Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Потоп (Генрік Сенкевич)

Переказ скорочено Потоп (Генрік Сенкевич)

Назва:
Переказ скорочено Потоп (Генрік Сенкевич)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
8,36 KB
Завантажень:
262
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Короткий переказ твору Потоп (Генрік Сенкевич)
1655 Литовські землі, що входять до складу Речі Посполитої. Багатий і знатний шляхтич Биллевич, вмираючи, залишив майже всі свої маєтки сироті-внучці, дев'ятнадцятирічної білявою і синьоокої красуні Олександрі (Оленьці), лише садибу Любич відписує синові свого друга, молодому хорунжому оршанського Анджею Кміціцу, відчайдушному зверхника, хороброму і свавільників, який, зібравши ватагу головорізів, вже чотири роки воює під Смоленськом з ворогами Речі Посполитої. За заповітом діда Оленька або повинна вийти за Кміціца заміж, або піти в монастир. І ось русоголовий сіроокий Анджей приїжджає в Водокти - маєток Олександри. Краса нареченої приголомшує Кміціца, а в нього звичай - «на бабу і в вогонь йти сміливо».Дівчина злегка втрачається від такого натиску, але теж закохується в лихого кавалера.
Дика ватага Кміціца влаштовує в окрузі такі дебоші, що розлючені місцеві шляхтичі Бутрими в бійці вбивають бешкетників. Оскаженілий Кміціц, бажаючи помститися за своїх безпутних друзів, спалює село кривдників - Волмонтовічі. А адже всі сусіди за заповітом старого Биллевич - опікуни Оленьки! Вражена безчинствами нареченого, дівчина спочатку ховає його від розгніваної шляхти, а потім виганяє - навіки! Незабаром знавіснілий від любові Анджей викрадає красуню. Шляхта мчить в погоню, і маленький лицар Міхал Володиєвський (він оговтується в цих краях від старих ран) викликає Кміціца на поєдинок. Повалений Анджей скоро одужує і стає другом пана Міхала. Зваживши на його умовлянням, Кміціц вирішує подвигами, які здійснить він в ім'я вітчизни, заслужити прощення шляхти і Оленки.Набравши загони, Кміціц і Володиєвський поспішають в Кейдани, до Віленського воєводі князю Янушу Радзівіллу: на Річ Посполиту напали шведи. Починається шведський потоп.
Горя бажанням битися з ворогом, що захопили вже все велико-польські землі, до князя Радзивіла їдуть і Ян Скшетуський з однооким балагуром Заглоба, який жив на спокої у Яна в маєтку і няньчив дітей «донечки» своєї Олени. У княжому палаці Скшетуський з Заглоба з радістю зустрічаються зі старим другом паном Міхалом і знайомляться з Кміціцем, який тепер у великій милості у Радзивілла. Юнак на хресті поклявся йому у вірності, бо переконаний, що князь печеться лише про благо вітчизни. Насправді ж Радзівілл мріє про польській короні, і йому необхідна підтримка родовитих шляхтичів. Йому потрібен Кміціц!
На бенкеті Януш Радзивілл несподівано заявляє, що уклав унію зі шведським королем. «Іуда!» - Волає Заглоба. Обурені полковники шпурляють до ніг князя свої булави, і той велить кинути Володиєвського, Скшетуського, Заглоба та інших непокірних офіцерів у темницю. Кміціц вірить князю, як батькові рідному, і пригнічує заколот солдатів, які намагалися звільнити своїх командирів. Володиєвський, скриплячи зубами, спостерігає за цим з тюремного віконця. А Оленька, теж приїхала в княжий замок, в жаху відсахується від Анджея, вважаючи його зрадником, і в гніві залишає Кейдани.
Благаннями і погрозами Кніціц змушує князя скасувати наказ про розстріл Володиєвського, Скшетуського і Заглоба. Їх відвезли у віддалене фортецю. По дорозі Заглоба примудряється втекти на коні конвойного і повернутися з воїнами з загону Володиєвського, які звільняють інших полонених. Шляхтичі йдуть у ліси і громлять ворога, де тільки можуть.
Радзивілл у сказі полює за Володиєвський і Заглоба. Кміціц, як і ранішевважаючи князя рятівником вітчизни, служить йому вірою і правдою.Тріпочучи, їде юнак до Оленьці - і потрапляє в руки Володиєвського. Пан Міхал наказує розстріляти зрадника. Гордо і спокійно йде Кміціц на смерть. Але в останній момент Заглоба зупиняє страту: він знайшов у Кміціца лист, в якому Радзивілл дорікає хлопцеві за те, що на його прохання помилував бунтівників. Друзі розуміють, що Кміціц - людина благородна, але помиляється. А той, повернувшись в Кейдани, благає князя послати його до справи: настраждався юнак хоче виїхати подалі від зневажає його Оленки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Інше на тему: Переказ скорочено Потоп (Генрік Сенкевич)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок