Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено На Іртиші (Сергій Залигін)

Переказ скорочено На Іртиші (Сергій Залигін)

Назва:
Переказ скорочено На Іртиші (Сергій Залигін)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,02 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору На Іртиші (Сергій Залигін)
Стояв березень місяць дев'ятсот тридцять першого року. У селі Круті Луки допізна горіли вікна колгоспної контори - то правління засідав, то просто сходилися мужики і без кінця судили-рядили про свої справи. Весна наближалася. Посівна. Якраз нині сповна засипали колгоспний комора - це після того, як стать підняли в коморі Олександра Ударцева. Розмова тепер ішов, як не переплутати насіння різних сортів. І раптом з вулиці хтось крикнув: «Горимо!» Кинулися до вікон - горів комору з зерном ... Гасили всім селом. Снігом завалювали вогонь, витягали назовні зерно. У самому пеклі орудував Степан Чаузов. Вихопили з вогню, скільки змогли. Але, і згоріло багато - майже чверть заготовленого. Після вже заговорили: «Але ж неспроста загорілося. Само не могло »- і про Ударцева згадали: де він? А тут дружина його Ольга вийшла: «Немає його. Убег ». «Як?» - «Сказав, ніби в місто його нарядили. Зібрався і кінний подався кудись ». «А може, вдома він вже? - Запитав Чаузов. Пішли подивимося ». У будинку зустрів їх тільки старий Ударцов: «А ну, цеть звідси, кляті! І з брухтом рушив на мужиків. Пришиб будь-якого! »Мужики повискакували назовні, тільки Степан з місця не зрушив. Ольга Ударцева повисла на свекра: «Батя, схаменіться!» Старий зупинився, затремтів, впустив ломик ... «А ну, витягуй звідси всіх живих, - скомандував Чаузов і вискочив на вулицю. Вибивати з підпіллям вінець, хлопці!Підкладай лежні на іншу сторону! І ... нювалась ». Уперлися мужики в стіну, натиснув, і будинок поповз по лежнів під ухил. Відчинилися віконниці, тріснуло щось - завис будинок над яром і звалився вниз, розсипаючись. «Будинок-то добрий був, - зітхнув заступник голови Фофанов. Від вона з чого пішла, наша загальна-то життя ... »
Збуджені мужики не розходилися, знову зійшлися в конторі, і пішла розмова про те, яке життя чекає їх у колгоспі. «Якщо влада і далі буде ділити нас на куркулів і бідняків, то де зупиняться, - міркував Кульгавий Нечай. Адже мужик, він з самого початку - господар. Інакше він - не мужик.А влада-то нова господарів не визнає. Як тоді на землі працювати? Це робочого власність ні до чого. Він по гудку працює. А селянину? І виходить, що кожного з нас кулаком можна оголосити ». Говорив це Нечай і на Степана поглядав, чи правильно? Степана Чаузова в селі поважали - і за хазяйновитість, і за сміливість, і за розумну голову. Але мовчав Степан, не просто все. А повернувшись додому, виявив ще Степан, що дружина його Клаше поселила в їх хаті Ольгу Ударцеву з дітьми: «Ти їх будинок розорив, - сказала дружина. Невже діточок помирати пустиш? »І залишилась у них Ольга з дітьми до весни.
А на другий день зайшов у хату Єгорка Гильов, чоловічок із самих недолугих на селі: «За тобою я, Степан. Слідчий приїхав і тебе чекає ». Слідчий почав строго і напористо: «Як і чому будинок зруйнували? Хто керував? Чи було це актом класової боротьби? »Ні, вирішив Степан, з цим розмовляти не можна - що він у нашому житті розуміє, крім« класової боротьби »? І на питання слідчого відповідав ухильно, щоб нікому з односельців не нашкодити. Начебто відбився, і в папері, що підписав, зайвого нічого не виявилося. Можна б і зажити далі нормально, спокійно, але тут голова Павло Печура з району повернувся і відразу - до Степана з серйозним розмовою: «Думав я раніше, що колгоспи - справа сільське. ан немає, ними у місті займаються. Та ще й як! І зрозумів я, що не годжуся. Тут не тільки селянський розум та досвідченість потрібні. Тут характер потрібен сильний, і головне, вміти з політикою нової звертатися. До весни побуду головою, а потім піду. А в голови, на мою думку, не потрібні, Степан. Ти подумай ». Ще через день знову Єгорка Гильов заявився. Озирнувся і тихо так сказав: «Тебе Ляксандра Ударцов до себе викликає нонче».

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Переказ скорочено На Іртиші (Сергій Залигін)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок