Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Смерть Вазір-Мухтара (Юрій Тинянов)

Переказ скорочено Смерть Вазір-Мухтара (Юрій Тинянов)

Назва:
Переказ скорочено Смерть Вазір-Мухтара (Юрій Тинянов)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,59 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Смерть Вазір-Мухтара (Юрій Тинянов)
14 березня 1828 гарматним пострілом з Петропавлівської фортеці жителі столиці були сповіщені про укладення миру з Персією. Трактат про світ привезений з головної квартири російської армії в Тегерані колезьким радником Грибоєдовим. На прийомі у імператора Грибоєдова вручають орден Анни другого ступеня з алмазами і чотири тисячі червінців, які він тут же віддає своєї матері Настасье Федорівні, егоїстичною мотовке. Грибоєдов байдужий до того, що відбувається, він сухий і «жовтий, як лимон». Чужий для всіх, він підтримує дружбу лише з «самим забавним з усієї літературної сволоти» Фаддєєм Булгаріним, що не заважає йому, втім, завести любовний зв'язок з дружиною Тадея - Оленкою.
Грибоєдов розробив проект перетворення Закавказзя не силою зброї, а економічним шляхом, запропонував створити там єдине суспільство виробників-капіталістів. Він шукає підтримки у міністра закордонних справ Нессельроде і директора департаменту Родофінікіна. До Родофінікіну в той же самий час встигає навідатися доктор Макнілом, член англійської місії в Тебрізі, який веде свої інтриги в Персії. Через Макнілом Грибоєдова передається лист від Самсон-хана - в минулому вахмістра Самсона Макінцева, що прийняв в полоні мусульманство і очолив російський батальйон, який брав участь у війні на боці персів. Самсон-хан разом з іншими «добровільними полоненими» не бажає повертатися на «колишню батьківщину».
Після аудієнції у Миколи I Грибоєдов призначається повноважним міністром Росії в Персії і споруджується в чин статського радника. Проект же його захований в довгий ящик. На обіді в Булгаріна Грибоєдов читає уривки зі своєї нової трагедії, розмовляє з Пушкіним. Швидкий і успішний Пушкін, незважаючи на свою доброзичливість, викликає в Грибоєдова роздратування. З почуттям образи залишає поет-дипломат Петербург, розуміючи, що, доручивши йому отримати з персів контрибуцію («курури»), влада відправляє його «на поживу».
Грибоєдова всюди супроводжує слуга Сашка, Олександр Грибов. У Екатерінограде до них приєднується призначений Грибоєдова в секретарі Мальцов і доктор Аделунг. У Тифлісі Грибоєдов зустрічається зі своєю нареченою Ніною Чавчавадзе, отримує благословення на шлюб від її батьків. У цей час сюди приходить з трофеями з Персії зведений гвардійський полк, у складі якого чимало учасників повстання на Сенатській площі у 1825 р. Двоє офіцерів говорять про Грибоєдова, якого вони бачили на терасі «в позолочені мундирі», і один з них засуджує автора « Лиха з розуму », що дійшов, на його думку,« до ступенів відомих ».
На Кавказі Грибоєдов відвідує головнокомандувача графа Паскевича, який передає грибоедовский проект на відгук засланого декабристу Бурцеву. Але, на жаль, цей ліберал аж ніяк не підтримує свого колишнього однодумця: «З тієї причини, що ви нову арістокрацію грошову створити хочете <...> я буду всіляко проект ваш губити». Грибоєдов переносить важку лихоманку, а потім отримує височайше повеління покинути Тифліс. Він вінчається з Ніною і разом з нею відбуває до Персії, де його відтепер будуть у відповідності з високим чином іменувати Вазір-Мухтаром.
Приступивши до нової посади, Грибоєдов стикається з серйозними труднощами. Розорені війною перси не в змозі виплачувати курури. Терпить на Кавказі невдачі Паскевич вимагає виведення з Персії російських підданих. Залишивши Ніну в Тебрізі, Грибоєдов їде до Тегерана, де представляється перського шаха. Живучи в прекрасному будинку, належному його званню, Вазір-Мухтар все сильніше відчуває самотність і тривогу. Слугу Сашку жорстоко б'ють на базарі. Грибоєдов дає притулок двом жінкам з Кавказу, колись викраденим персами і тепер втікачам з гарему. У російській посольстві знаходить притулок і євнух Ходжа-Мірза-Якуб, вірменин за походженням, колишній російський підданий. Все це викликає гостру неприязнь до Вазір-Мухтару з боку ревнителів шаріату. При мовчазній згоді шаха вони оголошують священну війну - «джахат» ненависному «кяфіри в окулярах». Грибоєдов доручає секретарю Мальцеву скласти ноту про небезпеку для російських підданих подальшого перебування в Тегерані.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Переказ скорочено Смерть Вазір-Мухтара (Юрій Тинянов)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок