Головна Головна -> Інше українською -> Психологія -> Свідомість, самосвідомість,

Свідомість, самосвідомість,

Назва:
Свідомість, самосвідомість,
Тип:
Інше
Мова:
Українська
Розмiр:
173,02 KB
Завантажень:
7
Оцінка:
 
поточна оцінка 1.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41 

2 курс:общая:сознание, деятельность, самопознание

   N 1. Джерела та пердумови розвитку вищих психічних функцій
   "Вищі психічні функці§" - термін, введений Вигостським у 30-рокі 20ст. До них належать: довільне запам'ятовування, активна увага, понятійне мислення, вольова дія.
   ВПФ-складні псих прояви ,що формуються прижиттєво ,є соц. За походженням,опосередковані за психологічною будовою та довільні за способом функціонування.Головною властивістю ВПФ є пластичність,можливість до змін.Розвиток ВПФ є результатом удосконалення діяльності та вдосконалення знарядь праці, створення та вик знакових систем. Фізіологічним механізмом ВПФ є складні функт системи, які є результатом системно§ діяльності мозку.
   Джерела та передумови вищих психічних функцій:
   -Автор вважав, що для розкриття суті вищих психічних функцій необхідно вийти за межі організму і шукати §х детермінанти в суспільних умовах життя людей, в історичному становленні всіх §х психічних процесів.
   -Сам факт засвоєння індивідом соціального досвіду веде до зміни не лише змісту людсько§ психіки, але і до появи нових §§ форм, зокрема, вищих, опосередкованих діяльністю і спілкуванням особистості в мікро- та макросоціумі.
   -Ідея вищих психічних функцій підняла на вищий шабель розуміння соціально§ зумовленості людсько§ психіки.
   Джерела та передумови вищих психіічних функцій знайшли детальне відображення в культурно-історичній теорі§ відомого вітчизняного психолога Л.С.Виготський.
   В рамка ціє§ теорі§ автор виділяє три основні закони розвитку особистості:
   1. Перший закон стосується розвитку і побудови вищих психічних функцій, які є основним ядром особистості. Це закон переходу від безпосередніх, природних форм поведінки до опосередкованих, штучних, які виникають у процесі культурного розвитку психологічних функцій. Цей період в онтогенезі відповідає процесові історичного розвитку людсько§ поведінки, вдосконалення існуючих форм і засобів мислення та вироблення нових, що спираються на мову або іншу систему знаків.
   2. Другий закон формулюється так: відношення між вищими психічними функціями були колись реальними відносинами між людьми. Колективні, соціальні форми поведінки у процесі розвитку стають засобом індивідуального пристосування, формами поведінки і мислення особистості.
   3.Третій закон може бути названим законом переходу функцій із зовнішнього у внутрішній план. Психологічна функція у процесі свого розвитку переходить із зовнішньо§ форми у внутрішню, тобто інтеріоризується. У цьому процесі можна виділити три етапи:а) спочатку будь-яка вища форма поведінки опановується дитиною лише з зовнішнього боку. Об"єктивно вона містить у собі всі елементи вищо§ функці§, але для дитини ця функція є чисто натуральною, природним засобом поведінки;б)Однак люди наповнюють цю натуральну функцію певним соціальним змістом, що пізніше набуває для людини значення вищо§ функці§. У процесі розвитку дитина починає усвідомлювати будову ціє§ функці§, керувати і регулювати сво§ внутрішні операці§) Тоді функція піднімає на третю стадію і стає функцією особистості
   .2)Теорія системно§ динамічно§ локалізаці§ вищих психічних функцій (ВПФ) Загальне уявлення про вищі психічні функці§.  Поняття ВПФ було введено Л.С. Виготським, згодом розроблене А.Р. Лурією та іншими авторами. ВПФ - складні форми свідомо§ психічно§ діяльності, що здійснюються на основі відповідних мотивів, регулюються відповідними цілями й програмами та підпорядковуються всім закономірностям психічно§ діяльності. Як вказував А.Р. Лурія, ВПФ мають 3 основні характеристики: -            формуються прижиттєво, під впливом соціальних факторів; -            опосередковані за своєю психічною будовою (переважно за допомогою мови); -            довільні за способом здіснення.  ВПФ - складні системні утворення, що якісно відрізняються від інших психологічних явищ. Основні характеристики ВПФ - опосередкованість, усвідомленість, довільність - являють собою системні якості, що характеризують ці функці§ як "психологічні системи", що створюються шляхом надбудови нових утворень над старими зі збереженням останніх у вигляді підпорядкованих структур усередині новогоцілого.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41 
Інше на тему: Свідомість, самосвідомість,

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок