Головна Головна -> Інше українською -> Педагогіка -> Доповідь академіка АПН України доктора педагогічних наук професора М. С. Вашуленка

Доповідь академіка АПН України доктора педагогічних наук професора М. С. Вашуленка

Назва:
Доповідь академіка АПН України доктора педагогічних наук професора М. С. Вашуленка
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
10,19 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Доповідь академіка
АПН України доктора педагогічних наук, професора М. С. Вашуленка


Початкова мовна освіта в системі навчання, виховання і розвитку молодших школярів
З огляду на соціальну і педагогічну значущість рідної мови для вставлення і розвитку кожної особистості, цьому предметові в системі шкільного навчання і виховання відведено об’єктивну роль.
В початкових класах набуті знання, пов’язані з мовленням, не тільки забезпечують основу подальшого навчання, виховання і розвитку підлітків і молоді, а й зумовлюють практичну громадську та професійну діяльність дорослої людини.
Важливо, що в новому Законі про загальну середню освіту закладено забезпечення особистісного розвитку школярів зокрема, інтелектуальних, моральних якостей та фізичного удосконалення, що предметно закладено в Базовому навчальному плані.
З орієнтацією на нову мету навчання – формування й удосконалення вмінь та навичок володіння мовою в усіх сферах і видах мовленнєвої діяльності – постає необхідність змінити передусім структуру цього предмета.
Учитель початкових класів має допомогти школярам усвідомити, що вона повинні говорити й писати зрозуміло для інших, що існують спеціальні правила, яких необхідно дотримуватись.
Що саме? Де? Коли? Як говорять і мають говорити люди в тих чи інших ситуаціях?
Йдеться про удосконалення і формування в роботі з шестилітками і і формування звуковими й на цій основі нормативних орфоепічних навичок; про збагачення, уточнення й активізацію словникового запасу школярів; про удосконалення граматичного ладу дитячого мовлення.
Повсякденно на різних уроках у початкових класах словниковий запас молодших школярів щоденно збільшується в середньому на 5,7 слів.
Якщо на початку шкільного навчання в середньому словниковий запас становить 4,5-5 тисяч слів, то на завершення початкового навчання він потроюється і становить 9-12 тисяч слів.
Зміст початкового курсу передбачає опрацювання лексичного розділу (багатозначність, синоніми, антоніми, омоніми).
Нова структура початкового курсу української мови для 4-річної школи побудовано за принципом “від загального до часткового”. Вона складається з розділів “Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”, “Слово”, “Значення слова”, “Будова слова”, “Частини мови”, “Звуки і букви”.
Вчителі приділяють мало уваги аудіюванню (слуханню і розумінню). Текстова основа у вивченні мовної теорії і в засвоєнні тексто-логічних знань потребує посиленої уваги до формування умінь слухати і розуміти, сприймати інформацію, сортувати її, виділяти головне, сортувати у пам’яті. Ця робота пов’язана з різними видами навчальних переказів, здійснюваних школярами в усній і писемній формах.
Перед методикою навчання стоїть проблема забезпечити комунікативної функції мови. Сюди належить створення мовленнєвих ситуацій і розвиток мотивації висловлювань і вироблення умінь накопичувати та систематизувати для цього матеріал.
Для художнього опису певного предмета особи чи явища використовують різноманітні прикметники, а трудовий процес описують за допомогою дієслівних форм. Про один і той же предмет можна розказати не лише художньо, із застосуванням різноманітних виражальних засобів, а й науково-популярно, де на першому плані – точна, достовірна характеристика предмета.
З такого підходу з розвитку мовлення діти вчаться конкретних умінь: будувати текст, створювати тексти різних типів (розповідь, опис або міркування) та стилів (художнього, науково-популярного, ділового) підпорядковуючи його меті, ситуації та адресату висловлювання.
У процесі розробки державного стандарту з української мови бралося до уваги, що курс мови має провідну мету шкільного вивчення, а не вузівського і складається з:
1) комунікативної
2) лінгвістичної
3) культурознавчої діяльності
Учень на уроці виступатиме не як пасивний слухач, а як активний співрозмовник, доповідач, коментатор, учасник діалогу, полілогу.
Практика мовленнєва спрямованість початкового навчання полягає і в тому, що контролюватися мають не стільки знання про мову, а скільки мовні вміння, а саме будувати речення, різні за структурою, метою висловлювання та інтонацією, правильно утворювати форму слова й поєднувати її з іншими, будувати словосполучення, додержуючи норм лексичної сполучуваності, не порушувати норм вимови й наголошування уживаних знайомих слів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Інше на тему: Доповідь академіка АПН України доктора педагогічних наук професора М. С. Вашуленка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок