Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Білий пароплав (Чингіз Айтматов)

Переказ скорочено Білий пароплав (Чингіз Айтматов)

Назва:
Переказ скорочено Білий пароплав (Чингіз Айтматов)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,36 KB
Завантажень:
198
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Білий пароплав (Чингіз Айтматов)
Хлопчик з дідом жили на лісовому кордоні. Жінок на кордоні було три: баба, тітка Бекей - дідова дочка і дружина головного людини на кордоні, об'їждчика Орозкула, а ще дружина підсобного робітника Сейдахмата. Тітка Бекей - найнещасніша на світі, тому що у неї немає дітей, за це і б'є її сп'яну Орозкул. Діда Момун прозвали розторопним Момун. Прізвисько таке він заслужив незмінною привітністю, готовністю завжди прислужитися. Він умів працювати. А зять його, Орозкул, хоч і значився начальником, більшою частиною по гостях роз'їжджав. За худобою Момун ходив, пасіку тримав. Все життя з ранку до вечора в роботі, а змусити поважати себе не навчився.
Хлопчик не пам'ятав ні батька, ні матері. Жодного разу не бачив їх. Але знав: батько його був матросом на Іссик-Кулі, а мати після розлучення поїхала в далеке місто.
Хлопчик любив підійматися на сусідню гору і в дідів бінокль дивитися на Іссик-Куль. Ближче до вечора на озері з'являвся білий пароплав. З трубами в ряд, довгий, потужний, красивий. Хлопчик мріяв перетворитися на рибу, щоб тільки голова у нього залишилася своя, на тонкій шиї, велика, з відстовбурченими вухами. Попливе він і скаже своєму батькові, матросові: «Здрастуй, тато, я твій син». Розповість, звичайно, як йому живеться у Момун. Найкращий дідусь, але зовсім не хитрий, і тому всі сміються над ним.А Орозкул так і покрикує!
Вечорами дід розповідав онукові казку. «... Трапилося це давно. Жило киргизьке плем'я на березі річки Енесай. На плем'я напали вороги і вбили.Залишилися тільки хлопчик і дівчинка. Але потім і діти потрапили в руки ворогів. Хан віддав їх Рябий Кульгавий Бабі і звелів покінчити з киргизами.Але коли Ряба Хромая Стара вже підвела їх до берега енесов, з лісу вийшла матка маралів і стала просити віддати дітей. «Люди вбили в мене моїх оленят, - говорила вона. - А вим'я моє переповнилося, просить дітей!» Ряба Хромая Стара попередила: «Це діти людські. Вони виростуть і вб'ють твоїх оленят.Адже люди не те що звірів, вони й один одного не жаліють ». Але мати-олениха впросила рябу Кульгаву Старуху, а дітей, тепер вже своїх, привела на Іссик-Куль.
Діти виросли і одружилися. Почалися пологи у жінки, мучилася вона. Чоловік перелякався, став кликати мати-олениха. І почувся тоді видали переливчастий дзвін. Рогата мати-олениха принесла на своїх рогах дитячу колиску - бешик. А на дужці бешик срібний дзвіночок дзвенів. І зараз розродилася жінка. Первістка свого назвали на честь матері-олениха - Бугубаем. Від нього і пішов рід Бугу.
Потім помер один багатій, і його діти задумали встановити на гробниці роги марала. З тих пір не було маралів пощади в іссиккульскіх лісах. І не стало маралів. Спорожніли гори. А коли Рогата мати-олениха йшла, сказала, що ніколи не повернеться «.
Знову настала осінь в горах. Разом з літом для Орозкула відходила пора гостювання в чабанів і табунників - приходив час розраховуватися за підношення. Удвох з Момун вони тягли по горах два соснових колоди, і від того Орозкул був злий на весь світ. Йому б у місті прилаштуватися, там вміють поважати людину. Культурні люди ... І за те, що подарунок отримав, колоди потім тягати не доводиться. Але ж в радгосп навідується міліція, інспекція - ну як запитають, звідки ліс і куди. При цій думці в Орозкуле скипіла злість до всього і всіх. Хотілося побити дружину, та будинок був далеко. Тут ще цей дід побачив маралів і мало не до сліз дійшов, точно зустрів братів рідних.
І коли зовсім близько було до кордону, остаточно посварилися зі старим: той все відпрошувався онука, прігулка цього, забрати зі школи. До того дійшло, що кинув у річці застряглі колоди і поскакав за хлопчиськом. Не допомогло навіть, що Орозкул з'їздив його по голові пару раз - вирвався, сплюнув кров і пішов.
Коли дід з хлопчиком повернулися, дізналися, що Орозкул побив дружину і вигнав з дому, а діда, сказав, звільняє з роботи.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Переказ скорочено Білий пароплав (Чингіз Айтматов)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок