Головна Головна -> Інше українською -> Право -> Міжнародне право та правосуб’єктність

Міжнародне право та правосуб’єктність

Назва:
Міжнародне право та правосуб’єктність
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
19,58 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Міжнародне право та правосуб’єктність


Міжнародна правосуб’єктність за своїм походженням поділяється на фактичну і юридичну. Держави і нації визначаються де-факто здатними бути носіями прав і обов’язків, оскільки їм притаманна політико-юридична властивість – державний і національний суверенітет. Суверенітет, як основа міжнародної правосуб’єктності, робить держави і нації, які боряться за свою незалежність, первинними суб’єктами міжнародного права, незалежними від інших суб’єктів і будь-якої політичної влади.
Існування таких суб’єктів означає, що вони мають рівну здатність, не залежну від чиєїсь волі, бути учасниками міжнародних правовідносин. Разом з тим, виходячи з цього положення, що не існує правових норм, які б наділяли правосуб’єктністю первинних суб’єктів міжнародного права, слід, перш за все, сказати про юридичне закріплення міжнародної правосуб’єктності.
Юридичним джерелом міжнародної правосуб’єктності є Статут ООН, міжнародні договори, які регулюють співробітництво в різних галузях, статути міжнародних організацій, розроблені і прийняті державами на основі загальновизнаних принципів міжнародного права, а також норми міжнародних конференцій.
На думку проф. Г.В. Ігнатенка, загальним критерієм міжнародної правосуб’єктності для всіх суб’єктів є “юридична здатність до самостійних міжнародних дій, до незалежного здійснення міжнародно-правових норм, які визначають права і обов’язки учасників міжнародних правовідносин”. Игнатенко Г.В. К вопросу о понятии и классификации субъектов международного права. // Материалы конференции по итогам научно-исследовательской работы за 1968 год. – Свердловск,1969.- С.220.
Відмінність між суб’єктами права встановлюється за ознаками їх виникнення, юридичної природи і обсягу міжнародної правосуб’єктності. В теорії міжнародного права проблема підстави міжнародної правосуб’єктності залишається малодослідженою на даний момент. Її критерії – «юридична здатність володіти міжнародними правами і обов’язками» - розуміється неоднаково. В свою чергу, питання про те, хто може бути носієм міжнародних прав і обов’язків, пов’язане з питанням про поняття суб’єкта міжнародного права. Відповідно, відсутність єдиної думки щодо основи міжнародної правосуб’єктності призводить і до різноманітності у визначенні самого суб’єкта міжнародного права.
Деякі вчені (Л.А.Моджорян, А.Кляфковський, В.В.Євгеньєв, В.М.Шуршалов) вважають єдиною підставою міжнародної правосуб’єктності суверенітет – державний або національний, носіями якого є держави і нації. На думку Л.А.Моджоряна, «необхідним атрибутом суб’єкта є репрезентуюча його на міжнародній арені верховна влада, яка здатна брати участь у процесі (нормотворення) правотворчості, приймати зобов’язання, виконувати їх і вимагати дотримання норм права суб’єктами. Такою владою наділені тільки держави і нації, які відстоюють в національно-визвольній боротьбі своє право на самостійне вирішення своєї політичної долі». Моджорян Л.А. Субъекты международного права. –Госюриздат, 1958. – С.7.
У своїй книзі “Основні права і обов’язки держав” Л.А.Моджорян вказує на те, що «суб’єкт права повинен володіти волею не тільки розумною, але і суверенною». Моджорян Л.А. Основные права і обязаности государств. – “Юридическая литература”,1965. – С.10.
Схожу точку зору з цього питання висловлює і польський юрист А.Кляфковський в курсі «Міжнародне публічне право». Він відзначає, що права і обов’язки, які випливають з міжнародних відносин, відносяться до сфери державної влади, відповідно, пов’язані з її суверенітетом; звідси - міжнародна правосуб’єктність рівнозначна суверенітету… Виходячи з цього, - робить висновок А.Кляфковський, - суб’єктами міжнародного права не є території, на яких не здійснюється управління, народ, що не має самостійної держави, фізичні і юридичні особи, міжнародні організації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Інше на тему: Міжнародне право та правосуб’єктність

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок