Головна Головна -> Інше українською -> Педагогіка -> Котилася писаночка

Котилася писаночка

Назва:
Котилася писаночка
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,64 KB
Завантажень:
341
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
СЦЕНАРІЙ РАНКУ
“Котилася писаночка...”


Мета: Формувати уявлення дітей про виготовлення писанок:
ознайомити з традиційними елементами та кольоровою гамою писанок Гуцульщини;
виховувати інтерес до декоративно-прикладного мистецтва;
розвиток естетичний смак
Матеріали: зразки гуцульської писанки, вишивки, атрибути для персоніфікованого читання.


Стук у двері заходить Писанка.
Запитання до дітей: На яке свято люди розмальовують писанки? Як зрозуміти таку приказку: «Дороге яєчко на Великдень»? Як називаються яєчка, фарбовані одним кольором? Що роблять з писанками і крашанками? Що робили з писанкою ваші бабусі і дідусі?
Розповідь дітей.
Розповідь Писанки: “Свячену писанку приорювали в полі, щоб краще родило жито-пшениця, клали під поріг стайні, щоб добре велося худобі. Зводячи нову хату, в кожному кутку клали по писанці. Ваші прабабусі і прадідусі вірили, що писанка охороняє оселю від пожежі, блискавки та різних напастей. Ось послухайте легенду: Далеко в горах до високої стрімкої скелі залізними ланцюгами прикутий страшний нехрист, злий дух Пекун щез-би. І той нехрист має дванадцять своїх посланців, що ходять по селах та містах і придивляються, як живуть люди. Все, що вони побачать або почують, розповідають нехристові. Коли посланці кажуть, що люди живуть бідно і сваряться між собою, нехрист радіє і сміється так, що аж гори трясуться, а ланцюги його слабнуть. Якщо посланці кажуть, що між людьми злагода й добро, нехрист сердиться, насуплює брови, а ланцюги міцніше стискають його погане тіло. Та найстрашніша для нехриста вістка, що люди ще пишуть писанки, що вони не забули цього звичаю: тоді він реве, як звір, рветься з усієї сили і б’ється головою об скелю так, що аж вогонь креше. З того постають грім і блискавка, а ланцюги робляться тоді такі міцні, що годі їх відірвати. Тепер ми розуміємо, чому писанкарство розповсюджене на всій Україні. Писанки бувають найрізноманітніші. На Гуцульщині поширені геометричні мотиви: різні клинчики, пів клинчики, півсонця, місяці, півмісяці, зірочки; рослинні елементи: квіти, ялиночки, гілочки, листочки; а також зображення тварин: півня, оленя, коня”.
Далі йде персоніфіковане читання вірша дітьми і Писанкою:
Ой писанко люба,
Які в тебе взори!
То олені, півні,
Ялинки та зорі...
Дивуюсь, любуюсь,
Та знати б хотіла,
Що кажуть ті взори?
Скажи ж мені, мила!
Писанка:
Ялинка зелена
І олень рогатий
Тобі нагадають
Зелені Карпати.
А той безконечник
Біжить безконечно,
Бо правда не згине,
А житиме вічно.
Дитина:
Тепер розумію,
Недаром же мати
Нам наказали
Тебе шанувати.
Бо щастя віщуєш
Ти. писанко-чічко,
Посвячена в церкві
В Воскресную нічку.
Писанка розповідає, як правильно її розписувати: “Щоб виготовити писанку, треба мати паличку-писачок. У кожному писачку є дірочка, в неї встромлена трубочка, в яку набирають трохи фарби. Для кожної фарби – окремий писачок.
Спершу треба нанести бджолиним воском лінії і кривульки. Під руками має бути тепленька вода і всілякі барвники. Спочатку яйце опускаємо у жовту фарбу. Потім 10-15 хв. у теплій воді. Після цього наводимо зелений колір. Коли ж це все зроблено, легенько гріємо яєчко під настільною ламкою і витираємо віск. Яйце готове.
Я – писанка, писана житнім вогнем,
Проціджена через вузеньку кирстку,
Мене ще леліятимуть у любистку,
Абись-те любили, любили мене.
Котитимуть легко з голодних верхів
В хустині оранжевій, у вишиванці,
Де барви, мов звуки флоярині вранці,
Глибокі, терпкі, мов не з наших віків...
Ведучий І. Сьогодні важко знайти людину, яка б лишилась байдужою і не захоплювалась красою українських писанок, цих справжніх шедеврів, цих крихких виробів людських сердець і рук. Писанки ще в поганські часи розписували деякі слов’янські племена. У своїх писанках наші пращури відображали світ, у якому вони жили, свої погляди і вірування, вшановували сонце, як джерело тепла і весняного пробудження, а саме яйце-писанка було символом зародження життя.
Ведучий ІІ. Звичаї, вірування та ігри, пов’язані з писанками, що зберігаються в народі по нинішній день, указують, що писанки своєю традицією сягають глибоко в дохристиянські часи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Котилася писаночка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок