Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Звична справа (Василь Бєлов)

Загрузка...

Переказ скорочено Звична справа (Василь Бєлов)

Назва:
Переказ скорочено Звична справа (Василь Бєлов)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,18 KB
Завантажень:
126
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Звична справа (Василь Бєлов)
Їде на санях мужик Іван Африканович Дринь. Напився з трактористом Мішкою Петровим і тепер з мерином Пармену розмовляє. Везе з сільпо товар для магазину, а заїхав сп'яну не в те село, значить, додому тільки - до ранку ... Справа звична. А вночі по дорозі наганяє Івана Африканович все той же Мишко. Ще випили. І тут вирішує Іван Африканович посватати Мишке свою троюрідну сестру, сорокарічну Нюшка-зоотехніцу. Вона, правда, з більмом, зате якщо із лівої руки дивитися, так і не видно ... Нюшка проганяє друзів рогачем, і ночувати їм доводиться в лазні.
І саме в цей час у дружини Івана Африканович Катерини народиться дев'ятий, Іван. А Катерина, хоч і заборонила їй фельдшерка суворо, після пологів - відразу на роботу, важко хвора. І згадує Катерина, як у Петрів день наблуділ Іван з жвавої Бабенка з їхнього села Дашко путанки і потім, коли Катерина пробачила його, на радощах обміняв дісталася від діда Біблію на «гармошкою» - дружину веселити. А зараз Дашка не хоче доглядати за телятами, так Катерині доводиться працювати і за неї (а інакше сім'ю і не прогодуєш). Змучена роботою і хворобою, Катерина раптово непритомніє. Її відвезли в лікарню. Гіпертонія, удар. І лише більше ніж через два тижні вона повертається додому.
А Іван Африканович теж згадує про гармонь: не встиг він навчитися навіть і на басах грати, як її відібрали за недоїмки.
Приходить час сінокосу. Іван Африканович в лісі, потай, за сім верст від села косить по ночах. Якщо трьох стогів НЕ накосити, корову годувати нічим: десяти відсотків накошенного в колгоспі сіна вистачає щонайбільше на місяць. В одну з ночей Іван Африканович бере з собою малолітнього сина Гришку, а той потім по дурості розповідає районному уповноваженому, що ходив з батьком вночі в ліс косити. Іван Африканович загрожують судом: адже він депутат сільради, а потім той же уповноважений вимагає «підказати», хто ще в лісі ночами косить, написати список ... За це він обіцяє «не усуспільнювати» особисті стоги Дринова. Іван Африканович домовляється з сусідським головою і разом з Катериною ходить в ліс на чужу територію косити ночами.
У цей час в їх село приїжджає з Мурманська без копійки грошей Митька Поляков, брат Катерини. Тижня не пройшло, як він напоїв все село, начальство облаяв, Мишкові посватав Дашку путанку, та й корову сіном забезпечив. І все ніби мимохідь. Дашка путанка напуває Мишка приворотним зіллям, і його потім довго рве, а через день по Митькина намовою вони їдуть до сільради і розписуються. Незабаром Дашка зриває з Мишкино трактора репродукцію картини Рубенса «Союз землі і води» (там зображена гола баба, на загальну думку, вилита Нюшка) і спалює «картинку» в печі з ревнощів. Мишка у відповідь мало не скидає трактором Дашку, миються у лазні, разом з лазнею прямо в річку. В результаті - трактор пошкоджений, а на горищі лазні виявлено незаконно скошене сіно. Сіно заодно починають шукати у всіх в селі, доходить черга і до Івана Африканович . Справа звична.
Митьку викликають в міліцію, в район (за співучасть у псуванні трактори та за сіно), але помилково п'ятнадцять діб дають не йому, а іншому Полякову, теж із Соснівки (там півсела Полякови). Мишко ж свої п'ятнадцять діб відбуває прямо в своєму селі, без відриву від виробництва, вечорами напиваючись з поставленим до нього сержантом.
Після того як у Івана Африканович відбирають все накошенное потайки сіно, Митька переконує його кинути село і виїхати в Заполяр'ї на заробітки. Не хоче Дринь залишати рідні місця, але ж якщо Митьку послухати, то іншого виходу-то і немає ... І Іван Африканович вирішується. Голова не хоче давати йому довідку, за якою можна отримати паспорт, але Дринь в розпачі загрожує йому кочергою, і голова раптом знічується: «Хоч всі розбіжуся ...»
Тепер Іван Африканович - вільний козак. Він прощається з Катериною і раптом весь стискається від болю, жалю і любові до неї. І, нічого не кажучи, відштовхує її, немов з берега у вир.
А Катерині після його від'їзду доводиться косити одній. Там-то, під час косовиці, і наздоганяє її другий удар.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Переказ скорочено Звична справа (Василь Бєлов)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок