Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Одягнені каменем (Ольга Форш)

Переказ скорочено Одягнені каменем (Ольга Форш)

Назва:
Переказ скорочено Одягнені каменем (Ольга Форш)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
15,21 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Короткий переказ твору Одягнені каменем (Ольга Форш)
Головними героями роману є перші революціонери-терористи 60-х років XIX століття.
«Одягнений каменем при імператриці Катерині II».
Напис на Трубецком бастіоні
Частина перша
12 березня 1923, в день, коли мені, Сергію Русаніну, стукнуло 83 роки, я вирішив розголосити те, що зберігав у мовчанні все життя. Я народився у сороковому році, пережив чотирьох імператорів і чотири війни, служив у кавалерії і відрізнявся на Кавказі. У 1887 році одна подія вибило мене із сідла. Я вийшов у відставку і закрився відлюдником у своєму маєтку, поки в революцію його не спалили. Наше Вугор - Н-ської губернії, поруч з маєтком Лагутіна.
Я і Віра Лагутіна разом росли, грали, вчилися. У сімнадцять років солов'я слухали і повинні були обвінчатися, якби не власна моя дурість. Привіз я на свої останні канікули в Вугор свого товариша Михайла. У 59 році вступив він до нас з київського Володимирського кадетського корпусу прямо на третій курс. Був він відлюдний, з себе ж вельми пригожий, начебто італійця: очі горять, а брови союзні. Родом він був з Бессарабії: по батькові не те румун, не те молдаванин.
Загадковість долі Михайла давно хвилювала дослідників. Один з них ще в 1905 році звертався до друку до всіх, просячи дати хоч якісь відомості про цю справу. Я ще не був готовий. Тільки зараз я можу сказати голосно: зрадник Михайла Бейдеман - я.
Я живу у великому будинку, що має історичне минуле. Син мого товариша по службі, товариш Петя Тулупов, пристроїв мене мешканцем-нянькою до внучатам Івана Потапичі, колишнього лакея останнього власника. Коли я не на промислі, то можна писати. А промисел у мене один - подаяння.
У перший раз я побачив Михайла, коли новачків провели повз мене в лазню. Він виділявся серед всіх, і здався мені дуже гарний. Після виявилося, що ліжко його поруч з моєю. У той перший вечір в дортуару читали вголос «Князя Срібного». Михайло різко відгукнувся про цей твір. «Писаний пряник на рожевій водиці», - презирливо сказав він. У Михайла не було переходів. Всі обличало у ньому глибоку неврівноваженість душі. Але, може бути, як раз це його якість і притягувало мене нездоланною чарівністю. Якийсь злий геній штовхнув мене познайомити його з батьком Віри - Лагутін.
Моя тіточка, графиня Кушина, збирала по неділях салон, в якому бували всі знамениті люди того часу. Бував у тітоньки і Достоєвський. По дорозі до тітки я просив Михайла висловлювати свою думку без різкості, а краще зберігати його при собі. Михайло мого прохання не виконав. Розпаленілий розмовою з Достоєвським, він вимовив гарячу промову про соціалізм. Невідомо, який був би фінал цього виступу, якщо б не відбулася одна випадковість. Лакей, підносили тітоньці величезний чайник окропу, послизнувся і повинен був ошпарити Лагутіна, якби не Михайло. Він затулив собою старого і отримав весь чайник окропу на свою праву руку. Тітонька засукала рукав Михайлу і стала робити йому перев'язку. Саме тоді я побачив у нього на руці, трохи вище за зап'ястя, родимку, в точності схожу на павука. Відкланюючись, Достоєвський запросив Михайла до себе для продовження розмови, а старий Лагутін покликав його на канікули до свого маєтку. Серед гостей була лише одна людина, на якого обварений рука Михайла не справила дії, завуальований зухвалу фразу про соціалізм. Це був молодий красень, генерал, граф Петро Андрійович Шувалов, начальник третього відділення.
Михайло навідріз відмовився відвідувати салон тітоньки. До мене він тоді серйозно не ставився. Вже тоді всі почуття у Михайла були лише засобом для наближення до злочинницькому задумом, яким він був одержимий ... Зараз я запитую себе: а що, якщо мав рацію Михайло, віддавши свою свободу, свій сміливий розум за цю нове життя.
У той рік Віра кінчала Смольний інститут, і я повів Михаїла на черговий різдвяний бал. Саме там він познайомився з Вірою. У Віри з Михайлом відразу ж відбулася серйозна розмова. Інакше й бути не могло: Віра прочитала безодню книг. Будучи онукою декабриста, вона особливо ставилася до всіх ліберальним бредні, а в столику біля неї був замкнений томик Рилєєва.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Інше на тему: Переказ скорочено Одягнені каменем (Ольга Форш)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок