Головна Головна -> Інше українською -> Інше -> З історії регулювання аграрних відносин на Україні

З історії регулювання аграрних відносин на Україні

Назва:
З історії регулювання аграрних відносин на Україні
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
5,96 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Сачовський І.М.
З історії регулювання аграрних відносин на Україні
І. Вступ. Однією з передумов успішного вирішення проблем агропромислового комплексу України на сучасному етапі розвитку є всесторонній аналіз тих організаційно-економічних перетворень, які мали місце в цьому секторі економіки в минулому, виділення їх раціональних зерен, врахування допущених помилок, а в широкому розумінні – всього попереднього досвіду регулювання аграрних відносин в економіці країни. Тому далеко не випадковим є те, що історико-економічний аспект зазначеного питання посідає вагоме місце в дослідженнях багатьох економістів, зокрема, Андрейцева В.І., Галватюка М.С., Малієнка Д.С., Панченка П.П., Семчика В.І., Сидоренка В.І., Шмарчука В.А., Юрченка А.Д. і ряду інших. Специфіка даного дослідження в тому, що історія соціально-економічних перетворень в аграрному секторі України в минулому розглядається крізь призму відповідності їх тому чи іншому етапу розвитку економіки країни в цілому, в т.ч. й сучасному, зроблено відповідні висновки.
ІІ Постановка завдання. Розгляд питань еволюції аграрних відносин в економіці України вимагає передусім системного підходу, дотримання відповідних принципів їх дослідження. Найважливішими з них є:
- розвиток аграрного сектору, при всій його специфіці, суттєвим особливостям підпорядкований ти же об’єктивним законам, що й економіка країни в цілому;
- з переходом Україною до ринкових методів господарювання корінним чином змінилася природа сільськогосподарського виробництва, характер виробничих відносин.
ІІІ Результати. Першим реально діючим кодифікованим законодавчим актом в сфері аграрних відносин в нашій країні прийнято вважати Земельний кодекс УРСР, прийнятий 25 жовтня 1922 року. Він складався з преамбули і 227 статей, які були згруповані в такі розділи: 1)»Про трудове землекористування»; 2) «Про міські землі»; 3) «Про державне земельне майно»; 4) «Про землеустрій та переселення».
Відображаючи політичні й економічні реалії того часу, Кодекс 1992 р. закріплював націоналізацію землі й скасування приватної власності на неї, забороняв купівлю-продаж та інші угоди, пов’язані з відчуженням землі. Усі громадяни незалежно від статі, віросповідання та національності наділялися правом на одержання землі в користування безоплатно. Кодекс надавав право громадам обирати будь-яку форму землекористування, заохочуючи насамперед земельні товариства. У першому кодифікованому земельно-правовому акті України визначалося також поняття і детально регламентувалося землекористування селянського двору, допускалася «трудова оренда» землі й обмежувалося землекористування так званих куркулів, тобто селян, що використовували в своїх господарствах найману працю.
Другий Земельний кодекс УРСР був прийнятий 8 липня 1970 року і введений в дію 1 січня 1971 року. Він складався із 173 статей, які були згруповані в 11 розділів: 1) «Загальні положення»; 2) «Землі сільськогосподарського призначення»; 3) «Землі населених пунктів»; 4) «Землі промисловості, транспорту, курортів, заповідників та іншого несільськогосподарського призначення»; 5) «Землі державного лісового фонду»; 6) «Землі державного водного фонду»; 7) «Землі державного запасу»; 8) «Державний земельний кадастр»; 9) «Державний землеустрій»; 10) «Вирішення земельних спорів»; 11) «Відповідальність за порушення земельного законодавства».
Кодекс 1970 р. успадкував основні правові положення попереднього Земельного кодексу УСРР. Зокрема, земельний фонд проголошувався власністю виключно держави і заборонялися цивільно-правові угоди щодо відчуження земельних ділянок. Проте на відміну від Кодексу 1922 р. Земельний кодекс УРСР 1970 р. не передбачав свободи вибору форми господарювання в сільському господарстві. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва землі могли надаватися тільки «соціалістичним» підприємствам – радгоспам, що були державними підприємствами, та колгоспам, які являли собою «одержавлені» квазікооперативи. Діяльність селянських (фермерських) господарств, які до колективізації 1929-1932 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Інше на тему: З історії регулювання аграрних відносин на Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок