Головна Головна -> Інше українською -> Філософія -> Нова концепції про людину, її суспільну та індивідуальну життєдіяльність.

Нова концепції про людину, її суспільну та індивідуальну життєдіяльність.

Назва:
Нова концепції про людину, її суспільну та індивідуальну життєдіяльність.
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
9,06 KB
Завантажень:
445
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Нова концепції про людину, її суспільну та індивідуальну життєдіяльність.
На зміну філософсько-соціальних досліджень про спосіб життя, якість життя в 70-х-80-х роках ХХ ст. прийшли нові концепції про людський капітал, соціальний капітал, людський розвиток, людський ресурс, людський потенціал в кінці ХХ ст.. Суспільне життя, світові проблеми змушували розширювати, збагачувати, поглиблювати уявлення про людину, її життєвий шлях, життєдіяльність.
Мета розвитку економіки, суспільства в цілому полягає в розширенні можливостей кожної людини реалізувати свої – потенції, прагнення, бажання проводити здорове, повноцінне, творче життя. Людина не тільки фактор суспільного розвитку, але й суб’єкт і ба, головний, який створює речі, явища, процеси в суспільстві і користується ними. Людина розвивається, коли щораз більше знає, вміє, творить. В цьому суть людського розвитку. Людський розвиток – це також матеріальний достаток, розширення можливостей, свобода вибору.
На людський розвиток, людський потенціал спочатку звернули увагу економісти. Ще А.Сміт вважав людину частиною суспільного багатства і метою суспільного виробництва. Правда, не можна не згадати Канта, який вперше в історії філософії висунув тезу: людина – мета, а не засіб.
Сучасний економіст А.Маршалл, представник маржиналістського напрямку, обґрунтував принцип раціональної поведінки в ринковій економіці і прямо зв’язував накопичення багатства з розвитком людини. Він писав: “Виробництво багатства – це лише засіб підтримання життя людини, задоволення її потреб і розвитку сил – фізичних, розумових і моральних. Але сама людина – головний засіб виробництва цього багатства”. [1, С.246]
В економічній думці з’явилося і поняття “людський капітал”, під яким розуміється сукупність знань, вмінь, компетенції, кваліфікації, які грають велику роль як засоби виробництва.
Витрати на освіту навчання людини можна розглядати як капіталовкладення в її здатність заробляти в майбутньому. Сьогодні поширено дослідження залежності доходів працівників, підприємства, суспільства від знань, навичок, фізичної сили, зовнішньої привабливості та й здоров’я людини.
Продуктивність розумової праці – найцінніший актив, який змінив виробничо-механічне обладнання – вінець і символ фізичної праці. Представники розумової праці – головні в людському капіталі. Вони стають найбільшою групою серед працівників національної економіки (в США їх близько 40 відсотків всієї робочої сили країни).
Головні фактори, що зумовлюють продуктивність інтелектуальної парці: 1) якість продукції; 2)безперервна інноваційна діяльність; 3) виробнича незалежність; 4) шанобливе, дбайливе відношення до працівників цієї категорії; 5) постійне самовдосконалення.
Людський капітал розрізняють на особистісному, мікро- та макроекономічному рівнях. На особистісному рівні людський капітал – це ті знання, вміння, навички та відносно приваблива зовнішність, які людина здобула шляхом освіти, професійної підготовки, практичного досвіду і завдяки яким вона може надавати послуги іншим людям. На цьому рівні людський капітал можна порівняти з іншими видами особистої власності (майно, гроші, цінні папери), яка приносить доходи. Це приватний людський капітал.
На мікроекономічному рівні людський капітал є сукупністю кваліфікацій та професійних здібностей всіх працівників конкретної організаційної структури, а також їхні здобутки щодо ефективної організації праці та розвитку персоналу. На цьому рівні людський капітал асоціюється з виробничим та комерційним капіталом підприємств.
На макроекономічному рівні людський капітал включає нагромаджені вкладення в такі галузі, як освіта, охорона здоров’я, професійна підготовка, перепідготовка. Це національний людський капітал.
Людський потенціал означає готовність і здатність громадян даної країни до саморозвитку, адекватної відповіді на виклики історії, конкуренції з іншими країнами. Він відображає особистісні та професійні якості людей, колективний дух, волю до подолання труднощів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Інше на тему: Нова концепції про людину, її суспільну та індивідуальну життєдіяльність.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок