Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Мармур (Йосип Бродський)

Переказ скорочено Мармур (Йосип Бродський)

Назва:
Переказ скорочено Мармур (Йосип Бродський)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,87 KB
Завантажень:
429
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ Мармур (Йосип Бродський)
У другому столітті після нашої ери в камері в'язниці сидять двоє людей - Туллій Варрон і Публій Марцел. В'язниця розташовується у величезній сталевий вежі, близько кілометра заввишки, і камера Публія і Тулія розташовується приблизно на висоті сімсот метрів. Туллій і Публій не робили ніяких злочинів, але за законами Імперії, встановленим імператором Тиберієм, вони відбувають довічне ув'язнення. Закони ці грунтуються на статистиці, згідно з якою в усі часи в місцях ув'язнення знаходиться близько 6,7 відсотка від кількості населення кожної країни. Імператор Тиберій скоротив це число до 3 відсотків, скасував смертну кару і видав указ, за яким 3 відсотки повинні сидіти довічно, незалежно від того, чи вчинив конкретна людина злочин чи ні, а визначає, кому сидіти, - комп'ютер.
Камера Тулія і Публія являє собою «щось середнє між однокімнатною квартирою і кабіною космічного корабля». Посеред камери - сталева опора Башти, що проходить по всій висоті, в приміщенні камери вона декорована під доричну колону. Всередині її розташовується ліфт і шахта сміттєпроводу. Тіла померлих в'язнів спускають у сміттєпровід, внизу якого розташовані сталеві ножі січки, а ще нижче - живі крокодили. Все це служить заходами запобігання втечі з в'язниці. За допомогою ліфта, розташованого усередині труби, в камери подається все необхідне, а також те, що замовляють ув'язнені, відходи видаляються через сміттєпровід. Всередині камери на стелажах і в нішах стоять мармурові бюсти класичних письменників і поетів.
Туллій за походженням римлянин, а Публій - уродженець провінції, варвар, як називає його співкамерник. Це не тільки характеристику їх походження, а й характеристика світовідчуття. Римлянин Туллій не протестує проти свого становища, але це означає не смирення з долею, а ставлення до неї як до форми буття, найбільш адекватної його сутності, бо відсутність простору компенсовано надлишком Часу. Туллій стоїчно спокійний і не відчуває втрати того, що залишилося за стінами в'язниці, тому що не прив'язаний ні до чого і ні до кого. Таке ставлення до світу він вважає гідним цієї римлянина, і його дратує прихильність Публія до житейських насолод. Це називає він варварством, що заважає осягнути істинний сенс життя, який полягає в тому, щоб злитися з Часом; позбутися сентиментів, любові, ненависті, від самої думки про свободу. Це і має призвести до злиття з Часом, розчинення в ньому. Тулія не дратує одноманітність тюремного розпорядку, тому що щирий римлянин, на його думку, не шукає різноманітності, але, навпаки, жадає однаковості, тому що дивиться на все sup sреcie aeternitatis. Ідея Риму в його розумінні - все доводити до логічного кінця - і далі. Все інше називає він варварством.
Час в камері проходить у постійних пікіровка Тулія і Публія, під час яких Туллій дорікає Публія за його прагнення на свободу, яке він також вважає проявом варварства. Втеча - це вихід їх Історії в антропології, «або краще: з Часу - в історію». Ідея Вежі - це боротьба з простором, «бо відсутність простору є присутність Часу». Тому, вважає він, Башта так ненависна Публія, що пристрасть до простору - суть варварства, в той час як істинно римської прерогативою є прагнення пізнати чисте Час. Туллій не прагне на свободу, хоча вважає, що вибратися з в'язниці можливо. Але саме прагнення до можливого і огидно для римлянина. Публій ж, на думку Тулія, простіше, як варвара, стати християнином, ніж римлянином, тому що з жалю до себе він мріє або про втечу, або про самогубство, але і те й інше, на його погляд, віддає ідеєю вічного життя.
Туллій пропонує Публія парі на снодійне, яке належить в'язням, що він здійснить втечу. Поки Публій спить, Туллій, залишивши в камері тільки бюсти Овідія і Горація, скидає в сміттєпровід інші мармурові статуї, в розрахунку, що вони своєю вагою, збільшеною прискоренням вільного падіння з висоти сімсот метрів, зруйнують ножі січки і вб'ють крокодилів. Потім він запихає в сміттєпровід матрац і подушки і забирається туди сам.
Прокинувшись, Публій помічає в камері щось недобре і виявляє відсутність бюстів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Переказ скорочено Мармур (Йосип Бродський)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок