Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Колимські розповіді (Варлам Шаламов)

Переказ скорочено Колимські розповіді (Варлам Шаламов)

Назва:
Переказ скорочено Колимські розповіді (Варлам Шаламов)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
7,19 KB
Завантажень:
451
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Короткий переказ твору твору Колимські розповіді (Варлам Шаламов)
Сюжет оповідань В. Шаламова - тяжке опис тюремного і табірного побуту ув'язнених радянського ГУЛАГу, їх схожих одна на іншу трагічних доль, в яких панують випадок, нещадний або милостивий, помічник чи вбивця, свавілля начальників і блатних. Голод і його судорожне насичення, погибіль, болісне вмирання, повільне і майже настільки ж болісне одужання, моральне приниження і моральна деградація - ось що знаходиться постійно в центрі уваги письменника.
Надгробне слово
Автор згадує по іменах своїх товаришів по таборах. Викликаючи в пам'яті скорботний мартиролог, він розповідає, хто і як помер, хто і як мучився, хто і на що сподівався, хто і як себе вів у цьому Освенцімі без печей, як називав Шаламов колимських таборів. Мало кому вдалося вижити, мало кому вдалося вистояти і залишитися морально незламані.
Житіє інженера Кіпреева
Нікого не зрадив і не продав, автор говорить, що виробив для себе формулу активного захисту свого існування: людина тільки тоді може вважати себе людиною і вистояти, якщо в будь-який момент готовий накласти на себе руки, готовий до смерті. Однак пізніше він розуміє, що лише побудував собі зручний притулок, тому що невідомо, яким ти будеш у вирішальну хвилину, чи вистачить у тебе просто фізичних сил, а не тільки душевних. Заарештований у 1938 р. інженер-фізик знітом не тільки витримав побиття на допиті, але навіть кинувся на слідчого, після чого був посаджений у карцер. Однак від нього все одно домагаються підписи під неправдивими свідченнями, пристрахавши арештом дружини. Тим не менш знітом продовжував доводити собі і іншим, що він людина, а не раб, якими є всі ув'язнені. Завдяки своєму таланту (він винайшов спосіб відновлення перегорілих електричних лампочок, полагодив рентгенівський апарат), йому вдається уникати самих важких робіт, проте далеко не завжди. Він дивом залишається в живих, але моральне потрясіння залишається в ньому назавжди.
На представку
Табірне розтління, свідчить Шаламов, більшою чи меншою мірою стосувалося всіх і відбувалося в самих різних формах. Двоє блатних грають в карти. Один з них програється в пух і просить грати на «представку», тобто в борг. У якийсь момент, розохочені грою, він несподівано наказує звичайному укладеним з інтелігентів, випадково опинився серед глядачів їхньої гри, віддати вовняний светр. Той відмовляється, і тоді хтось із блатних «кінчає» його, а светр все одно дістається блатарь.
Вночі
Двоє ув'язнених крадуться до могили, де вранці було поховано тіло їхнього померлого товариша, і знімають з мерця білизна, щоб назавтра продати або поміняти на хліб або тютюн. Первісна гидливість до знятої одязі змінюється приємною думкою, що завтра вони, можливо, зможуть трохи більше поїсти і навіть покурити.
Одиночний завмер
Табірний працю, однозначно визначається Шаламовим як рабський, для письменника - форма того ж розтління. Доходяга-в'язень не здатний дати процентну норму, тож праця стає катуванням і повільним умертвіння. Зек Дуга поступово слабшає, не витримуючи шестнадцатічасового робочого дня. Він возить, Кайлі, сипле, знову возить і знову Кайлі, а ввечері є доглядач і заміряє рулеткою зроблене Дугаевим. Названа цифра - 25 відсотків - здається Дугаеву дуже великий, у нього ниють ікри, нестерпно болять руки, плечі, голова, він навіть втратив почуття голоду. Трохи пізніше його викликають до слідчого, який задає звичні питання: ім'я, прізвище, стаття, термін. А через день солдати ведуть Дугаева до глухого місця, обгородженому високим парканом з колючим дротом, звідки по ночах доноситься стрекотіння тракторів. Дуга здогадується, навіщо його сюди доставили і що життя його скінчилася. І він шкодує лише про те, що даремно промучився останній день.
Дощ
Розовський, що працює в шурф, раптом, не дивлячись на загрозливий жест конвоїра, гукає працюючого неподалік оповідача, щоб поділитися несамовитим одкровенням: «Слухайте, слухайте! Я довго думав! І зрозумів, що сенсу життя немає .

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Інше на тему: Переказ скорочено Колимські розповіді (Варлам Шаламов)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок