Головна Головна -> Інше українською -> Інше -> Дослідження неефективності системи освіти

Дослідження неефективності системи освіти

Назва:
Дослідження неефективності системи освіти
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
19,54 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Дослідження неефективності системи освітиНерацІональне фІнансуваннЯ 
Фінансування освіти за роки незалежності не було приведене у відповідність до вимог ринку і нових реалій бюджетного процесу. Абсолютні витрати на освіту в Україні в кінці 90-х дуже низькі і знаходяться на рівні країн третього світу. За даними ЮНЕСКО на одного учня в системі формальної базової освіти за 1997 рік у середньому припадало 275 грн. (близько $ 140).
Наявний дисбаланс ресурсів у галузі має три основні причини: макроекономічний спад призвів до скорочення державних коштів, що їх можна спрямувати в галузь освіти; відмова від субсидій призвела до ринкових цін на електроенергію; дефіцит бюджету і його хронічне недовиконання призводить до низької фінансової дисципліни і неефективного використання коштів. 
Дошкільна освіта
Витрати, що їх бере на себе бюджет, не надходять у повному обсязі, особливо це стосується сільських районів.
Фінансування закладів дошкільної освіти здійснюється коштом державного і місцевих бюджетів, коштів підприємств і плати батьків. За даними Міністерства економіки, плата батьків має складати 15-20 % загальної вартості дошкільної освіти. Але через хронічну заборгованість бюджетів реальна питома вага батьківської плати значно більша. Конкретні розміри плати, що її мають вносити батьки, регулюються постановами Кабінету Міністрів України і не залежать від якості наданих послуг. У 1997 році обсяг платних послуг по утриманню дітей в дошкільних закладах склав близько 98 млн. грн., у середньому 79,5 грн. на одну дитину. 
Середня освіта
Фінансування середньої освіти в Україні здійснюється за рахунок коштів, які виділяються із державного бюджету відповідно до нормативів для території на одного учня. Інстанції, яким делегована функція безпосереднього розподілу бюджетних коштів і контролю за наданням державних послуг з освіти, – районні або місцеві органи влади і управління освітою. Але кошти, що мали б виділятися місцевим бюджетам для виконання делегованих повноважень, не надходять у повному обсязі.4
Однією із вагомих причин браку коштів є зростання цін на енергоносії порівняно з радянським періодом. Це спричинило збільшення витрат школи більш ніж на 30%. У результаті фінансування ледве вистачає на заробітну плату вчителям, яка, до того ж, є дуже низькою, вдвічі нижчою за прожитковий мінімум. Майже нічого не лишається на інші витрати освіти. Плата, яку вносять батьки у формі оплати спеціальних занять, підручників та інших матеріалів, не може вирішити проблему дефіцитних бюджетів шкіл.
Слід також зазначити, що внаслідок хронічної нестачі коштів зростають випадки зловживань і порушення фінансової дисципліни. Згідно з незалежними дослідженнями внаслідок негрошових операцій кредитна заборгованість навчальних закладів по платежах за спожиті комунальні послуги і енергоносії у 1998 році зросла на 12%. У результаті вибіркового аналізу у 62-х закладах освіти було встановлено, що загальний обсяг тіньових операцій під час проведення взаємозаліків сягав більше 30 млн. грн.
Професійно-технічна освіта
Обсяги фінансування професійно-технічної освіти скоротилися у зв’язку зі зміною форм власності підприємств та розвалом планової економіки. За радянських часів до 40-50% фінансування профтехучилищ здійснювалося базовими підприємствами, галузевими міністерствами і відомствами. 
Законом встановлено, що “Професійно-технічна освіта здобувається громадянами України у державних і комунальних професійно-технічних навчальних закладах безоплатно, за коштом держави”. У результаті того, що практично вся діяльність закладів професійно-технічної освіти фінансується з державного бюджету, грошей хронічно не вистачає і ефективність такої освіти весь час падає.
Вища освіта
У вищій школі також очевидною є незбалансованість між масштабами діяльності та обсягами фінансування. Заборгованість по заробітній платі за 1997-98 роки сягала понад 170 млн. грн., по стипендіях – понад 70 млн. грн., капітальні ремонти приміщень за бюджетні кошти практично не здійснювалося, не відбувалося належного оновлення навчальної бази, книжкового фонду бібліотек.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Інше на тему: Дослідження неефективності системи освіти

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок