мчить у вірменських горах, де блакитні скелі одягнені в жовті і червоні одягу кольорів.
Спішившись біля стін стародавнього монастиря, він дослухається мудрому ченцеві, що говорить про народження Шабдіза. Дізнавшись у монахів, що завтра на лузі будуть ігри придворних красунь, майстерний живописець Шапур малює портрет Хосрова, прив'язує малюнок до дерева і зникає. Красуні бенкетують на галявині, раптом Ширін бачить портрет і проводить у спогляданні кілька годин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Інше на тему: Переказ скорочено Хосров і Ширін (Гянджеві Нізамі)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок