Головна Головна -> Інше українською -> Медицина та здоров'я -> Ладове виховання музичного слуху і роль ладу в інтонуванні

Ладове виховання музичного слуху і роль ладу в інтонуванні

Назва:
Ладове виховання музичного слуху і роль ладу в інтонуванні
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
5,39 KB
Завантажень:
556
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
З сольфеджіо на тему:
“Ладове виховання музичного слуху і роль ладу в інтонуванні”


ПЛАН
Інтонаційний слух – один з найважливіших компонентів музичних здібностей учнів.
Головне завдання сольфеджіо – вивчення зв’язків звуків, мелодії.
Мелодичний слух – перший прояв музикальності.
Інтонація та ладовий зв’язок звуків в мелодії.
Виховання почуття ладу та недоліки в практичній роботі.
Роль гармонії у вихованні ладового відчуття.
Практичні поради відомих педагогів-теоретиків про ладове виховання музичного слуху.
Методичні основи розвитку інтонаційного слуху.


Інтонаційний слух – один з найважливіших компонентів музичних здібностей. Його властивість – здатність сприймати, запам’ятовувати та відтворювати звуки різної висоти.
В завдання сольфеджіо не входить розвиток абсолютного слуху, тобто запам’ятовування висоти окремих звуків. Головна увага в сольфеджіо приділяється вивченню зв’язків звуків, мелодій. Тому краще цю властивість слуху називати на інтонаційним, а мелодичним слухом, а конкретніше, здібністю сприймати, запам’ятовувати та відтворювати мелодію.
Саме мелодичний слух являє собою перший прояв музикальності. В мелодичному слуху велике значення має інтонаційна сторона. В роботі над розвитком мелодичного слуху інтонація розуміється як мелодичний зворот і як правильність, чистота звучання. Обидва ці значення взаємопов’язані. Необхідно, щоби цей зв’язок враховувався в роботі над розвитком слуху.
Помилка старих систем – інтервальної, “системи До-мажор” та інших заключалася саме в тому, що вся робота була направлена на досягнення точності інтонації (висоти) без врахування ладових зв’язків звуків в мелодії. Ладове відчуття це емоційне переживання певних відносин між звуками. Інакше кажучи, ми наділяємо звуки мелодії визначеними характеристиками, в основі яких лежить емоційне переживання стійкості або нестійкості звуку, закінченості або незакінченості мелодичного звороту, мажорне або мінорне забарвлення, поділ мелодії на фрази, тяготіння при розв’язанні акордів, і так далі.
Всі ці відчуття не пов’язані з конкретною висотою звуків, а лише з їх взаємозв’язок, вони не можуть виникнути при сприйнятті випадкових, окремих звуків. Тільки звуки мелодії, звуки, організовані в ладу, можуть створювати ці відчуття. І тут слід пам’ятати важливий методичний принцип: виховання почуття ладу повинно відбуватися на будь-якій, найрізноманітнішій висоті, причому на першому етапі на обов’язково базуватися на знанні нот.
Недолік застосованого у нас не практиці тривалого перебування в До-мажорі призводить до виникнення невірних асоціацій: тоніка – тільки звук “до”, ввідний тон – тільки “сі”, і так далі. Тому великими труднощами є перехід до вивчення нових тональностей, не кажучи вже про модуляцію, відхилення, хроматизми. Це пояснюється тим, що теоретичне вивчення тональностей ведеться без достатньої слухової підготовки.
В цій роботі важливо до засвоєння теоретичного знання тональностей виховувати почуття ладу на будь-якій висоті, виробляти уміння відчувати тональність, утримувати її стрій, свобідно інтонувати ступені.
На першому етапі по розвитку ладового відчуття основне завдання – виховати відчуття тональної стійкості, вміння зберегти тональність, почуття тональної перспективи на достатній відстані, інакше – засвоїти діатоніку на будь-якій висоті. Наступним етапом є виховання здатності “долати” діатоніку. Засвоєння альтерації ступенів, відтак – хроматичних допоміжних і прохідних основано на діатоніці в межах даної тональності. Інакше, коли хроматичні звуки служать для переходу в нову тональність при модуляціях і відхиленнях.
В даному випадку необхідно виховувати здатність слухової перебудови, тобто в момент здвигу звуку, знайдений і проспіваний в першій основній тональності, повинен бути переосмисленим в новій тональності. Велику роль в цьому грає здатність внутрішньо уявити собі наступний рух мелодії в новій тональності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Інше на тему: Ладове виховання музичного слуху і роль ладу в інтонуванні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок