Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Записки з підпілля (Федір Михайлович Достоєвський)

Переказ скорочено Записки з підпілля (Федір Михайлович Достоєвський)

Назва:
Переказ скорочено Записки з підпілля (Федір Михайлович Достоєвський)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,92 KB
Завантажень:
278
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Записки з підпілля (Федір Михайлович Достоєвський)
Герой «підпілля», автор записок, - колезький асесор, що недавно вийшов у відставку після отримання невеликого спадщини. Зараз йому сорок. Він живе «в кутку» - «паскудної, поганій» кімнаті на краю Петербурга. У «підпіллі» він і психологічно: майже завжди один, віддається нестримного «мечтательству», мотиви і образи якого взяті з «книжок». Крім того, безіменний герой, виявляючи неабиякий розум і мужність, досліджує власну свідомість, власну душу. Мета його сповіді - «випробувати: чи можна хоч з самим собою зовсім бути відвертим і не побоятися всієї правди?».
Він вважає, що розумна людина 60-х рр..ст. приречений бути «безхарактерним». Діяльність - доля дурних, обмежених людей. Але останнє і є «норма», а посилене свідомість - «справжня, повна хвороба». УМ змушує бунтувати проти відкритих сучасною наукою законів природи, «кам'яна стіна» яких - «безсумнівність» тільки для «тупого» безпосереднього людини. А герой «підпілля» не згоден примиритися з очевидністю і відчуває «почуття провини» за недосконалий світопорядок, заподіює йому страждання. «Бреше» наука, що особистість може бути зведена до розуму, нікчемною частці «здібності жити», і «полічиться» по «табличці». «Хотіння» - ось «прояв усього життя». Всупереч «науковим» висновками соціалізму про людську природу і людському благо він відстоює своє право до «позитивного розсудливості домісити [...] вульгарну дурість [...] єдино для того, щоб самому собі підтвердити [...], що люди все ще люди, а не фортепіанні клавіші, на яких [...] грають самі закони природи власноруч ... ».
«У наш негативний століття» «герой» тужить за ідеалом, здатному задовольнити його внутрішню «широкої». Це не насолоду, не кар'єра і навіть не «кришталевий палац» соціалістів, віднімає у людини найголовнішу з «вигод» - власне «хотіння». Герой протестує проти ототожнення добра і знання, проти беззастережної віри в прогрес науки і цивілізації. Остання «нічого не пом'якшує в нас», а тільки виробляє «багатосторонність відчуттів», так що насолода відшукується і в приниженні, і в «отруту незадоволеного бажання», і в чужій крові ... Адже в людській природі не тільки потреба порядку, благоденства, щастя , а й - хаосу, руйнування, страждання.«Кришталевий палац», в якому немає місця останнім, неспроможний як ідеал, бо позбавляє людину свободи вибору. І тому вже краще - сучасний «курник», «свідома інерція», «підпіллі».
Але туга за «дійсності», бувало, гнала з «кутка». Одна з таких спроб докладно описана автором записок.
У двадцять чотири роки він іще служив у канцелярії і, будучи «жахливо самолюбний, недовірливий і уразливий», ненавидів і зневажав, «а разом з тим [...] і боявся» «нормальних» товаришів по службі. Себе вважав «боягузом і рабом», як будь-якого «розвиненого і порядної людини». Спілкування з людьми заміняв посиленим читанням, ночами ж «развратнічал» в «темних місцях».
Як-то раз в трактирі, спостерігаючи за грою на білліарде, випадково перегородив дорогу одному офіцеру. Високий і сильний, той мовчки пересунув «низенького і виснаженого» героя на інше місце. «Підпільний» хотів було затіяти «правильну», «літературну» сварку, але «вважав за краще [...] озлоблено стушуватися» з остраху, що його не приймуть всерйоз. Кілька років він мріяв про помсту, багато разів намагався не згорнути першим при зустрічі на Невському. Коли ж, нарешті, вони «щільно стукнулися плече об плече», то офіцер не звернув на це уваги, а герой «був у захваті»: він « підтримав гідність, не поступився ні на крок і публічно поставив себе з ним на рівній соціальної нозі ».
Потреба людини «підпілля» зрідка «кинутися в суспільство» задовольняли поодинокі знайомі: столоначальник Сеточкін і колишній шкільний товариш Симонов. Під час візиту до останнього герой дізнається про підготовлюваний обіді на честь одного з однокласників і «входить в долю» з іншими. Страх перед можливими образами і приниженнями переслідує «підпільного» вже задовго до обіду: адже «дійсність» не підпорядковується законам літератури, а реальні люди навряд чи будуть виконувати покладені на них в уяві мрійника ролі, наприклад «полюбити» його за розумовий перевагу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Переказ скорочено Записки з підпілля (Федір Михайлович Достоєвський)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок