Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Проза поза межами західного світу (Японія, Росія, латинська Америка ХХ ст..)

Проза поза межами західного світу (Японія, Росія, латинська Америка ХХ ст..)

Назва:
Проза поза межами західного світу (Японія, Росія, латинська Америка ХХ ст..)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
8,60 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат з зарубіжної літератури:
Проза поза межами західного світу (Японія, Росія, латинська Америка ХХ ст..)
Урок-огляд ставить за мету ознайомити учнів із найбільш резонансними і вагомими здобутками ху-дожньої літератури поза межами західного світу. Доцільно цей урок побудувати у формі лекції з елемен-тами бесіди за таким планом; 1) художні здобутки японської прози XX ст.; 2) «література відлиги» в Росії; 3) латиноамериканська проза XX ст.
1. Художні здобутки японської прози
Ізольована від країн Західної Європи, орієнтована на збереження національно-культурної традиції Японія, починаючи з другої половини XIX ст., все ак-тивніше контактує зі світом ідей західної і слов'янської культур. Шлях, який проходить японська література кінця XIX - XX ст., багато в чому нагадує західний шлях літературного розвитку. В японській прозі також співіснують і змінюють один одного напрями, що є більш або менш близькими аналогами західного нату-ралізму, імпресіонізму, сюрреалізму, екзистенціалізму.
Ясунарі Кавабата (1899-1972) був першим з японських письменників, хто отримав у 1968 р. Но-белівську премію за майстерність, яка пристрасно ви-ражає суть японського способу мислення», втілює дух національної культури.
На початку своєї письменницької біографії Каваба-та захоплюється ідеями західного модернізму і разом з іншими письменниками засновує в японській літературі напрям, що отримав назву неосенсуалізм (нагадує західний інтуїтивізм). Водночас не менш активно Кава-бата намагається дотримуватись у своїх творах національної літературної та культурної традиції, ідеї якої у подальшій його творчості стануть домінуючими, найзначнішим твором Кавабати вважається повість «Снігова країна» (1934-1947), в якій у дусі дзен-будди-стської естетики на тлі різних пір року, в чергуванні світу реальності та уявлень, зображені стосунки токійця се-редніх років Сімамури та сільської гейші Комако. Тра-диційна для Кавабати тематика - стосунки між людьми, вічні цінності буття, які розкриваються і в багатьох інших його творах 30-х років. Крім зазначеного вже твору «Снігова країна», це такі повісті, як «Тисяча журавлів» (1951), «Голос гір» (1954), «Давня столиця» (1962). В ос-нову сюжету повісті «Тисяча журавлів» покладений опис чайної церемонії - «тядо», яка є давньою національною традицією японців, що поєднує в собі елементи мисте-цтва і філософії, символізує взаємоповагу і щирість взаємин учасників цього церемоніалу («зустріч за чаєм - це та ж зустріч почуттів», за висловом Кавабати). її учасниками в повісті стають двадцятирічний службо-вець Кікудзі і вродлива дівчина Юкіко, долі яких нама-гається поєднати вчителька чайної церемонії пані Тіка-ко. За словами Кавабати, звернення до одного з найбільш шанованих на його батьківщині національних ритуалів у його повісті мало стати «пересторогою про-ти тієї вульгарності, в яку впадають сучасні чайні цере-монії». Таким чином, письменник хотів висловити своє занепокоєння з приводу того, як його сучасники став-ляться до традицій минулого, які, на думку письменни-ка, є основою духовності нації і запорукою її збережен-ня та процвітання. Цю ж думку підкреслює і винесений у назву повісті символічний образ крилатих журавлів, які зображені на кімоно Юкіко. За уявленнями японців, вони уособлюють надію, добробут і щастя, а в повісті, як пишуть критики, ця символічна деталь свідчить про авторське «звеличення національних традицій».
Ще одним визначним представником нової японської літератури був талановитий прозаїк, драма-тург, філософ і кіносценарист Кобо Абе (1924-1993). Представник модернізму (його творчість співвідносять з екзистенціалізмом) Абе увійшов у літературу на-прикінці 40-х років. Справжній успіх письменникові за-безпечили його повісті та романи, які починають з'яв-лятися з початку 50-х років: «Стіна. Злочин Карума» (1951), «Жінка в пісках» (1962), «Спалена карта» (1967) та інші. Кобо Абе насамперед відомий як неперевершений майстер філософського роману-притчі, в якому тісно переплітаються реальність і фантастика, пробле-ми усього суспільства і окремо взятої людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Інше на тему: Проза поза межами західного світу (Японія, Росія, латинська Америка ХХ ст..)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок