Головна Головна -> Інше українською -> Педагогіка -> Українське вчительство Західної України в період німецького “нового порядку”

Українське вчительство Західної України в період німецького “нового порядку”

Назва:
Українське вчительство Західної України в період німецького “нового порядку”
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
13,24 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Українське вчительство Західної України в період німецького “нового порядку”
(1941 – 1944 рр.)
Проголошення незалежності України, зміни в усіх сферах життя нашої держави значно активізували інтерес до вивчення вітчизняної історії. На сучасному етапі демократизації суспільства у вивченні складних питань недавньої історичної минувшини дослідники звертаються до історії тоталітарних режимів та їх впливів на долю українського народу. Серед актуальних питань, які заслуговують на увагу, є становище українського вчительства в контексті нацистського “нового порядку”. Вивчення цієї проблеми сприятиме відновлення повноти історичної пам’яті, поверненню духовних надбань, вилучених, сфальсифікованих або замовчуваних з ідеологічних причин понад півстоліття.
Дослідження виконується в рамках наукової проблематики історичного факультету імені В.Стефаника “Етнополітичні і культурні процеси в країнах Центральної та Південно-Східної Європи ХІХ – ХХ ст”. Своїми матеріалами і висновками доповнює об’єктивне вивчення історії України періоду Другої світової війни.
Аналізуючи основні наукові праці з проблеми дослідження, слід відзначити, що питання становища українського вчительства Західної України в період німецької окупації вивчалось вітчизняними науковцями Н.Антонюк [8], О. Луцьким [14]. Окремі аспекти даної тематики були відображені у працях К. Паньківського [16], В. Кубійовича [12], Б.Єржабкової [9,24].
На основі вивчення періодичних видань, зокрема “Краківських вістей” [11, 13, 18], “Українського слова” [22], “Волинь” [17], “Рогатинського слова” [20] в даній статті зроблено аналіз системи підготовки та перепідготовки вчительських кадрів в досліджуваний період.
Використавши здобутки історичної науки з проблеми дослідження, автор вважала одним з важливих завдань знайти і залучити до наукового обігу нові джерела.
Основна частина документів, вивчена з даної проблеми, зосереджена у ЦДАВО України, а також обласних архівах Західної України.
Об’єктом дослідження є освітня система західноукраїнських областей в період німецького окупаційного режиму в 1941–1944 рр.
Предметом дослідження є місце вчительства в процесі становлення української школи в умовах окупації.
Дослідження вимагає вирішення наступних завдань:
проаналізувати систему підготовки і перепідготовки педагогічних кадрів в період німецької окупації;
окреслити діяльність Українського учительського об’єднання праці;
висвітлити становище українського вчительства в умовах “нового порядку”.
Мета дослідження –– на основі переосмислення здобутків історіографії, вивчення архівних матеріалів та періодичних видань визначити становище українського вчительства Західної України в 1941–1944рр.
Практичне значення даного дослідження полягає в тому, що його результати можуть бути використанні при підготовці праць з проблеми культурно-освітнього життя у контексті німецької окупаційної політики в Україні.
Однією з найбільших перешкод організації навчального процесу усіх ланок українського шкільництва в період німецької окупації була нестача кваліфікованих учительських кадрів. Крім того, перший період учительської праці в умовах окупації був важким і в плані організації навчального процесу, і в матеріальній базі навчальних закладів, і в житлових умовах. Тижневик “Краківські вісті” так розповідав про життя учительської молоді в період 1941–1944 рр.: “Охоти й запалу не бракувало молодим. Доказом є те, що цілий рік проучителювали без платні. Село давало їм їсти, хату, опал. Бракувало книжок, педагогічних інструкцій, порад. Але вони давали собі раду з труднощами: вчили дітей, організовували старших в читальні, були в церкві, в громадській канцелярії” [8, с.58].
Українських шкіл і учнів у Галичині, яка входила до Генеральної Губернії було набагато більше, ніж польських. Проте, за організаційною структурою, забезпеченістю педагогічними кадрами та їх кваліфікацією, школи з українською мовою навчання стояли, загалом, на нижчому рівні функціонування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Інше на тему: Українське вчительство Західної України в період німецького “нового порядку”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок