Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Сузге (Петро Єршов)

Переказ скорочено Сузге (Петро Єршов)

Назва:
Переказ скорочено Сузге (Петро Єршов)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
2,70 KB
Завантажень:
333
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Сузге (Петро Єршов)
Живе на світі Цар Кучум, і володіє він усією Сибірської землею, працює: пише царські накази, збирає данину, сам нікому не платить. Багатий дуже цар Кучум, все у нього вдосталь: і намиста дорогоцінні є, і намисто, і хутра. Є у нього дві дружини-красуні, одна блакитноока, інша чорноока, Кучум дружин любить, пестить, плекає, ні в чому їм не відмовляє.
Одного разу, коли цар відпочивав, прийшла до нього чорноока Сузге і, розхвалив царя і царські володіння, попросила побудувати на березі Іртиша палати (місто Сузгун), спорудити судно для прогулянок по Іртишу і приїжджати два рази на тиждень до неї в гості в ці палати. Кучум обіцяв усе виконати. Так і зробив. Тепер цариця живе в палатах на Іртиші, плаває по річці і приймає Кучума на своєму ложі два рази на тиждень. Цариці прислужують діви, охороняють солдати. Але одного разу вона дізнається від воєводи, що іноземці напали на їх країну, і її чоловік відправився захищати свої володіння. Кожного разу вона отримує все більш безрадісні вести з поля бою.
Одного разу ввечері прийшов до неї гарний, але дуже похмурий молода людина - її брат Махмет-Кул і розповів, що Кучум поспішно втік, а прибульці тепер бенкетують на їхній землі. Махмет сказав, що вороги бояться його більше, ніж Кучума, і що він негайно відправляється на захист решти земель.
Але цариця придумує план. Пропонує вона братові оголосити себе царем і розповісти всім, що сидить він тепер у Сузгуне, а коли ворог обкладе Сузгун, прийти на захист з армією. Так і зробили.
Цар Кучум в степах горює про втрачену землі, а в його царських палатах бенкетують козаки на чолі з Єрмаком Тимофійовичем і згадують російського царя. Єрмак говорить своїм воїнам, що їм ще рано відпочивати, так як вони взяли лише Іскер, а тепер їм треба взяти і весь Сибір. Він відправляє свого воєводу Грозу в Сузгун, щоб взяти Махмета-Кула. Козака на ім'я Кільце Єрмак залишив у Искеру, сам же відправився з воїнами на царя Сейдяка (це ім'я царя).
На другий день усі козаки з раннього ранку вирушили кожен у свій бік. Єрмак благословляє всіх на бій.
Сузге бачить з кріпосної стіни, що до її місту наближаються воїни, і велить зміцнити захист. Сім днів їх тримають в облозі. Нарешті Гроза пише лист Єрмаку, в якому розповідає про невдачу і про те, що Махмета вони не бачили, але думають, що він у фортеці.
Ще через три дні з поля бою Сузге приходить лист про те, що козаки здолали війська брата, а самого Махмета-Кула взяли в полон.
Цариця хвилюється і починає думати, що ж їй робити далі, адже остання надія на порятунок - брат - тепер полонений. Сузге питає свого воєводу, скільки вони ще можуть протриматися в облозі, той відповідає, що буде захищати Сузгун до останньої краплі крові.
Єрмак тим часом відповідає Грози, що Махмета немає в місті, а містом править цариця, і просить Грозу повертатися в Іскер, залишивши Сузге її місто. Грози стало соромно, що він три тижні боровся з жінкою, але так її і не здолав.
Тут до Грози приходить старшина Сузге з повідомленням від цариці, що вони готові здатися за умови, що всіх татар відпустять, дадуть їм судно і образи лагодити не стануть. Гроза обіцяє виконати всі, але тільки якщо цариця здасться в полон. Старшина розсердився і відповів, що вони ніколи не віддадуть свою царицю. Гроза сказав, що якщо татари раптом передумають, нехай опустять півмісяць на вежі. Старшина пішов, а до вечора Гроза побачив, що знак спущено.
Цариця роздає свої багатства слугам, відпускаючи їх, а всю казну роздає воїнам.
Відпустивши всіх, цариця не спить всю ніч у важкому очікуванні, плаче, просить прощення у Бога.
На ранок козаки з радістю входять до підкорений місто. Тільки Гроза шукає царицю і не бачить її.Раптом помічає її, що сидить біля великого дерева, вкриту покривалом, розвівається на вітрі.Гроза кланяється цариці і обіцяє не чинити їй шкоди, але відповіді не чує. Тоді він заглядає в обличчя цариці, відкидає покривало і в жаху відступає:
Мати божа! Не сон чи
Бачить він? В особі немає життя;
Щоки блідістю покриті,
Ллється кров з-під одягу,
І в очах напівзакритих
Померкне божий світ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Переказ скорочено Сузге (Петро Єршов)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок