Головна Головна -> Інше українською -> Педагогіка -> Українські рушники — скарби народні на віки

Українські рушники — скарби народні на віки

Назва:
Українські рушники — скарби народні на віки
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
4,40 KB
Завантажень:
335
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Українські рушники — скарби народні на віки
Комплексне заняття
Мета: ознайомити дітей з різними видами вишивки; закріпити знання про використання рушників у побуті; вчити описувати узори та малюнки на рушниках, засто-совувати різні прийоми для розмальовування паперо-вих рушників. Розвивати творчі здібності.
Попередня робота: ознайомити дітей з українсь-кими вишитими рушниками.
Матеріал: склеєні вподовж два аркуші, фарби, пен-злі (олівці чи фломастери).
Зала прибрана, наче українська світлиця: рушники на вікнах, над дверима, іконою, картинами. Під стіною, також прикрашеною рушниками, стоїть стіл, вкритий вишитою скатертиною. На столі — керамічний посуд. З обох боків столу — лави, вкриті тканими килимами. На центральній стіні прилаштований яскраво написаний плакат з назвою заняття.
Лунає музика ("Пісня про рушник", музика П. Майбороди, слова А. Малишка). До зали входить ведуча.
Ведуча. Доброго дня, любі малята й шановні гості! Щиро вітаємо вас у нашій світлиці. Ви, мабуть, звернули увагу на чудові вишивки на сорочках, скатертинах, руш-никах. Від сивої давнини і до наших днів, у радості й у горі рушник — невід'ємна частка нашого побуту. У на-роді говорили: "Хата без рушників— як родина без ді-тей". Вишитий рушник можна порівняти хіба що в піс-нею. За давнім українським звичаєм у хатах збиралися майстрині, де вони ткали, гаптували, а під час роботи співали пісні.
До зали входить фольклорний гурт вихователів і співає пісню "Вишиванка" (додаток).
Ведуча. Вишиті рушники створюють затишок, зміц-нюють родину. У народі казали: "Де сяє вишиття, там злагода й добре життя". Подивіться, як палахкотять ба-гатством кольорів рушники в нашій світлиці. А які ви, діти, бачите кольори на рушниках? (Діти називають).
Багато рушників вишиті двома кольорами: червоним і чорним. І в кожного з них своє значення. Чорний — це колір родючої землі, багатства, урочистості, червоний — колір щастя, добробуту та кохання. Ним найчастіше ви-шивали дитячий, юнацький, весільний одяг. Червоними нитками гаптували рушники для весільного обряду, яки-ми користувалися в побуті ще й після весілля.
На найдавніших вишивках є геометричні узори — лі-нії, кола, хрести, ромби, квадрати, які символізували сонце, зорі, землю, воду. А де ще вам траплялися такі узори? (На писанках). Так, це надзвичайно давні узори. Вони походять ще від язичницьких часів.
У пізніші часи на рушниках зазвичай вишивали рос-лини: калину, троянду, ромашку, волошку, мак, маль-ву, барвінок, чорнобривці, колоски пшениці. А допов-нювали рослинні орнаменти зображення птахів. На українських рушниках часто можна побачити качок, пів-нів, лебедів, лелек, пав. От і наші дівчатка взялися до вишивання.
Діти виконують пісню "Рушничок" (додаток).
Ведуча. Довгий прямокутний шмат тканини завжди у наших предків-українців означав дорогу, шлях, який веде людину. Рушники використовували у різних життєвих ситуаціях. У багатьох піснях оспівано сюжет, коли мати дає синові в дорогу рушник. Це не просто рушник — це оберіг, на якому вишитий певний орнамент. Його сим-воліка має сприяти безпечній дорозі і щасливому повер-ненню додому.
От і сьогодні наші діти простелять свої рушнички на щастя для кожного з нас.
Виконується танок із рушниками ("ДВ", 2001, № 8).
Ведуча. Велика наша Україна, і рушники в різних її куточках вишивають по-різному. На Прикарпатті рушни-ки вишивають червоним і чорним хрестиком. Ось так (показує рушник). А на Полтавщині рушники гаптують глад-дю. Спочатку малюнок наносять на тканину олівцем, а потім зашивають нитками: червоними, зеленими, бла-китними (показує рушник).
На Слобожанщині рушники також вишивають гладдю та хрестиком, тільки орнамент широкий і складний (по-казує рушник).
Український рушник! Скільки зворушливих спогадів та образів з родинного життя пов'язано з рушниками! Багато цікавого змогли б вони розповісти нам про ті зви-чаї і традиції, де їм призначалася головна роль. А ми сьогодні спробуємо намалювати рушнички. Кожен із вас придумає власний узор.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Інше на тему: Українські рушники — скарби народні на віки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок