Головна Головна -> Інше українською -> Інше -> Світовий океан

Світовий океан

Назва:
Світовий океан
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
44,20 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
1.Загальна характеристика Світового океану
Світовий океан - це безперервна водна оболонка Земної кори, що оточує материки і острови та характеризується загальністю сольового складу. Він становить 70,8% (361 млн. км ) земної поверхні, у ньому зосереджено 96,5% (1370 млн. м ) усіх вод планети. Все це обумовлює важливість вивчення геологічної діяльності морів і океанів як одного із найважливіших екзогенних факторів.
За особливостями розподілу водного басейну і суходолу розрізняють океанічну півкулю, де океан займає 91% площі, і матери-кову, де його площа становить 53% (рис. 9.64). У північній півкулі Землі на водну поверхню припадає 60,7%, на материки - 39,3%. у південній - відповідно 80,9% і 19,1%. Північніше 81° північної широти в Північному льодовитому океані і приблизно між 56° і 63° південної широти води Світового океану покривають земну кулю безперервним шаром льоду.
Рис. Континентальна та океанічна півкулі Землі.
Форма поверхні Світового океану близька до відповідної частини геоїду, тобто форми Землі. Проте фактична поверхня Світового океану має певні відхилення, зумовлені згінно-нагінними ефектами вітрів над поверхнею океану, нерівномірним розподілом атмосферного тиску, рі-зницею між випаровуванням і надходженням атмосферних опадів та ін.
За морфологічними особливостями рельєфу твердої оболонки Землі Світовий океан умовно ділять на чотири окремих океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий. В останні роки виділяють також Південний океан, що включає південні частини Світового океану, прилеглі до Антарктиди.
Складовими Світового океану є й моря, що відокремлені від нього суходолом, підводними підвищеннями або островами і мають своєрід-ний гідрометеорологічний режим. Всього на Земній кулі налічують близько 60 морів, включаючи в них відкриті частини океанів (Саргасове море), великі затоки (Мексиканська, Перська) і озера (Аральське, Каспійське моря).
Поділ на окремі океани і моря базується на відомостях про мор-фологічні, гідрогеологічні та гідрохімічні особливості окремих аква-торій, зокрема, про рельєф дна, конфігурацію берегової лінії материків і островів, характерні системи морських течій і атмосферних цирку-ляцій та особливості розподілу температури і солоності води,
Поверхня твердої оболонки Землі на континентах і під океанами має достатньо складний рельєф. На материках зустрічаються рівнини, плоскогір'я і гірські хребти. Встановлено, що найбільш високою тач-кою на Земній кулі є гора Джомолунгма (Еверест) з абсолютною відміткою над рівнем моря +8882м. На дні океанів виявлено також підводні хребти, окремі вулканічні конуси і плоскогір'я, глибоководні котловини і западини. Максимальна глибина в Маріанській западині Тихого океану знаходиться на абсолютній відмітці -11034 м. Розподіл абсолютних відміток на поверхні континентів і на дні океанів можна зобразити графічно у вигляді кривої. Ця крива дає наочне уявлення про характер рельєфу континентів і океанічного дна. Вона відображує процентне співвіднношення площ твердої оболон-ки Землі з різною висотою на суші і глибиною в морях та океанах. За допомогою названої кривої вирахувано середні значення рівня земної поверхні, враховуючи й поверхність Світового океану (+245 м), рівня твердої оболонки (-2440 м), рівня суші (+840 м). середньої глибини моря (-3880 м). Якщо не приймати до уваги області гір та глибоковод-них западин, які займають незначну площу, на гіпсометричній кривій можна яскраво виразити два переважаючі рівні: рівень континенталь-ної платформи приблизно до +1000 м і рівень океанічного ложа з відмітками від -2000 до -6000 м. З'єднуюча їх перехідна зона являє со-бою відносно різкий уступ і виділяється під назвою континентального (материкового) схилу. Природним продовженням континенту є також його зовнішня, затоплена морем частина, яка виділяється під назвою континентального (материкового) шельфа. Таким чином, природною границею, яка розділяє океани і континенти, слід вважати не видиму берегову лінію, а зовнішню границю шельфа.
Материковий схил характеризується досить значним ухилом (3-6°) і різкою розчленованістю поверхні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 Інше на тему: Світовий океан

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок