Головна Головна -> Інше українською -> Фізика -> Атмосфера, склад і будова. Тиск повітря. Вітри. Вода в атмосфері

Атмосфера, склад і будова. Тиск повітря. Вітри. Вода в атмосфері

Назва:
Атмосфера, склад і будова. Тиск повітря. Вітри. Вода в атмосфері
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
15,20 KB
Завантажень:
383
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.9


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Мета: Ознайомити учнів з будовою атмосфери та її складом, поглибити знання та її складом, поглибити знання учнів про розподіл тепла на земній кулі; про утворення вітру та його види.

Навчити визначати в окремі дії силу вітру, виховувати спостережливість переконань.

Обладнання: Термометр, барометр, таблиці, класний календар погоди, фізична карта півкуль.

І.Організаційна частина

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Будова річкової системи, живлення річок.

2. Розповісти про роботу річок у природі.

3. Розповісти про похил, падіння, режим річки.

4. Походження озер і боліт; їх живлення і розвиток.

5. Розповісти як відбувається круговорот у природі. Накреслити схему.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІV. Сприймання і усвідомлення матеріалу.

План

1. Склад і будова атмосфери. Наявність води в атмосфері.

2. Тиск повітря і вітри.

1 Склад атмосфери. Наша Земля обкутана повітряною оболонкою, яку називають атмосферою. Складається вона Із суміші газів: азоту - 781 (за об’ємом), кисню - 211, аргону, гелію, криптону, неону І вуглекислого газу - 1%, Процентне співвідношення газів у нижніх шарах атмосфери постійне. Деякі зміни спостерігаються у вмісті вуглекислого газу. Над Арктикою і Антарктидою, а також над водами океанів його менше, ніж над густонаселеними областями материків.

Винятково велике значення кисню в життєвих процесах на Землі. За допомогою його здійснюється дихання. Дихають усі організми. Дихає й людина, використовуючи не менше 13 мЗ повітря на добу. Кисень входить до складу білків, жирів і вуглеводів. За рахунок окислення організми одержують енергію, необхідну для життєвих процесів. Основним постачальником кисню є рослини.

Азот в атмосфері відіграє роль розріджувача кисню. Він регулює темп окислення, хід біологічних процесів.

Потрібен рослинам і вуглекислий газ, який вони поглинають. Вуглекислий газ легко розчиняється у воді. Крім того, він один з регуляторів тепла в атмосфері.

В атмосфері в тій чи іншій кількості завжди є домішки:

вода в трьох станах і пил. Зміст води в атмосфері залежить від температури: чим вища температура повітря, тим більше в ньому може вміщуватися водяної пари.

Наявність води в атмосфері визначає багато які явища, які в ній відбуваються: серпанок, туман, хмари, опади, грози тощо.

Багато пилу надходить в атмосферу від вулканічних вивержень, з поверхні суші, в результаті діяльності людини.

Будова атмосфери. З фізики відомо, щo гази стискуються, тому атмосфера щільніша коло поверхні Землі. З підняттям угору щільність її зменшується. На висоті 5,5 км вона становить половину, на висоті 10-11 км - четверту частину порівняно з тією, що коло поверхні Землі. Людина може жити до висоти 4-5 км.

Вивчення атмосфери показало, що її будова шарувата. Нижній шар атмосфери називають тропосферою. Він поширюється до висоти 17 км над екватором І 8 км над полюсами. Й у цьому шарі зосереджено майже 3/4 усієї маси атмосфери» в ньому безперервно рухається повітря як у вертикальному, так І в горизонтальному напрямах. У тропосфері міститься майже вся вода, в ній відбуваються погодні процеси: утворюються хмари, тумани, випадають опади, бувають грози. Температура повітря в цьому шарі знижується з висотою в середньому на 0,6е на кожні ЮС м і на верхній межі досягає - 70° С

Вище тропосфера розміщений шар стратосфери, верхня межа якого знаходиться на висоті 50-60 км. Щільність і тиск у ньому незначні. Розріджене повітря складається з тих самих газів, що і в тропосфері, але а ньому значно більше озону. Найбільша концентрація озону спостерігається на висоті 15-30 км. Температура в стратосфері підвищується І на II верхній межі досягає плюс 10-30°С Це пояснюється тим, що озон поглинає частину сонячної енергії. Вище від стратосфера розміщені дуже розріджені шари повітря.

Значення атмосфери в житті нашої планети дуже велике. Без атмосфери планета була б мертвою. Атмосфера уберігає поверхню Землі від сильного нагрівання й охолодження. Завдяки атмосфері працюють засоби зв’язку. У ній спостерігаються погодні явища, з якими пов’язана вся діяльність людини.

Вивчають атмосферу на метеорологічних станціях. І вдень і вночі, в будь-яку погоду метеорологи ведуть спостереження за станом нижнього шару атмосфери. Чотири рази на добу, а на багатьох станціях щогодини вимірюють температуру, тиск, вологість повітря, спостерігають за хмарністю, напрямом і швидкістю вітру, кількістю опадів, електричними й звуковими явищами в атмосфері. Метеорологічні станції збудовано всюди: на безлюдному материку Антарктиди і у вологих тропічних лісах, на високих горах і просторах тундри. Ведуть спостереження і на океанах, на спеціально збудованих кораблях погоди.

З 30-х років нашого століття ведуть спостереження у більш високих шарах атмосфери. Почали запускати радіозонди, які піднімаються на висоту 20-30 км і за допомогою радіопередатчиків посилають на Землю відомості про температуру, тиск, вологість повітря І швидкість вітру.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Інше на тему: Атмосфера, склад і будова. Тиск повітря. Вітри. Вода в атмосфері

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок