Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Старий (Юрій Трифонов)

Переказ скорочено Старий (Юрій Трифонов)

Назва:
Переказ скорочено Старий (Юрій Трифонов)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
6,07 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Короткий переказ твору Старий (Юрій Трифонов)
Дія відбувається в підмосковному дачному селищі надзвичайно спекотним, задушливим влітку 1972 р. Пенсіонери Павло Євграфович Літунів, людина похилого віку (йому 72 роки), отримує листа від своєї давньої знайомої Асі Ігумнова, в яку був довгий час закоханий ще зі шкільної лави. Разом вони воювали на Південному фронті під час громадянської війни, поки доля остаточно не розвела їх у різні боки. Така ж стара, як і Літунів, вона живе недалеко від Москви і запрошує його в гості.
Виявляється, Ася знайшла його, прочитавши в журналі замітку Летунова про Сергія Кириловича Мігуліна, козачому командира, великому червоному воєначальника часів громадянської. Мігулін був неофіційно її чоловіком. Працюючи друкаркою в штабі, вона супроводжувала його в бойових походах. Був у неї і син від нього. У листі вона висловлює радість, що з Мігуліна, людину яскравого і складного, знято ганебне тавро зрадника, але її дивує, що замітку написав саме Літунів, - адже він теж вірив у винність Мігуліна.
Лист пробуджує в Летунова безліч спогадів. Він товаришував з Асею та її двоюрідним братом Володею, дружиною якого, Ася стала відразу після революції. Павло часто бував у них удома, знав батька Асі, відомого адвоката, її мати, старшого брата Олексія, що воював на стороні білих і незабаром загиблого при відступі денікінців. Якось, коли вони каталися на лижах разом із дядьком Павла революціонером Шурою Даниловим, який щойно повернувся з сибірської каторги, до них вийшов бандит Грибов, що тримав в страху всю округу, і Володя, перелякавшись, стрімголов кинувся геть. Він потім не міг пробачити собі цієї слабкості, так що навіть зібрав речі і поїхав до матері в Камишин. Тоді у Ігумнова виник розмова про страх, і Шура сказав, що у кожної людини бувають секунди пропалює наскрізь, затьмарює розум страху. Він, Шура, в майбутньому комісар, навіть в самих складних ситуаціях думає про долю кожної людини, намагається чинити опір застилає очі багатьох кривавої піні - безглуздою жорстокості революційного терору. Він прислухається до доводів станичного вчителя Слабосердова, переконливого командирів Сталевого загону, що з козаками не можна діяти тільки насильством, закликає їх озирнутися на історію козацтва.
Пам'ять Летунова воскрешає яскравими спалахами окремі епізоди з вихору подій тих років, які залишилися для нього найважливішими, і не тільки тому, що це була його молодість, але й тому, що вирішувалися долі світу. Він був п'яний могутнім часом. Текла розпечена лава історії, і він - усередині неї. Був вибір чи ні? Могло статися по-іншому чи ні? «Нічого зробити не можна. Можна вбити мільйон чоловік, скинути царя, влаштувати велику революцію, підірвати динамітом півсвіту, але не можна врятувати одну людину ».
Володю в станиці Міхайлінской зарубали разом з іншими ревкомівців білі з банди Філіппова. Асю Літунів тоді ж знайшов у несвідомому стані, згвалтовану. Незабаром тут же з'явився Мігулін, спеціально прискакав з-за неї. Через рік Павло відвідує квартиру Ігумнова в Ростові. Він хоче повідомити одужуючої після тифу Асі, що минулої ночі в Богаевке разом з усім своїм штабом заарештований Мігулін. Сам же Літунів призначений секретарем суду. Він сперечається з матір'ю Асі про революцію, а в цей час у місто прориваються частини денікінців, і один офіцер з солдатами з'являється у Ігумнова. Це їхній знайомий. Він підозріло дивиться на Летунова, на якому комісарські шкірянка, але мати Асі, з якою вони тільки що майже лаялися, виручає його, сказавши офіцеру, що Павло їхній старий друг.
Чому Літунів написав про Мігуліна? Так тому, що той час для нього незжите. Він перший почав клопотатися про реабілітацію Мігуліна, давно займається вивченням архівів, тому що Мігулін здається йому видатної історичною постаттю, інтуїтивно осягає багато речей, які незабаром знаходили своє підтвердження. Літунів вірить, що його розвідки мають велике значення не тільки як осягнення історії, але і як дотик до того істинного, що «неминуче дотяглося до дня сьогоднішнього, відбилося, поламав, і стало світлом і повітрям .

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Інше на тему: Переказ скорочено Старий (Юрій Трифонов)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок