Головна Головна -> Інше українською -> Література -> Переказ скорочено Хаджі-Мурат (Лев Миколайович Толстой)

Переказ скорочено Хаджі-Мурат (Лев Миколайович Толстой)

Назва:
Переказ скорочено Хаджі-Мурат (Лев Миколайович Толстой)
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,40 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Короткий переказ твору Хаджі-Мурат (Лев Миколайович Толстой)
У холодний листопадовий вечір 1851 Хаджі-Мурат, знаменитий наиб імама Шаміля, в'їжджає в немирний чеченський аул Махкети. Чеченець Садо приймає гостя у своїй саклі, незважаючи на недавній наказ Шаміля затримати чи вбити бунтівного наїба,
У цю ж ніч з російської фортеці Воздвиженській, в п'ятнадцяти верстах від аулу Махкети, виходять у передовій караул три солдати з унтер-офіцером Пановим. Один з них, веселун Авдєєв, згадує, як від туги за дому пропив одного разу ротні гроші, і в який раз розповідає, що пішов у солдати на прохання матері, замість сімейного брата.
На цей варта виходять посланці Хаджі-Мурата. Проводжаючи чеченців у фортецю, до князя Воронцова, веселий Авдєєв розпитує про їх дружин, про дітей і робить висновок: «А які ці, братик ти мій, Гололобов хлопці хороші».
Полковий командир Куринського полку, син головнокомандувача, флігель-ад'ютант князь Воронцов живе в одному з найкращих будинків фортеці з дружиною Марією Василівною, знаменитої петербурзької красунею, і її маленьким сином від першого шлюбу. Незважаючи на те що життя князя вражає мешканців маленької кавказької фортеці своєю розкішшю, подружжю Воронцовим здається, що вони терплять тут великі позбавлення. Звістка про вихід Хаджі-Мурата застає їх за грою в карти з полковими офіцерами.
Цієї ж ночі жителі аулу Махкети, для очищення себе перед Шамілем, намагаються затримати Хаджі-Мурата. Відстрілюючись, той проривається зі своїм мюридом Елдар в ліс, де чекають його інші мюриди - аварець Ханефі та чеченець Гамзаев. Тут Хаджі-Мурат очікує, що відповість князь Воронцов на його пропозицію вийти до росіян і почати на їхньому боці боротьбу проти Шаміля. Він, як завжди, вірить у своє щастя і в те, що цього разу все вдається йому, як це завжди бувало раніше. Повернувшись посланник Хан-магом повідомляє, що князь обіцяв прийняти Хаджі-Мурата як дорогого гостя.
Рано вранці дві роти Куринського полку виходять на рубку лісу. Ротні офіцери за випивкою обговорюють недавню смерть в бою генерала Слєпцова. При цій розмові ніхто з них не бачить найважливішого - закінчення людського життя і повернення її до того джерела, з якого вона вийшла, - а бачать тільки військову зухвалість молодого генерала. Під час виходу Хаджі-Мурата переслідують його чеченці мимохідь смертельно ранять веселого солдата Авдєєва; той вмирає в госпіталі, не встигнувши отримати лист матері про те, що дружина його пішла з дому.
Всіх російських, вперше бачать «страшного горця», вражає його добра, майже дитяча посмішка, почуття власної гідності і ту увагу, проникливість і спокій, з якими він дивиться на оточуючих. Прийом князя Воронцова у фортеці Воздвиженській виявляється краще, ніж очікував Хаджі-Мурат; але тим менше він довіряє князю. Він вимагає, щоб його відправили до самого головнокомандувачу, старого князя Воронцова, в Тифліс.
Під час зустрічі в Тифлісі Воронцов-батько чудово розуміє, що не повинен вірити жодному слову Хаджі-Мурата, тому що той завжди залишиться ворогом всього російського, а нині лише підкоряється обставинам. Хаджі-Мурат в свою чергу розуміє, що хитрий князь бачить його наскрізь. При цьому обидва говорять один одному зовсім протилежне своєму розумінню - те, що необхідно для успіху переговорів. Хаджі-Мурат запевняє, що буде вірно служити російському цареві, щоб помститися Шамілю, і ручається, що вона зможе підняти проти імама весь Дагестан. Але для цього треба, щоб росіяни викупили з полону сім'ю Хаджі-Мурата, Головнокомандувач обіцяє подумати про це.
Хаджі-Мурат живе в Тбілісі, відвідує театр і бал, все більш відкидаючи в душі образ життя росіян. Він розповідає поставленого до нього ад'ютанта Воронцова Лоріс-Меликову історію свого життя і ворожнечі з Шамілем. Перед слухачем проходить низка жорстоких вбивств, скоєних за законом кревної помсти і по праву сильного. Лоріс-Меліков спостерігає і за мюридами Хаджі-Мурата. Один з них, Гамзаев, продовжує вважати Шаміля святим і ненавидить всіх росіян. Інший, Хан-магом, вийшов до росіян тільки через те, що легко грає свою, та й чужими життями; так само легко він може в будь-який момент повернутися до Шамілю.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Переказ скорочено Хаджі-Мурат (Лев Миколайович Толстой)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок