Головна Головна -> Інше українською -> Мовознавство -> Числівник

Числівник

Назва:
Числівник
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
3,03 KB
Завантажень:
377
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Числівник
Синонімія існує між кількісними і збірники числівниками: два хлопці – двоє хлопців, два відра – двоє відер.
При виборі граматичного синоніма враховуються семантичні, функціональні – стилістичні особливості двох розрядів числівників.
Збірні числівники виражають кількість предметів як сукупність, як одне ціле: троє синів, п’ятеро робітників, двадцятеро співробітників. Кількісні числівники позначають роздільну кількість, а також уживаються як назви числа і цифри: сто зошитів, сорок метрів, дев’ять ділиться на три, нуль. Збірні числівники вживають для позначення невеликої кількості (двоє – двадцятеро, тридцятеро). Вони не можуть бути компонентами складених числівників, отже, такі словосполучення, як сто п’ятеро учнів, сорок двоє студентів є порушенням норми. Кількісні числівники не мають обмежень у вираженні кількісних понять.
Збірні числівники широко використовуються в розмовному і художньому стилях, а науковому й офіційно-діловому – невластиві. Кількісні числівники належать до стилістично нейтральних одиниць і використовуються у будь-якому стилі.
Розрізняють числівники двох розрядів і сполучуваністю. Так, збірні числівники вживаються:
а) з іменниками, субстантивованим прикметниками і дієприкметниками, що називають осіб чоловічої статі, а також з іменниками спільного роду: троє сусідів ,двоє лікарів, двоє приїжджих, троє червових, п’ятеро відпочиваючих, четверо невдах, двоє забіяк. Відповідно до літературної норми збірні числівники не сполучаються з іменниками, що називають осіб високого суспільного становища. З такими іменниками вживаються кількісні числівники: три генерали ,два президенти, три академіки;
б) з іменниками, що мають лише форму множини: двоє вил, троє окулярів, двоє санчат, двоє дитячих ясел;
в) з іменниками діти, малята, хлоп’ята, дівчата, особи: двоє хлоп’ят п’ятеро осіб, троє дівчат, четверо малят;
г) з особовими займенниками: нас сьогодні четверо, їх було шестеро;
ґ) з іменниками середнього роду, що є назвами малят тварин і предметів: четверо курчат, семеро качат, шестеро поросят, двоє пальт, четверо вікон, троє відер;
д) з назвами парних предметів (при цьому зазначається кількість пар): троє черевиків, четверо рукавиць, двоє панчіх;
е) у субстантивованому значенні: двоє прийшли, троє працювали.
Певна обмеженість у сполучуваності властива і кількісним числівникам: вони не поєднуються з іменниками множинної форми, з іменниками середнього роду, що називають малят тварин, не вживаються у субстивованому значенні. Отже, кількісні числівники не можуть замінювати збірні у конструкціях: двоє саней, троє ягнят, троє відповідали. При іменниках жіночого роду – назвах осіб жіночої статі та іменниках чоловічого жіночого роду – назвах неживих предметів використовуються лише кількісні числівники: дві доярки, три столи, дві ночі.
Збірні іменники від двоє до восьмеро утворюють здрібніло-пестливі форми: двійко, трійко, четвірко, п’ятірко, шестірко, семітко, восьмірко; двоєчко, троєчко. Такі форми притаманні розмовному стилю.
Синонімами числівників можуть виступати іменники з числовим значенням: десять, десятеро – десяток; дванадцять, дванадцятеро – дюжина; сто – сотня; одна друга – половина, одна третя – третина, одна четверта – чверть. Іменники десяток, дюжина, сотня властиві розмовному мовленню.
Числівник один (одна, одне) узгоджується з іменниками у роді й відмінку: один стілець, одного стільця..., одна проблема, однієї проблеми...
При числівниках два, три, чотири, обидва іменники вживаються у формі називного відмінка множини: два підручники три студенти, чотири столи, обидва клени. При сполученні з цими числівниками іменників із суфіксом –ин, який зникає у формах множини, останні набувають форми родового однини: два громадянина, три селянин, чотири киянина. І непрямих відмінках числівники два, три, чотири, обидва узгоджуються з іменниками: двох підручників, трьом хлопцям, обома черевиками.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Інше на тему: Числівник

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок