Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Порівняльні життєписи (Плутарх)

Переказ скорочено Порівняльні життєписи (Плутарх)

Назва:
Переказ скорочено Порівняльні життєписи (Плутарх)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
11,13 KB
Завантажень:
308
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Короткий переказ твору Порівняльні життєписи (Плутарх)
«Порівняльні життєписи» - це 23 пари біографій: один грек, один римлянин, починаючи з легендарних царів Тесея і Ромула і закінчуючи Цезарем і Антонієм, про які Плутарх чув ще від живих свідків. Для істориків це дорогоцінний джерело відомостей; але Плутарх писав не для істориків. Він хотів, щоб на прикладі історичних осіб люди вчилися жити, тому він з'єднував їх в пари за схожістю характерів і вчинків, а в кінці кожної пари поміщав зіставлення: хто в чому був краще, а в чому гірше. Для сучасного читача це самі нудні розділи, але для Плутарха вони були головними. Ось як це виглядало.
Арістід і Катон Старший
Арістід (помер бл. 467 до н. Е..) Був афінським державним діячем під час греко-перських воєн. При Марафоні він був * одним з воєначальників, але сам відмовився від командування, передавши його вождю, план якого вважав кращим. При Саламіні у вирішальному бою проти Ксеркса він відбив у персів той острівець, на якому потім було поставлено пам'ятник на честь цієї битви.При Платее він провід над усіма афінськими частинами в союзній грецької армії. У нього було прізвисько Справедливий. Його суперником був Фемістокл; розбрати були такі, що Арістід говорив: «Найкраще б афінянам взяти та кинути у прірву і мене і Фемістокла». Справа дійшла до остракізму, «суду черепків»: кожен писав на черепку ім'я того, кого вважав небезпечним для батьківщини. До Арістіду підійшов неписьменний мужик: «Напиши тут за мене: Арістід». - «А ти його знаєш?» - «Ні, але набридло чути: Справедливий та Справедливий». Арістід написав, і йому довелося. піти у вигнання. Однак потім, перед Саламіном, він сам прийшов до Фемістокл і сказав: «Кинемо розбрати, справа у нас спільне: ти краще вмієш командувати, а я буду твоїм радником». Після перемоги, відбиваючи у персів грецькі міста, він своєю ввічливістю спонукав їх дружити з Афінами, а не зі Спартою. З цього склався великий морський союз; Арістід об'їхав всі міста і розподілив між ними союзні внески так справедливо, що всі залишилися задоволені. Найбільше дивувалися, що при цьому він не брав хабарів і повернувся з об'їзду таким же бідняком, як був. Коли він помер, то не залишив коштів навіть на похорон; афіняни поховали його за державний рахунок, а дочок його видали заміж з приданим з казни.
Катон Старший до н. Е..) В молодості брав участь у II Пунічної війни Риму з Карфагеном, у зрілі роки воював в Іспанії і проти азіатського царя Антіоха в Греції, а помер напередодні III Пунічної війни, до якої сам завзято закликав: кожну промову він кінчав словами: «А крім того, потрібно зруйнувати Карфаген». Він був з незнатного роду і тільки власними заслугами дійшов до вищої державної посади - цензорські: у Римі це було рідкістю. Катон цим пишався і в кожній промові твердив про свої заслуги; втім, коли його запитали, чому йому ще не спорудили статую, він сказав: «Нехай краще запитують, чому не спорудили, що чомусь спорудили».Цензор повинен був стежити за громадськими звичаями: Катон боровся з розкішшю, виганяв з Риму грецьких вчителів за те, що їх уроки підточують суворі звичаї предків, виключив сенатора з сенату за те, що він при людях поцілував дружину. Він говорив: «Не вистояти місту , де за червону рибу платять дорожче, ніж за робочого вола ». Він сам подавав приклад своїм суворим способом життя: працював у полі, їв і пив те ж, що його батраки, сам виховував сина, сам написав для нього великими літерами історію Риму, і книгу рад по сільському господарству («як розбагатіти»), і багато іншого. Ворогів у нього було багато, в тому числі найкращий римський полководець Сципіон, переможець карфагенського Ганнібала; він всіх наважився, а Сципіона звинуватив у перевищенні влади і неприпустимою любові до грецької вченості, і той пішов у свій маєток. Як Нестор, він пережив три покоління; вже в старості, відбиваючись від нападок у суді, він сказав: «Важко, коли життя прожите з одними, а виправдовуватися доводиться перед іншими».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Інше на тему: Переказ скорочено Порівняльні життєписи (Плутарх)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок