Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Вигадані історії (Хорхе Луїс Борхес)

Переказ скорочено Вигадані історії (Хорхе Луїс Борхес)

Назва:
Переказ скорочено Вигадані історії (Хорхе Луїс Борхес)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
5,84 KB
Завантажень:
359
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Короткий переказ твору Вигадані історії (Хорхе Луїс Борхес)
Таємне чудо
Вночі чотирнадцятого березня 1936 р. в квартирі на вулиці Целетной, в Празі, Яромир Хладик, автор незавершеною трагедії «Вороги», праці «Виправдання вічності» і дослідження про неявних юдаїські джерелах Якоба Беме, бачить уві сні довгу шахову партію. Гра була розпочата багато століть назад і розігрувалася між двома знатними пологами. Суми призу ніхто не пам'ятав, але вона була надзвичайно велика. У сні Яромир був первістком в одному з протиборчих сімейств. Годинники відзначали боєм кожний зроблений хід. Він біг під зливою по пісках пустелі і не міг згадати правил гри. Прокинувшись, Яромир чує мірний механічний гул. Це на світанку до Праги входять передові загони бронетанкових частин третього рейху.
Через кілька днів влади отримують донос і затримують Хладик. Він не може спростувати жодного із звинувачень гестапо: у його жилах тече єврейська кров, робота про Беме має проеврейскій характер, він підписав протест проти аншлюсу. Юліус Роте, один з військових чинів, у чиїх руках знаходиться доля Хладик, вирішує розстріляти його. Страта призначена на дев'яту ранку двадцять дев'яте березня - цією відстрочкою влада хоче продемонструвати свою неупередженість.
Хладик приходить в жах. Спочатку йому здається, що шибениця або гільйотина були б не такі страшні. Він безперервно програє в розумі майбутню подію і задовго до призначеного терміну вмирає по сотні разів на день, представляючи сцену власного розстрілу в різних празьких двориках, а число солдатів щоразу змінюється, і стріляють в нього то здалеку, то в упор. Дотримуючись жалюгідною магії - уявляти собі жорстокі деталі майбутнього, щоб перешкодити їм здійснитися, - він врешті-решт починає боятися, як би його вигадки не виявилися пророчими. Іноді він чекає розстрілу з нетерпінням, бажаючи покласти край марною грі уяви. Увечері напередодні страти він згадує свою недописану віршовану драму «Вороги».
У драмі дотримувалося єдність часу, місця і дії, вона розігрувалася на Градчанах, в бібліотеці барона Ремерштадта, в один з вечорів під кінець XIX ст. У першій дії Ремерштадта відвідує невідомий. (Годинник б'ють сім, сідає сонце, вітер доносить вогневу угорську мелодію.) За цим візитером ідуть інші, невідомі Ремерштадту, але особи їх здаються йому знайомими, він вже бачив їх, можливо, уві сні. Барону стає зрозуміло, що проти нього складений змову. Йому вдається перешкодити інтриг. Мова заходить про його нареченій, Юлії де Вайденау і про Ярослава Кубін, який колись докучав їй своєю любов'ю. Тепер він зійшов з розуму і уявляє себе Ремерштадтом ... Небезпеки множаться, і Ремерштадту у другій дії доводиться вбити одного із змовників. Починається останню дію; множиться число несообразностей; повертаються дійові особи, роль яких, здавалося, вичерпана: серед них миготить убитий. Вечір все не настає; годинник б'є сім, у вікнах відбивається західне сонце, в повітрі звучить вогнева угорська мелодія. З'являється перший візитер і повторює свою репліку, Ремерштадт відповідає йому без подиву; глядач розуміє, що Ремерштадт - це нещасний Ярослав Кубін. Драми немає: це знову і знову повертається марення, який Кубін безперервно воскрешає в пам'яті ...
Хладик закінчив перше дію і одну зі сцен третього: віршована форма п'єси дозволяє йому постійно ред текст, не вдаючись до рукопису. Напередодні швидкої смерті Хладик звертається до Бога з проханням дати йому ще рік, щоб закінчити драму, яка стане виправданням його існування. Через десять хвилин він засинає. На світанку йому сниться сон: він повинен знайти Бога в одній з літер на одній зі сторінок одного з чотирьохсот тисяч томів бібліотеки, як пояснює йому незрячий бібліотекар. З раптової упевненістю Хладик стосується однієї з букв на карті Індії в опинився поруч атласі і чує голос: «Тобі дано час на твою роботу». Хладик прокидається.
З'являються два солдати, які конвоюють його у внутрішній дворик. До початку страти, призначеної на дев'ять годин, залишається хвилин п'ятнадцять. Хладик сідає на стіс, сержант пропонує йому сигарету, і Хладик бере її і закурює, хоча до того часу не курив.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Інше на тему: Переказ скорочено Вигадані історії (Хорхе Луїс Борхес)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок